Jak wybrać OC w zawodzie lekarza, pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty?

Lekarze, pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeuci wykonujący swój zawód w formie praktyki są zobligowani do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taki wymóg nakładają na nich przepisy zawarte w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Mogą oni ponadto wykupić dobrowolną polisę OC.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie OC lekarza, pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty oraz jaki jest jego zakres, a także jak wybrać najlepszą ofertę.

Ubezpieczenia OC w branży medycznej – rodzaje

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą obejmuje szkody, które są następstwem:

  • udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • niezgodnego z prawem zaniechania realizacji takich świadczeń.

OC w branży medycznej ma charakter obowiązkowy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Wymóg wykupienia takiego ubezpieczenia obejmuje wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą w tym lekarza, lekarza dentystę, a także pielęgniarki i położne oraz fizjoterapeutów wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Czy roboty zastąpią pielęgniarki i opiekunów?

Społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy. To często duży problem dla i tak już nadwerężonej służby zdrowia. Wiele wskazuje na to, że ludźmi coraz częściej będą więc zajmowały się roboty. Potrafią już pomagać pielęgniarkom, dotrzymywać towarzystwa, przypominać o lekach, a nawet oferować prostą pomoc psychologiczną.

Mogą oni dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie OC dobrowolne. Posiadanie odpowiedniej polisy jest korzystne ze względu na ochronę w wielu sytuacjach, w tym wówczas, gdy doszło do naruszenia praw pacjenta.

Obowiązek ubezpieczeniowy

Wykupienie obowiązkowej polisy OC nie jest obligatoryjne dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Obowiązkowa polisa OC dotyczy zawodu: lekarza, pielęgniarki, położnej oraz fizjoterapeuty, w tym obowiązek posiadania ubezpieczenia nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie:

  • umowy o pracę – za szkody powstałe z winy lekarza odpowiada pracodawca,
  • umów cywilnoprawnych umowy zlecenia lub umowy o dzieło Wszystkie powyższe zasady dotyczą również.

Wykluczenia ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla zawodów objętych obowiązkiem, (lekarza, pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty) nie obejmuje wszystkich szkód wynikłych z jego działania lub zaniechania. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli szkody:

  • zostały wyrządzone po pozbawieniu lub w trakcie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej,
  • polegały na uszkodzeniu lub utracie mienia pacjenta,
  • były związane z zapłatą kar umownych,
  • powstały wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek czy aktów terroru.

Obowiązkowa polisa OC obejmuje natomiast następstwa zabiegów chirurgii plastycznej bądź zabiegów kosmetycznych, o ile doszło do nich w związku leczeniem wady wrodzonej, choroby czy ran urazowych. Ważne jest to, że nie można ograniczyć w umowie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń – jest ona regulowana przepisami prawa.

Ubezpieczenie OC lekarzy – informacje

Każdy lekarz lub lekarz dentysta podlega obowiązkowi zawarcia ubezpieczenia OC nie później, niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania przez niego działalności leczniczej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarza

W przypadku obowiązkowego OC lekarza wyznaczono minimalne sumy gwarancyjne dla okresu ubezpieczenia nie dłuższego niż 12 miesięcy. Wynoszą one odpowiednio 75 000 euro na jedno zdarzenie i 350 000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia.

Dobrowolne ubezpieczenie OC dla lekarza

Dobrowolne OC dla lekarzy jest przeznaczone dla osób, które:

Ubezpieczenie OC fizjoterapeuty – informacje

Fizjoterapia – kluczowy element w leczeniu stwardnienia rozsianego

Każdego roku diagnozę: „stwardnienie rozsiane” słyszy w Polsce ok. 2 tys. osób. W takiej sytuacji – najlepiej zaraz po diagnozie i niezależnie od dolegliwości - warto zadbać nie tylko o jak najszybsze włączenie leczenia, ale również o  konsultację z fizjoterapeutą.

Fizjoterapeuta musi wykupić ubezpieczenie OC, jeśli prowadzi praktykę fizjoterapeutyczną. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z ofert rekomendowanych przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Obowiązkowe OC fizjoterapeuty

Jeśli chodzi o OC fizjoterapeuty, minimalne sumy gwarancyjne wynoszą w każdym przypadku 30 000 euro w odniesieniu do pojedynczego zdarzenia oraz 150 000 dla wszystkich zdarzeń. OC fizjoterapeuty obejmuje szkody powstałe w związku z udzielaniem lub zaniechaniem udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dobrowolne ubezpieczenie OC dla fizjoterapeutów

Fizjoterapeuta może zdecydować się na dobrowolne OC i samodzielnie określić sumę ubezpieczenia oraz jego zakres. W zależności od wariantu obejmuje ono szkody w:

  • sprzęcie medycznym,
  • mieniu pacjenta,
  • prawach pacjenta,
  • nieruchomościach osób trzecich, na przykład wynajmowanym gabinecie.

Obowiązkowe OC dla pielęgniarki lub położnej

Pielęgniarka, tak jak lekarz oraz fizjoterapeuta, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC o ile prowadzi praktykę zawodową.

Jeśli chodzi o OC pielęgniarki, minimalne sumy gwarancyjne wynoszą 30 000 (jedno zdarzenie) i 150 000 euro (wszystkie zdarzenia). Ubezpieczenie obejmuje wszystkie czynności zawodowe podejmowane w związku z realizacją świadczeń zdrowotnych.

Dobrowolne ubezpieczenie OC pielęgniarek lub położnych

Dobrowolne OC pielęgniarki warto wykupić wówczas, gdy chcemy zabezpieczyć inne sfery życia, nie tylko zawodową. Zakres ubezpieczenia, tak jak w INTER Polska, można rozszerzyć o naruszenie praw pacjenta albo skutki udzielania pierwszej pomocy na terenie Unii Europejskiej.

OC medyczne – na co zwrócić uwagę, wybierając polisę?

Wykonując zawód lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki, należy rozważyć wykupienie dobrowolnego OC zawodowego. Trzeba zwrócić uwagę szczególnie na:

  • zakres ubezpieczenia
  • minimalne sumy gwarancyjne – warto kierować się rodzajem specjalizacji,
  • dodatkowe klauzule ubezpieczeniowe – często obejmują zdarzenia charakterystyczne dla zawodu lub specjalizacji (np. pokrycie roszczeń w wyniku niezawinionych zdarzeń dentystycznych).
  • ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności.
Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

Fizykoterapia i masaż mogą pomóc chorym na raka?

Pamiętajmy, aby zabezpieczyć się kompleksowo, chroniąc się przed następstwami różnych szkód. Warto skorzystać z oferty renomowanego i wiarygodnego ubezpieczyciela.

Podsumowanie

Lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka oraz położna, a także fizjoterapeuta muszą wykupić polisę obowiązkową, gdy prowadzą praktykę zawodową. Ważne jest, aby wybrać ubezpieczenie, które nie tylko spełni obowiązek ustawowy, ale również zabezpieczy finanse w sytuacji popełnienia błędu medycznego. Na pewno warto rozważyć ponadto wykupienie dobrowolnej polisy OC, dzięki której można zabezpieczyć się przed skutkami naruszenia praw pacjenta, uszkodzeń mienia lub szkody w nieruchomości wynajmowanej na prowadzenie gabinetu. Obowiązkowa i dobrowolna polisa OC lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty to skuteczna ochrona przed tego typu zdarzeniami. Zapewnia ona spokój w trakcie wykonywania zawodu pracując zarówno we własnym gabinecie, w szpitalu czy przychodni.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach OC dla pracowników branży medycznej? Zajrzyj tutaj (https://interpolska.pl/sluzba-zdrowia/?utm_source=seo&utm_medium=refferal&utm_campaign=2022_12&utm_content=oc_zawodu)

Źródła:

1.    Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą, Dz.U. RP 2019, poz. 866.
2.    Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, Dz.U. RP 2011, nr 112, poz. 654 z późn. zm.
3.    Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz.U. RP 2003, nr 124, poz. 1152 z późn. zm.
4.    https://www.onkonet.pl/dl_prawo_oc_lekarza.php

Więcej na: https://interpolska.pl

Źródło informacji: interpolska.pl
 

Źródło informacji prasowej:

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy