Zdrowsze życie dzięki Zdrowicom

Budowanie wirtualnego miasta i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych? Te dwa różne cele da się połączyć – dzięki aplikacji na smartfony, opracowanej na zlecenie Instytutu Żywności i Żywienia.

Fot. PAP
Fot. PAP

Zdrowice to wirtualne miasto, które można sukcesywnie rozbudowywać za pomocą zdobytych  monet i zasilać pozyskaną przez aktywność fizyczną energią.  

- Zaczyna się z poziomu podstawowego, na początku stać nas na 1/3 szpitala. Trzeba coś ze sobą zrobić, żeby mieć zasoby na dalsze  budowanie i działanie – mówi Tomasz Szymański, specjalista ds. marketingu z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Aplikacja „Zdrowice” powstała na zlecenie IŻŻ w ramach rozwoju Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ).

E-zdrowie na wyciągnięcie kciuka

Po ściągnięciu tej aplikacji na smartfon (rzecz jasna bezpłatnie), gracze krok po kroku tworzą miasto – stawiają budynki i rozbudowują je, sadzą drzewa oraz zapewniają dostawy prądu. Aby aglomeracja się rozwijała, potrzeba jednak odpowiedniej ilości zasobów – punktów energii i monet. W celu ich zdobycia, gracze powinni codziennie jeść warzywa i owoce, pić wodę oraz być aktywni fizycznie. Właściwe postępowanie nagradzane jest możliwością rozbudowy miasta. Dodatkowym elementem o wartości edukacyjnej są szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych warzyw i owoców.

Dzieci mogą korzystać z aplikacji samodzielnie, jest ona jednak również dobrym sposobem na wspólną, rodzinną zabawę. Architektura gry i zawarte w niej treści są zgodne z zaleceniami Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży opracowanej przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.

- Mogę kliknąć,  że właśnie wypiłem szklankę wody i zarabiam na tym. Po pewnym czasie aplikacja przypomina nam: „dobrze by było żebyś się napił” albo „pora na zdrową przekąskę”. Za każdy owoc czy warzywo dostajemy  monety. Można też coś przeczytać na temat tych smakołyków. Co to jest topinambur, dajmy na to -  opowiada Tomasz Szymański.

Nowoczesna edukacja, poprzez zabawę

Aplikacja na smartfony ma pomóc młodym ludziom żyć zdrowo. Dane są bowiem alarmujące.

- W Polsce nadmierna masa ciała jest wśród dzieci jest szeroko rozpowszechniona, na przykład na Mazowszu dotyczy nawet 32 procent.  W zależności od regionu, jest to od jednej czwartej do jednej trzeciej populacji. W ciągu ostatniego pół wieku otyłość wśród dzieci wzrosła pięcio-sześciokrotnie – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.  

Fot. PAP

Sprawdź ryzyko choroby przez telefon

Czy wiesz, jakie masz ryzyko zachorowania na raka? A może jesteś w ciąży i zmagasz się z cukrzycą? Są aplikacje mobilne, które oszacują zagrożenie, pomogą dobrać dietę i przypomną o badaniach – specjalnie dla Ciebie.

Powikłania otyłości u dzieci dotyczą nie tylko kwestii zdrowia fizycznego. Równie ważne są problemy psychosocjalne: zła samoocena, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia odżywiania, izolacja, gorsze wyniki w nauce.

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia liczą na to, że dzięki aplikacji „Zdrowice”, polskie dzieci zaczną się lepiej odżywiać. Niestety, obecnie, blisko 90 proc. z nich źle się żywi: spożywa za dużo cukru, tłuszczu i soli, je zbyt rzadko w ciągu dnia. W efekcie, w dziecięcej diecie brakuje podstawowych składników, takich jak witaminy czy niezbędny do rozwoju wapń. Między innymi dlatego, że codziennie więcej niż raz (a więc co najmniej dwa razy dziennie) je owoce zaledwie 20 proc. uczniów gimnazjów. W przypadku warzyw jest to nawet mniej – około 15 procent.

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)          

Aplikację Zdrowice można pobrać tutaj

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku