Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
17.10.2017 , 15:42 Aktualizacja: 11.10.2019, 20:53

Sprawdź ryzyko choroby przez telefon

Czy wiesz, jakie masz ryzyko zachorowania na raka? A może jesteś w ciąży i zmagasz się z cukrzycą? Są aplikacje mobilne, które oszacują zagrożenie, pomogą dobrać dietę i przypomną o badaniach – specjalnie dla Ciebie.

Fot. PAP Fot. PAP

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) udostępnił dwie bezpłatne aplikacje na smartfony. Jedna pomaga oszacować ryzyko rozwoju raka, a druga pomaga kobietom w ciąży walczyć z cukrzycą. Każdy zainteresowany może dosłownie w kilka minut pobrać te aplikacje i uruchomić je na swoim smartfonie.

A zatem koniec wymówek! Dzięki nowym technologiom profilaktyka zdrowotna staje się dostępna dla każdego dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Sprawdź, jakie są blaski i cienie e-zdrowia

E-zdrowie w praktyce

Pierwszą z tych aplikacji jest „CanCell Cancer” (czyli w wolnym tłumaczeniu „skasuj raka”). Powstała ona we współpracy z naukowcami norweskimi z Uniwersytetu w Bergen.

Jest to aplikacja mobilna skierowana do osób zdrowych, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej. W szczególności jest jednak dedykowana osobom o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór (np. z uwagi na wiek, płeć lub występowanie raka w rodzinie).

Najważniejszą funkcją tej aplikacji jest możliwość obliczenia ryzyka wystąpienia konkretnych rodzajów raka u danej osoby. Aplikacja szacuje to ryzyko na podstawie danych o wieku, płci, wzroście, wadze, występowaniu chorób nowotworowych w rodzinie, korzystaniu z badań profilaktycznych etc. Dane te wpisuje się na początku pracy z aplikacją w specjalnej ankiecie personalnej.

Jednak najistotniejsze jest to, że poza samym wynikiem aplikacja daje korzystającej z niej osobie rekomendacje odnośnie zalecanych badań, wizyt u specjalistów czy też innych działań profilaktycznych – w zależności od obliczonego ryzyka.

Na tym jednak nie koniec. Apka pomaga też monitorować dietę i aktywność fizyczną, rzucić palenie i przypomina o okresowych badaniach profilaktycznych.

W aplikacji można też znaleźć dużo informacji na temat zasad zdrowego stylu życia, kompendium wiedzy na temat nowotworów, a także listę placówek medycznych mających związek z profilaktyką i leczeniem raka.

Warto dodać, że aplikacja ta została objęta rekomendacją dwóch autorytetów z dziedziny onkologii: prof. Macieja Krzakowskiego, który jest krajowym konsultantem ds. onkologii klinicznej oraz prof. Jacka Jassema – z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kursorem w cukrzycę

Druga z aplikacji zaserwowanych Polakom przez NFZ jest przeznaczona dla kobiet ciężarnych zmagających się z cukrzycą. Nazywa się „SweetPregna” (słodka ciąża).

Znając masę ciała danej kobiety sprzed ciąży, jej wzrost, wiek oraz trymestr ciąży, aplikacja ustali jej aktualne zapotrzebowanie kaloryczne, poradzi jej, jak ma się zdrowo odżywiać oraz prawidłowo kontrolować glikemię (poziom cukru we krwi). Aplikacja podpowie też, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta oraz czego przyszła mama nie powinna jeść, aby nie podnosić poziomu cukru we krwi.

Obydwie aplikacje zdrowotne można pobierać przez internet na smartfony z systemem Android oraz iOS. Użytkownicy systemów Android mogą je pobrać ze strony Google Play, natomiast posiadacze urządzeń z systemem iOS - w sklepie Apple Store. Można to zrobić również za pośrednictwem specjalnych stron internetowych - dedykowanych osobno każdej z tych aplikacji:

www.cancellcancer.pl

www.sweetpregna.pl

Obie aplikacje zostały sfinansowane z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest też ich wydawcą i właścicielem.

Cyfrowe zdrowie

Na koniec warto wspomnieć również o innych godnych polecenia i dostępnych w języku polskim aplikacjach zdrowotnych.

Jednym z pionierów tego rodzaju działań w polskim sektorze publicznym był Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), który w ramach polsko-szwajcarskiego projektu edukacyjnego „Zachowaj równowagę” opracował i udostępnił wszystkim zainteresowanym (rzecz jasna za darmo) aplikacje mobilne pt. „Asystent zdrowego żywienia” - dla osób chcących poznać i wdrożyć zdrową dietę, a także „Zdrowa mama” - poświęconą żywieniu i aktywności fizycznej kobiet w ciąży. Aplikacje te można pobierać na urządzenia mobilne m.in. za pośrednictwem stron internetowych: zachowajrownowage.pl oraz ncez.pl.

Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 560

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.