Jak wybrać OC w zawodzie lekarza, pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty?

Lekarze, pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeuci wykonujący swój zawód w formie praktyki są zobligowani do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taki wymóg nakładają na nich przepisy zawarte w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Mogą oni ponadto wykupić dobrowolną polisę OC.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie OC lekarza, pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty oraz jaki jest jego zakres, a także jak wybrać najlepszą ofertę.

Ubezpieczenia OC w branży medycznej – rodzaje

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą obejmuje szkody, które są następstwem:

  • udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • niezgodnego z prawem zaniechania realizacji takich świadczeń.

OC w branży medycznej ma charakter obowiązkowy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Wymóg wykupienia takiego ubezpieczenia obejmuje wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą w tym lekarza, lekarza dentystę, a także pielęgniarki i położne oraz fizjoterapeutów wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Czy roboty zastąpią pielęgniarki i opiekunów?

Społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy. To często duży problem dla i tak już nadwerężonej służby zdrowia. Wiele wskazuje na to, że ludźmi coraz częściej będą więc zajmowały się roboty. Potrafią już pomagać pielęgniarkom, dotrzymywać towarzystwa, przypominać o lekach, a nawet oferować prostą pomoc psychologiczną.

Mogą oni dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie OC dobrowolne. Posiadanie odpowiedniej polisy jest korzystne ze względu na ochronę w wielu sytuacjach, w tym wówczas, gdy doszło do naruszenia praw pacjenta.

Obowiązek ubezpieczeniowy

Wykupienie obowiązkowej polisy OC nie jest obligatoryjne dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Obowiązkowa polisa OC dotyczy zawodu: lekarza, pielęgniarki, położnej oraz fizjoterapeuty, w tym obowiązek posiadania ubezpieczenia nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie:

  • umowy o pracę – za szkody powstałe z winy lekarza odpowiada pracodawca,
  • umów cywilnoprawnych umowy zlecenia lub umowy o dzieło Wszystkie powyższe zasady dotyczą również.

Wykluczenia ubezpieczenia OC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla zawodów objętych obowiązkiem, (lekarza, pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty) nie obejmuje wszystkich szkód wynikłych z jego działania lub zaniechania. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli szkody:

  • zostały wyrządzone po pozbawieniu lub w trakcie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej,
  • polegały na uszkodzeniu lub utracie mienia pacjenta,
  • były związane z zapłatą kar umownych,
  • powstały wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek czy aktów terroru.

Obowiązkowa polisa OC obejmuje natomiast następstwa zabiegów chirurgii plastycznej bądź zabiegów kosmetycznych, o ile doszło do nich w związku leczeniem wady wrodzonej, choroby czy ran urazowych. Ważne jest to, że nie można ograniczyć w umowie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń – jest ona regulowana przepisami prawa.

Ubezpieczenie OC lekarzy – informacje

Każdy lekarz lub lekarz dentysta podlega obowiązkowi zawarcia ubezpieczenia OC nie później, niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania przez niego działalności leczniczej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarza

W przypadku obowiązkowego OC lekarza wyznaczono minimalne sumy gwarancyjne dla okresu ubezpieczenia nie dłuższego niż 12 miesięcy. Wynoszą one odpowiednio 75 000 euro na jedno zdarzenie i 350 000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia.

Dobrowolne ubezpieczenie OC dla lekarza

Dobrowolne OC dla lekarzy jest przeznaczone dla osób, które:

Ubezpieczenie OC fizjoterapeuty – informacje

Fizjoterapia – kluczowy element w leczeniu stwardnienia rozsianego

Każdego roku diagnozę: „stwardnienie rozsiane” słyszy w Polsce ok. 2 tys. osób. W takiej sytuacji – najlepiej zaraz po diagnozie i niezależnie od dolegliwości - warto zadbać nie tylko o jak najszybsze włączenie leczenia, ale również o  konsultację z fizjoterapeutą.

Fizjoterapeuta musi wykupić ubezpieczenie OC, jeśli prowadzi praktykę fizjoterapeutyczną. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z ofert rekomendowanych przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Obowiązkowe OC fizjoterapeuty

Jeśli chodzi o OC fizjoterapeuty, minimalne sumy gwarancyjne wynoszą w każdym przypadku 30 000 euro w odniesieniu do pojedynczego zdarzenia oraz 150 000 dla wszystkich zdarzeń. OC fizjoterapeuty obejmuje szkody powstałe w związku z udzielaniem lub zaniechaniem udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dobrowolne ubezpieczenie OC dla fizjoterapeutów

Fizjoterapeuta może zdecydować się na dobrowolne OC i samodzielnie określić sumę ubezpieczenia oraz jego zakres. W zależności od wariantu obejmuje ono szkody w:

  • sprzęcie medycznym,
  • mieniu pacjenta,
  • prawach pacjenta,
  • nieruchomościach osób trzecich, na przykład wynajmowanym gabinecie.

Obowiązkowe OC dla pielęgniarki lub położnej

Pielęgniarka, tak jak lekarz oraz fizjoterapeuta, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC o ile prowadzi praktykę zawodową.

Jeśli chodzi o OC pielęgniarki, minimalne sumy gwarancyjne wynoszą 30 000 (jedno zdarzenie) i 150 000 euro (wszystkie zdarzenia). Ubezpieczenie obejmuje wszystkie czynności zawodowe podejmowane w związku z realizacją świadczeń zdrowotnych.

Dobrowolne ubezpieczenie OC pielęgniarek lub położnych

Dobrowolne OC pielęgniarki warto wykupić wówczas, gdy chcemy zabezpieczyć inne sfery życia, nie tylko zawodową. Zakres ubezpieczenia, tak jak w INTER Polska, można rozszerzyć o naruszenie praw pacjenta albo skutki udzielania pierwszej pomocy na terenie Unii Europejskiej.

OC medyczne – na co zwrócić uwagę, wybierając polisę?

Wykonując zawód lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki, należy rozważyć wykupienie dobrowolnego OC zawodowego. Trzeba zwrócić uwagę szczególnie na:

  • zakres ubezpieczenia
  • minimalne sumy gwarancyjne – warto kierować się rodzajem specjalizacji,
  • dodatkowe klauzule ubezpieczeniowe – często obejmują zdarzenia charakterystyczne dla zawodu lub specjalizacji (np. pokrycie roszczeń w wyniku niezawinionych zdarzeń dentystycznych).
  • ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności.
Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

Fizykoterapia i masaż mogą pomóc chorym na raka?

Pamiętajmy, aby zabezpieczyć się kompleksowo, chroniąc się przed następstwami różnych szkód. Warto skorzystać z oferty renomowanego i wiarygodnego ubezpieczyciela.

Podsumowanie

Lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka oraz położna, a także fizjoterapeuta muszą wykupić polisę obowiązkową, gdy prowadzą praktykę zawodową. Ważne jest, aby wybrać ubezpieczenie, które nie tylko spełni obowiązek ustawowy, ale również zabezpieczy finanse w sytuacji popełnienia błędu medycznego. Na pewno warto rozważyć ponadto wykupienie dobrowolnej polisy OC, dzięki której można zabezpieczyć się przed skutkami naruszenia praw pacjenta, uszkodzeń mienia lub szkody w nieruchomości wynajmowanej na prowadzenie gabinetu. Obowiązkowa i dobrowolna polisa OC lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty to skuteczna ochrona przed tego typu zdarzeniami. Zapewnia ona spokój w trakcie wykonywania zawodu pracując zarówno we własnym gabinecie, w szpitalu czy przychodni.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach OC dla pracowników branży medycznej? Zajrzyj tutaj (https://interpolska.pl/sluzba-zdrowia/?utm_source=seo&utm_medium=refferal&utm_campaign=2022_12&utm_content=oc_zawodu)

Źródła:

1.    Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą, Dz.U. RP 2019, poz. 866.
2.    Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, Dz.U. RP 2011, nr 112, poz. 654 z późn. zm.
3.    Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz.U. RP 2003, nr 124, poz. 1152 z późn. zm.
4.    https://www.onkonet.pl/dl_prawo_oc_lekarza.php

Więcej na: https://interpolska.pl

Źródło informacji: interpolska.pl
 

Źródło informacji prasowej:

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Paweł Kacperek

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit to choroby, które często uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia zawodowego, ale też utrudniają nawiązywanie bliskich relacji. By ułatwić diagnozę, skutecznie leczyć, wystarczy powiązać kilka osobno funkcjonujących elementów pod szyldem opieki kompleksowej. Na czym miałaby ona polegać, wyjaśnia prof. Grażyna Rydzewska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Adobe

    Tężec – zagrożenie powraca wiosną

    Tężcem możemy zarazić się przez cały rok, jednak to w sezonie wiosenno-wakacyjnym odnotowuje się najwięcej przypadków. Szczególnie narażeni jesteśmy podczas prac w ogrodzie i aktywności na świeżym powietrzu – o ile nie zostaliśmy zaszczepieni.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać