Raport o stanie zdrowia warszawiaków: 10 lat różnicy między dzielnicami

Około jedną trzecią zgonów mężczyzn i co piąty zgon u kobiet można przypisać przyczynom możliwym do uniknięcia – takie są wnioski twórców najnowszego raportu o stanie zdrowia mieszkańców Warszawy.

Infografika PAP
Infografika PAP

Stołeczny ratusz podał najnowsze wyniki raportu o stanie zdrowia mieszkańców Warszawy w latach 2012-2014.

Wynika z niego, że przeciętna długość życia mężczyzn w Warszawie w 2015 roku wyniosła 76,1 lat, dłużej żyją tylko krakowiacy - 76,3. Panowie w Łodzi żyją średnio aż ponad 5 lat krócej niż mężczyźni z Warszawy.

Po raz pierwszy w takim raporcie podano współczynniki umieralności mieszkańców stolicy z powodu przyczyn możliwych do uniknięcia (tzw. avoidable deaths). To pojęcie dotyczy odsetka zgonów, którym można zapobiegać przez odpowiednią profilaktykę lub tych, które można skutecznie leczyć.  Odsetek zgonów z powodów przyczyn możliwych do uniknięcia najwyższy jest na Białołęce – wynosi 47 proc. u mężczyzn i 29 proc. u kobiet.

Na liście zgonów możliwych do uniknięcia wymienia się m.in.: zgony z powodu późno wykrytych nowotworów piersi, białaczki, rak żołądka i dwunastnicy, rak płuca, rak szyjki macicy, choroby naczyń mózgowych, gruźlicy i posocznicy.

Duże zagrożenie życia chorobami, którym można zapobiegać lub skutecznie leczyć, stanowią dla mieszkańców Pragi Północ i Woli. Najmniej takie choroby zagrażają mieszkańcom Wilanowa oraz Ursynowa.

Blisko 10 lat dłużej żyją średnio mieszkańcy Wilanowa w porównaniu do osób z Pragi  Północ. Ogólnie mężczyźni żyją znacznie krócej niż kobiety. W przypadku mieszkańców Warszawy różnica ta w 2015 r. wynosiła 6,2 lat i była mniejsza niż w przypadku całej Polski.

– Na stan zdrowia największy wpływ ma struktura wieku oraz poziom wykształcenia – mówi prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.  - Z badań wynika, że poprawiła  się sytuacja na Żoliborzu. Tam przeciętna długość życia w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła o 4,5 roku, z 72 do 76,6 lat

Z najnowszego raportu wynika, że przeciętna długość życia mieszkańców Warszawy się wydłuża. Mężczyźni w stolicy średnio żyją w Warszawie 76,1 lat. Kobiety – 82,3 lata.  

Infografika raport o stanie zdrowia warszawiaków


Choroby serca– wyższa  zapadalność

Najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Warszawy są choroby układ krążenia. Stanowią one 45 proc. zgonów. Choroby te stanowią największe zagrożenie życia dla mieszkańców Pragi-Północ i Woli.

– Zapadalność na choroby serca zwiększyła się, dlatego tej sferze teraz trzeba się przyjrzeć – podkreśla prof. Wojtyniak.

Z badań wynika, że wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia, spada liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia. W badaniach epidemiologicznych poziom wykształcenia jest najczęściej używaną miarą statusu społeczno-ekonomicznego. Raport pokazał także, że rolę osłonową - w przypadku chorób układu krążenia - może pełnić stan małżeński. Udział zgonów osób pozostających w związku małżeńskim w liczbie zgonów ogółem był mniejszy, szczególnie w przypadku kobiet.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że często młodzi mężczyźni nie leczą się, choć mają choroby układu krążenia.

Sposobem na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia jest zmiana stylu życia: odpowiednia dieta (bogata w warzywa i owoce, uboga w tłuszcze, zamiana tłuszczy pochodzenia zwierzęcego na roślinne), aktywność fizyczna oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Inne badania wskazują, że nawet w sytuacji obciążenia genetycznego w kierunku rozwoju chorób krążenia, zmiana stylu życia na prozdrowotny powoduje, że ryzyko choroby oraz zgonu zmniejsza się.

Tymczasem niepokojące są dane dotyczące aktywności fizycznej. W Warszawie na początku pierwszej dekady XXI wieku odsetek osób o niskiej aktywności fizycznej wynosił 40 proc. Po kilkunastu latach sytuacja się pogorszyła. A niski poziom aktywności fizycznej jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników ryzyka otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

„Przed władzami Warszawy stoi duże wyzwani związane z nasileniem działań prowadzących do tworzenia warunków dla upowszechnienia sportu i rekreacji wśród mieszkańców miasta” – czytamy w raporcie.   

U mężczyzn najczęściej rozpoznają raka prostaty

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną umieralności warszawiaków. Odpowiadają za 27 proc. zgonów. Najczęściej zapadają na nowotwór płuc, oskrzeli i tchawicy.  

Wśród mężczyzn najczęściej rozpoznawany jest rak prostaty. Jest on diagnozowany u 666 warszawiaków rocznie. Nowotwór płuca u 503 osób rocznie, a jelita grubego -324.

U warszawianek najwięcej rozpoznaje się nowotworów piersi – 1075 rocznie.

Są skuteczne sposoby na wczesne wykrycie tych nowotworów. U mężczyzn to regularne wizyty u lekarza, w trakcie których wykonywane jest badanie „per rectum” oraz badanie w moczu czynnika PSA. Kobiety zaś powinny regularnie wykonywać ultrasonografię piersi, a po 50. roku życia – mammografię co 24 miesiące.

– Dzięki temu, że są coraz bardziej skuteczne metody leczenia, śmiertelność wśród kobiet z tą diagnozą się zmniejsza – mówi prof. Wojtyniak. - Jednak – z powodu wzrostu popularności palenia papierosów wśród kobiet - dużo częściej – u 368 kobiet rocznie - jest rozpoznawany nowotwór płuc.  Na trzecim miejscu wśród najczęstszych rozpoznań u kobiet jest rak jelita grubego.

Dużo chorób płuc – ale czy to wpływ smogu?

Blisko 10 proc. – czyli prawie dwa razy tyle, ile wynosi średnia dla Polski – powodują w stolicy choroby układu oddechowego.  To wiąże się z większą zapadalnością na zapalenia płuc i choroby górnych dróg oddechowych.  

- Chcemy zlecić dodatkowe badania Instytutowi Gruźlicy i Chorób Płuc, by wyjaśnić tę zagadkę – zapowiada Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta w Warszawie. -  Smogiem nie można tego tłumaczyć, bo w Krakowie jest jeszcze bardziej zanieczyszczone powietrze, a zapadalność na choroby układu oddechowego jest niższa niż w stolicy.

Jednym z głównych czynników ryzyka chorób płuc jest palenie tytoniu.

Samobójstwa – duży problem na Pradze

W populacji Warszawy większość zaburzeń psychicznych osiągnęła wyższe wartości niż w Polsce. Najczęściej pomocy, jeśli chodzi o choroby psychiczne, warszawiacy szukają  z powodu zaburzeń nerwicowych (31 proc.) oraz zaburzeń nastroju (24 proc.).

– Spadła o jedną trzecią liczba zaburzeń spowodowanych alkoholem, ale dwukrotnie wzrosła związanych ze stosowaniem środków psychoaktywnych – podkreśla prof. Wojtyniak.

Niepokojące są dane dotyczące liczby samobójstw wśród mężczyzn w Warszawie. Są one pierwszą przyczyną śmierci z powodu czynników zewnętrznych u panów.  – Samobójstwa dominują na Pradze Północ – podkreśla prof. Wojtyniak.

Gruźlica – najgorzej na Pradze Północ

Na Pradze Północ niebezpiecznie wygląda także związana z zapadalnością na gruźlicę, gdzie wynosi  38,6 na 100 tysięcy ludności. Dla porównania na Białołęce wynosi – 8,6, a w Wilanowie 9.6.

- 10 proc. pacjentów z gruźlicą to bezdomni – dodaje Hajdukiewicz.

Alina Chraboł-Sura, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga Północ podkreśla, że wyższa zapadalność na gruźlicę na Pradze związana jest z gorszymi warunkami sanitarno-higienicznymi, dużym zagęszczeniem oraz złym odżywianiem.  Szacuje się, że na Pradze w starych domach, kilka minut spaceru od Muzeum Pragi, są mieszkania komunalne bez łazienek albo kuchni. W takich warunkach może mieszkać jeszcze ok. 3,5 tys. rodzin.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku