Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.12.2020 , 11:36 Aktualizacja: 31.12.2020, 12:00

Silna wola wystarczy, by zerwać z uzależnieniem?

Wydawałoby się, że uzależnienie to kwestia tylko silnej woli, czyli postanowienia, że nie będzie się danego działania podejmować. To nie takie proste. Paweł Walendziak, psychoterapeuta i terapeuta uzależnień z kliniki Patromed w Łodzi mówi, że jest wiele uzależnionych osób, które paradoksalnie silną wolę mają w niemal wszystkich obszarach życia. Uzależnienie trzeba po prostu leczyć.

 - Silna wola w uzależnieniu nie istnieje – podkreśla specjalista.

Zwraca uwagę, że jest wielu alkoholików o wysokim statusie materialnym i społecznym, do pewnego czasu bez zarzutu wypełniających obowiązki wynikające z odpowiedzialnego zawodu: menedżerów, lekarzy, dziennikarzy, funkcjonariuszy służb prawników.

- Do pewnego momentu, do którego choroba nie przejmie nad nimi kontroli, w sferze zawodowej funkcjonują zupełnie poprawnie, kierując się konsekwencją, kierując się tzw. silną wolą. W tym zakresie prawidłowo reagują. Natomiast jeżeli chodzi o używanie substancji psychoaktywnej ten mechanizm się zawiesza – mówi Paweł Walendziak.

jw,zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1944

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.