Młodzi ludzie a ryzyko zawału

Zawał w młodym wieku - nie do pomyślenia? A jednak! 10 proc. przypadków tego stanu w Polsce dotyczy osób poniżej 45. roku życia! Zastanawiasz się, z czego może wynikać ryzyko wystąpienia zawału na tym etapie życia? Wyjaśniamy.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zawał to ostry zespół wieńcowy, w którego wyniku dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego[1]. Mówiąc prościej, oznacza on sytuację, w której doszło do zatkania jednego z naczyń wieńcowych. Powstały zator sprawia, że do części serca nie dociera krew, a wraz z nią tlen. To zaś powoduje obumieranie mięśnia[2].

Taka sytuacja jest niebezpieczna, a ryzyko nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci, rośnie z każdą minutą bez udzielenia pomocy. Nie dziwi więc, że zawału obawia się  bardzo wiele osób. Jednak znacznie częściej obawy wyrażają osoby starsze - w końcu to z podeszłym wiekiem wiąże się choroby sercowo-naczyniowe.

Tymczasem wcale nie jest tak, że osoby młode nie są w żaden sposób narażone na atak serca - zwłaszcza gdy prowadzą niezdrowy tryb życia, choć często za zawałem w młodym wieku stoją wrodzone predyspozycje, na przykład dziedziczona hipercholesterolemia rodzinna lub wady wrodzone układu krążenia. Takie osoby tym bardziej muszą dbać o profilaktykę i zadbać o odpowiednie leczenie.

Przyczyny i czynniki ryzyka zawału serca są niezależne od wieku

Zawał serca jest najczęściej bezpośrednią konsekwencją oderwania się blaszki miażdżycowej, która zatyka naczynie wieńcowe[3]. To prowadzi w stronę miażdżycy, która rzeczywiście odpowiada nawet za 98% przypadków wystąpienia choroby wieńcowej[4]. Odpowiada ona też aż za ponad 80 proc. zawałów serca, bez względu na wiek pacjenta[5].

Ryzyko wystąpienia tego schorzenia wiąże się z wystąpieniem całego splotu czynników ryzyka, z których część jest uznanych za „modyfikowalne”, a zatem takie, na które każda osoba ma bezpośredni wpływ[6]. Są to przede wszystkim:

•    palenie tytoniu,

•    nadwaga i otyłość, wynikająca m.in. ze złej diety i niewystarczającej aktywności fizycznej,

•    niewłaściwa dieta prowadząca do rozwoju zaburzeń lipidowych, nadciśnienia i cukrzycy typu 2[7].

Wniosek jest zatem prosty: bez względu na to, ile masz lat, możesz doświadczyć zawału serca. Dlatego już w młodym wieku warto zadbać o najważniejszy mięsień swojego ciała.

Zawał serca w młodym wieku: jak mu zapobiegać?

Zarówno przyczyny zawału, jak i zasady profilaktyki jego wystąpienia „nie znają wieku”. A to oznacza, że bez względu na to, czy masz 20 czy 70 lat, podlegasz takim samym „regułom gry”. Zobacz, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy - a w konsekwencji ostrego stanu wieńcowego.

Powiedz „nie” używkom

Szczególnie groźne dla Twojego serca jest palenie papierosów - jest ono uznawane za jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zawału poniżej 45. roku życia[8]! Istnieją różne metody wyjścia z tego nałogu. Warto się nimi zainteresować – życie bez tytoniu jest zdrowsze i… wiąże się z niższymi kosztami.

Uważać warto również z alkoholem - jego nadmiar także nie będzie korzystny dla serca.

Ogranicz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych

Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych: mięsie oraz przetworach mlecznych, np. w serach, śmietanach czy maśle. WHO zaleca, aby ograniczyć ich podaż do maksimum 10 proc. wartości energetycznej spożywanych posiłków[9]. Powód jest prosty: te substancje zwiększają stężenie „złego” cholesterolu LDL, co podnosi ryzyko miażdżycy[10].

Równie groźne są, obecne głównie w mięsie i mleku „przeżuwaczy” (czyli np. krów), izomery tłuszczów trans. One także podwyższają poziom LDL, jak również obniżają stężenie „dobrego” cholesterolu HDL[11].

Dlatego warto zmniejszyć spożycie tych produktów na rzecz tych pochodzenia roślinnego, które zawierają zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. Dobre rozwiązanie to np. sięgnięcie po miękką margarynę kubkową zamiast masła. Stanowi ona dobre źródło tłuszczów roślinnych. Możesz też wybrać wariant wzbogacony o sterole roślinne. Te związki przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[12]. Zawiera je np. Optima Cardio (https://optymalnewybory.pl/).

Rusz się na zdrowie

Prowadzisz siedzący tryb życia? Czas to zmienić! Postaraj się wprowadzić minimum 150-300 min. umiarkowanego ruchu tygodniowo albo 75-150 min intensywnego wysiłku[13]. Serce będzie wdzięczne!

Te małe zmiany zrobią dużą różnicę, a ryzyko zawału znacznie się zmniejszy. Zadbaj o siebie.

Źródło informacji: Bunge Polska

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/225649,ostre-zespoly-wiencowe-ozw

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca

[4]  https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[5] https://podyplomie.pl/kardiologia/09999,zawal-miesnia-sercowego-u-osob-mlodych

[6]  https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[7] https://podyplomie.pl/kardiologia/09999,zawal-miesnia-sercowego-u-osob-mlodych

[8] https://podyplomie.pl/kardiologia/09999,zawal-miesnia-sercowego-u-osob-mlodych

[9] https://www.who.int/publications/i/item/9789240073630

[10] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[11] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/izomery-trans-warto-wiedziec/

[12] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[13] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

Więcej na https://optymalnewybory.pl/

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy