-
Półpasiec to nie jest łagodna choroba
Jest społeczne przekonanie, że choroby zakaźne to przeszłość. Nic bardziej mylnego. One nie znikną i będą pojawiały się nowe. Antybiotykoodporność w znacznej mierze dotyczy również tej grupy chorób, dlatego warto się szczepić. Dotyczy to m. in. półpaśca, którego przebieg może skończyć się neuralgią potrafiącą trwać latami.
6 minut czytania -
Nowe szczepienie w częściowej refundacji. Dla niektórych dorosłych
Półpasiec, wywołany przez ten sam wirus, co ospa wietrzna, to nie jest wcale łagodna choroba. Kto go miał, wie, że to bardzo bolesna dolegliwość, która może pozostawić poważne powikłania – uszkodzenie układu nerwowego. Warto też wiedzieć, że przechorowanie w dzieciństwie ospy wietrznej wcale nie zabezpiecza przed półpaścem. Dlatego warto sięgnąć po broń – szczepionkę. Od stycznia 2024 roku będzie refundowana dla osób 65 plus, ale nie wszystkich. Sprawdź, kto uzyska ją taniej, czyli przy odpłatności 50 proc.
3 minuty czytania -
Szczepienie przeciwko tej chorobie układu nerwowego pozwoli uniknąć bólu
Powikłania półpaśca w postaci piekąco-palącego bólu neuropatycznego, trwającego powyżej trzech miesięcy, mogą być strasznym doświadczeniem. Ból nasila się wieczorem i nocą, w czasie deszczu i przy stresie. Można zapobiec cierpieniom, szczepiąc się przeciwko półpaścowi.
6 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów