Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.03.2024, 14:59 Aktualizacja: 27.03.2024, 15:08 NASZ BLOG

Sugar Woman o swojej „zajawce” na CT1

Klaudia Torchała

Na początku moją chorobą, cukrzycą typu 1, zarządzała moja mama. Jako nastolatka przeżyłam też bunt przeciw dorosłym – rodzicom i lekarzom, ale również samej chorobie. Teraz mam na nią „zajawkę” – przyznaje Maja Makowska, triatlonistka, ultrakolarka, w sieci znana jako Sugar Woman.

Fot. PAP Fot. PAP

Maja Makowska wyjaśnia, że jako dziecko była nieświadoma tego, czym jest cukrzyca typu 1, bo to mama głównie kontrolowała glikemię. Jako nastolatka przeżyła naturalny dla tego wieku bunt, w jej przypadku również skierowany przeciw zasadom, których w chorobie trzeba przestrzegać, by poziom glikemii był w normie. To odpowiednia dieta uboga w cukry proste czy podawanie sobie wyliczonych dawek insuliny na posiłek (tzw.bolusy) albo też dosładzanie, gdy cukier mocno spada i grozi hipoglikemia.


– Po ponad dwudziestu latach chorowania można powiedzieć, że złapałam zajawkę na tę chorobę – przyznaje triatlonistka i wyjaśnia co ma na myśli.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Maja Makowska

Triatlonistka, ultrakolarka, współorganizatorka akcji „z cukrzycą na kole”
Od ponad 20 lat choruje na cukrzycę typu 1. Na swoich kanałach pokazuje, że z cukrzycą można trenować i spełniać marzenia. Jej życiowe motto to: „Szukaj rozwiązań, nie wymówek”.

Id materiału: 3786

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.