Tag:
  • Szpital Carolina i Optimum

    Uszy pod lupą - częste zapalenia uszu u dzieci, o czym świadczą?

    Materiał promocyjny

    Infekcje uszu to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród dzieci. Ich przyczyną może być zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna, a nieleczone lub nawracające zapalenia mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Jakie są objawy i czym mogą skutkować częste problemy z uszami u najmłodszych?

    5 minut czytania
  • mjowra/Adobe Stock

    Muzykoterapia – od ciszy do dźwięku

    Muzykoterapia ma spory potencjał terapeutyczny i nie jest – jak się potocznie zwykło myśleć – umuzykalnianiem pacjentów. Może być wsparciem rehabilitacji słuchu lub rozwoju mowy. To także realna pomoc w przepracowaniu traumy związanej z krzywdzącymi relacjami. Muzyka otwiera, ale po drugiej stronie musi być wykwalifikowany specjalista, który ma określone cele terapeutyczne.

    4 minuty czytania
  • fot. Freepik

    Jak dobrać aparat słuchowy

    Materiał promocyjny

    Niedosłuch, nawet ten głęboki, można skutecznie korygować aparatem słuchowym. Urządzenie musi być jednak spersonalizowane pod kątem użytkownika, dlatego nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się u każdego. W doborze właściwego sprzętu pomoże Ci protetyk słuchu. Zobacz, na czym polega dobór aparatów słuchowych u specjalisty!

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP; zdjęcie ilustracyjne

    Rusza akcja bezpłatnych badań słuchu

    Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51 proc. Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Świat ciszy – takie karty się w życiu dostało

    Implant w uchu odkrył przed nimi dźwięki, które przestali słyszeć lub w ogóle od urodzenia nie mieli szans wychwycić z otoczenia. Uczyli się z opóźnieniem mowy i świata dźwięków. Niektóre z nich, jak brzdęk sztućca o metalowy zlew, były nieprzyjemne, a inne stały się „kompletne” np.  muzyka -  w końcu bez przerw na ciszę. Dlaczego stracili słuch i co dało im wszczepienie implantu?

    12 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Masz cukrzycę? Badaj słuch!

    Wśród najczęściej występujących powikłań cukrzycowych wymienia się choroby układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, pogorszenie lub utratę wzroku czy stopę cukrzycową. Warto wiedzieć, że uszkodzenie słuchu także należy do częstych jej powikłań: u osób z cukrzycą występuje ponad dwukrotnie częściej niż u osób bez tego schorzenia. Dowiedz się, czy można się przed nim chronić.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Poznaj powód, by do samolotu nie wsiadać z chorymi zatokami

    Wakacje, więc wielu z nas ma w planie podróż samolotem. Nagła infekcja górnych dróg oddechowych albo przewlekły stan zapalny zatok to problemy, które mogą poważnie skomplikować podniebą podróż. Zwłaszcza podczas zniżania się samolotu do lądowania w razie infekcji można doznać urazu ciśnieniowego.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Fakty o badaniach słuchu u noworodków

    Poważne wady słuchu występują u ok. 2 - 4 noworodków na 1000. Jednak wszystkie nowo narodzone dzieci są badane pod kątem uszkodzenia słuchu. Wyłapanie problemów na tym etapie pozwala często zapewnić dobry rozwój dziecka.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/B. Zborowski

    Słuch dziecka. Czujność trzeba zachowywać latami

    Noworodek ma dobry słuch? Super! Nie uśpij jednak czujności. Foniatra dr Joanna Ratyńska radzi, na co zwracać uwagę w rozwoju dziecka, by nie przeoczyć problemów ze słuchem i dać szansę na harmonijny rozwój malucha.

    Dr Joanna Ratyńska, audiolog i foniatra
    6 minut czytania
  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    Rodzicom trudno zauważyć, że ich dziecko źle słyszy

    Ponad dwie trzecie rodziców nie zauważyło, że ich dziecko gorzej słyszy - wynika z przesiewowych badań słuchu u uczniów. Problemy ze słuchem wykryto u co piątego, szóstego dziecka.

    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B