Odwyk alkoholowy i narkotykowy - na pomoc potrzebującym

Dla osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków najlepszą formą pomocy jest profesjonalne leczenie w klinice odwykowej. Wciąż jednak wielu chorych nie chce się na nie zdecydować, co w dużej mierze jest spowodowane nieuzasadnionym lękiem przed taką terapią. Jeśli do nich należysz, dowiedz się, na czym polega odwyk alkoholowy lub narkotykowy i przekonaj się, że jest to najlepszy sposób na pokonanie niszczycielskiego nałogu.

Vita Libera
Vita Libera

Kiedy możemy mówić o uzależnieniu?

Z założenia leczenie odwykowe przeznaczone jest dla osób uzależnionych od substancji odurzających takich jak alkohol lub narkotyki. Kiedy jednak możemy mówić o uzależnieniu? Diagnozę powinien postawić specjalista, jednak samodzielnie można również zidentyfikować problem. O istnieniu nałogu zazwyczaj bowiem świadczą następujące symptomy:

  • szukanie okazji do przyjęcia środka odurzającego,
  • odczuwanie silnego przymusu do sięgnięcia po używki,
  • coraz częstsza utrata kontroli nad ilością przyjmowanych trunków lub narkotyków,
  • fizyczne objawy odstawienia używki (tzw. zespół abstynencyjny) – np. drżenie mięśni, skoki ciśnienia, nudności, biegunki, problemy ze snem, wzmożona potliwość, stany lękowe,
  • odczuwanie negatywnych skutków nałogu w życiu zawodowym i osobistym – np. kłopoty z wykonywaniem obowiązków służbowych lub problemy w relacjach z partnerem.

Odpowiedni moment na terapię odwykową

Opisane wyżej objawy nałogu zwykle są dostrzegane przez otoczenie osoby uzależnionej, natomiast ona sama często bardzo długo nie chce ich zauważyć. Tymczasem najlepszym momentem na leczenie odwykowe jest ten, w którym chory uświadomi sobie istnienie problemu oraz zapragnie go rozwiązać. Dochodzi do tego niestety dość późno, gdy nałóg zaczyna już negatywnie oddziaływać na całe życie lub wręcz skutkuje jakąś tragedią. 

Vita Libera

W zmotywowaniu takiej osoby do podjęcia terapii pomóc mogą jednak bliscy, którzy po zauważeniu problemu powinni namówić ją na niezobowiązującą wizytę u specjalisty. Dobrym adresem będzie choćby najbliższa poradnia odwykowa, w której chory może usłyszeć diagnozę i dać się przekonać do podjęcia walki z nałogiem.

Jak wygląda odwyk?

Zarówno odwyk narkotykowy (dowiedz się więcej), jak i alkoholowy polega na kilkuetapowej terapii. W pierwszej kolejności przeprowadzane są zatem działania medyczne, czyli tzw. detoks narkotykowy (zobacz więcej) lub alkoholowy, który polega na oczyszczeniu organizmu z nagromadzonych toksyn. W profesjonalnych ośrodkach odbywa się on pod kontrolą lekarzy, którzy na bieżąco monitorują stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby podają mu leki łagodzące dolegliwości związane z detoksykacją.

Kolejnym etapem leczenia odwykowego jest psychoterapia. Polega ona na indywidualnych spotkaniach z terapeutą oraz pracy w grupach. Takie zajęcia mają na celu m.in. wzmocnić w pacjencie motywację do walki z nałogiem, a także nauczyć go życia w abstynencji. Wiąże się to często z koniecznością wypracowania nowych wzorców zachowań, a także nauki rozwiązywania problemów.

Terapia leczenia uzależnień w ośrodku

Należy mieć świadomość, że opisana wyżej terapia powinna odbywać się ośrodku zamkniętym i trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Tylko wtedy bowiem można osiągnąć cele terapeutyczne, z których najważniejszym jest wytrwanie w abstynencji. Pacjenci często boją się „zamknięcia” w placówce, dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce na taką formę leczenia.

Vita Libera

Dobrym rozwiązaniem jest prywatna klinika odwykowa, ponieważ oferuje komfortowe warunki pobytu, a ponadto zapewnia pełną dyskrecję oraz indywidualną opiekę najlepszych specjalistów. W takim miejscu oferowane są też zazwyczaj kompleksowe terapie, a więc np. dla rodziny uzależnionego, czy też programy uzupełniające pomagające pacjentom wytrwać w abstynencji po opuszczeniu ośrodka.

Zaufaj specjalistom

Decyzja, aby udać się na odwyk, jest trudna, ale niezwykle ważna. Jeśli masz dylemat, czy skorzystać z takiej formy pomocy, pamiętaj, że może Ci ona uratować życie – dosłownie i w przenośni. Profesjonalne leczenie uzależnienia od alkoholu (zobacz więcej) i narkotyków oferuje prywatny ośrodek odwykowy Vita Libera w Warszawie. To doskonale wyposażone placówka, która zatrudnia najlepszych specjalistów i oferuje terapię „do skutku”, a więc do momentu pokonania nałogu. Odważ i skontaktuj się z nimi, a na pewno Ci pomogą uporać się z uzależnieniem.

Więcej na: https://vitalibera.pl 

Źródło informacji: Vita Libera
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Jak mówić o uzależnieniach?

    Słowa mogą ranić, ale też wspierać. Dlatego ważne jest, jakich zwrotów używamy, szczególnie gdy dotykamy wrażliwych obszarów. Uzależnienia do takich należą. Język ma tutaj znaczenie – przekonuje dr hab. n. med. i n. o zdr. Justyna Klingemann z Zakładu Socjologii, Zdrowia i Badań nad Uzależnieniami Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • AdobeStock

    Życie wielu alkoholików to umiejętność zachowania pozorów

    Nie każdy alkoholik to osoba upadła, spod przysłowiowej budki z piwem. Rośnie liczba tzw. wysokofunkcjonujących alkoholików, którzy pozornie prowadzą normalne życie, a nawet osiągają sukcesy, realizują codzienne obowiązki, mają znajomych i rodzinę. Tyle tylko, że bez alkoholu nie potrafią normalnie funkcjonować. Nieustannie myślą o tym, kiedy będą mogli się napić i jak to ukryć przed otoczeniem. O subtelnych sygnałach uzależnienia od alkoholu opowiada Adam Nyk, Kierownik Rodzinnej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Warszawie.

  • Adobe Stock

    Wapowanie - „sport” nastolatków

    Co czwarty nastolatek pali tradycyjne papierosy, większość sięga jednak po e-papierosy - kolorowe, smakowe i nieprzebadane. Największe urządzenie potrafi pomieścić w sobie tyle nikotyny co 30 paczek papierosów. Są i takie, które jej nie zawierają, ale – jak pokazują badania – zawierają analogi nikotyny, które trzy razy mocniej uzależniają – ostrzega prof. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NAJNOWSZE

  • Konferencja o zdrowiu mózgu

    We wtorek, o godz. 10.00 zapraszamy na konferencję i debatę pt. „Zdrowie mózgu niezbędnym priorytetem polskiej polityki zdrowotnej”. Zapraszamy do Centrum Prasowego PAP lub transmisję w Serwisie Zdrowie.

  • Otyłość – przez żołądek do…mózgu

  • "Kamizelki" mocujące głowę do ciała dla dwóch chłopców

  • Kongo zmaga się z nową epidemią, ale służby uspokają

  • Sztuczna inteligencja pomaga w operacjach oczu

  • AdobeStock

    Sezon chorobowy w pełni

    To, że w okresie jesienno-zimowym odnotowujemy wzrost zachorowań na nieżyt górnych dróg oddechowych to żadna nowość. W tym roku zaskakujące są jednak liczby zachorowań – wielokrotnie większe niż analogicznie w ubiegłych sezonach. „Osoby wrażliwe, które idą w tłum, w kolejkę, w szaleństwo zakupów powinny uważać” – ostrzega prof. Joanna Zajkowska.

  • Zgryz ze zgryzem, czyli jak prostowano zęby

  • Enzybiotyki – następcy antybiotyków?