Toksoplazma – pierwotniak, który zawojował świat

Toksoplasma gondii to chorobotwórczy pierwotniak, który potrafi manipulować swoim nosicielem, czyli przynajmniej ćwiercią ludzkości. Jego szczytowym dokonaniem wydaje się być fakt, że przebycie zakażenia toksoplazmozą bardziej nas cieszy niż martwi.

Adobe
Adobe

Toksoplazmę nosi w sobie przynajmniej co czwarty człowiek na świecie, choć bardziej wiarygodne wydają się szacunki mówiące o zakażeniu połowy ludzkości. Ten pierwotniak występuje praktycznie na całym świecie, choć w różnym nasileniu – od 9 proc. zakażonych w Stanach Zjednoczonych do niemal 100 proc. w niektórych społecznościach w Brazylii. W Polsce to ok. 30–60 proc. ludności. Mimo wysokiego odsetka zakażonych, niewielka liczba osób choruje. Większość nosicieli jest zwykle nieświadoma. Z tego powodu przez niemal sto lat toksoplazmozą zajmowano się przede wszystkim w kontekście ciężarnych i płodów.  

Jeśli pierwotniak po raz pierwszy zaatakuje podczas ciąży, skutki mogą być tragiczne. Efektem mogą być poronienia bądź wady wrodzone – np. zwapnienia śródczaszkowe, wodogłowie lub małogłowie oraz tzw. późne następstwa, przede wszystkim dotyczące narządu wzroku. Szczęśliwie zagrożenie dla płodu największe jest na początku ciąży, gdy prawdopodobieństwo przedostania się toksoplazmy do jego krwioobiegu jest najmniejsze. Najbezpieczniejsza dla nienarodzonego dziecka jest jednak sytuacja, gdy kobieta przeszła zakażenie wcześniej i ma we krwi przeciwciała chroniące ją i potomstwo. Stąd u wielu kobiet radość z przebytego zakażenia. Jednak kolejne, odkrywane przez naukowców „mroczne tajemnice” toksoplazmy sprawiają, że ta radość może być nieuzasadniona. 

Pasożyt nie tylko koci

„Mimo bardzo intensywnych badań ani aspekty biologiczne, ani medyczne inwazji tego pasożyta nie zostały dostatecznie wyjaśnione” – napisała prof. Henryka Długońska z Zakładu Immunoparazytologii Uniwersytet Łódzki, podsumowując stulecie badań nad toksoplazmą.

Pierwotniaka tego po raz pierwszy opisali w 1908 roku dwaj francuscy badacze – Charles Nicolle i Louis Manceaux – w organizmie północnoafrykańskiego gryzonia: gundii zwyczajnej (Ctenodactylus gundi). Żywicielami ostatecznymi toksoplazmozy są koty domowe i niektóre inne kotowate, a pośrednimi – ogromna liczba innych gatunków, od człowieka poczynając, poprzez inne ssaki (zwłaszcza gryzonie), a także ptaki, a nawet – prawdopodobnie – małże. Transmisja toksoplazmozy w wodach morskich i oceanicznych nie została jeszcze do końca wyjaśniano, ale z całą pewnością istnieje.  

Zakażone koty mogą wydalać z kałem oocysty Toxoplasma gondii, które w piasku czy ziemi mogą przeżyć nawet dwa lata. Mimo dużej populacji kocich nosicieli, oocysty stwierdza się w kale mniej niż 1 proc., przede wszystkim młodych osobników. Żeby wydobyć się z oocysty, pierwotniak potrzebuje 24 godzin – dopiero po tym czasie kocie odchody stają się niebezpieczne.  

Z obecnego stanu wiedzy wynika, że 70 proc. zachorowań na toksoplazmozę jest spowodowane spożywaniem surowego lub niedogotowanego mięsa. W takim przypadku źródłem zakażenia są żywe cysty tkankowe pasożyta. Czyli tak koty zarażają się, zjadając mięso myszy czy szczurów, tak ludzie „łapią” toksoplazmę np. z wieprzowiny.  

W badaniach udało się ustalić, że pierwotniak ginie po głębokim zamrożeniu, gotowaniu lub po ponad 20 minutach w temp. 60 stopni Celsjusza. Dlatego zachowywanie higieny podczas przygotowywania posiłków – zarówno z mięsa, jak i z warzyw, które mogą być zanieczyszczone oocystami z ziemi – to podstawowa profilaktyka toksoplazmozy.  

Fot.PAP

Salmonella od kota czy psa? Uwaga na zoonozy!

Włochaci pupile mogą nas niechcący zarazić chorobami - bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi lub pasożytniczymi. Zagrożenie będzie jednak niewielkie, jeśli zadbamy o higienę.

Gastroenterolożka Giulia Enders w swojej książce „Historia wewnętrzna. Jelito najbardziej fascynujący organ naszego ciała” opisuje, że podejście do toksoplazmozy zmieniło się za sprawą szczurów badanych w latach 90. XX w. w Oksfordzie przez Joanne Webster. Przeprowadziła ona prosty eksperyment: na niewielkiej ogrodzonej przestrzeni umieściła cztery otwarte klatki. W rogu każdej z nich znajdowała się miseczka z innym płynem. Raz był to mocz szczura, innym razem woda, mocz królika czy mocz kota. Okazało się, że nawet szczury, które jeszcze nigdy w życiu nie widziały kota, wiedzione instynktem miseczkę z kocim moczem omijały szerokim łukiem. Pojawiły się jednak wyjątki. Niektóre szczury wbiegały do klatki z kocim moczem. Webster wykryła tylko jedną różnicę pomiędzy tymi osobnikami a pozostałymi – były zarażone toksoplazmą.  

Mroczne tajemnice pierwotniaka

Badając pośrednich żywicieli Toxoplasma gondii stwierdzono, że uśpione pierwotniaki zagnieżdżają się przede wszystkim w mięśniach i mózgu. W tym ostatnim można je odkryć w trzech miejscach: w odpowiadającym za odczuwanie lęku ciele migdałowatym, w ośrodku węchu oraz w rejonie położonym bezpośrednio za czołem, odpowiadającym w uproszczeniu za nasze wybory. Takie lokalizacje dają olbrzymie możliwości manipulacji.  

W kolejnych badaniach i obserwacjach – na gryzoniach, drapieżnikach i ludziach – potwierdzono, że osobniki zarażone mają większą skłonność do ryzykownych zachowań. Naukowcy zasadniczo byli zgodni, że niezależnie od tego, czy chodziło bezczelne zachowanie szczurów wobec kota, czy o szybszą jazdę samochodem w przypadku kierowców, miało to doprowadzić do szybszego zgonu nosiciela. Strategia pierwotniaka prawdopodobnie zakłada, że ciało nosiciela zostanie zjedzone, co umożliwi toksoplazmie dalszą inwazję. W kilku badaniach na dużych grupach, przede wszystkim kobiet (gdyż to one głównie, ze względu na ciążę, poddają się badaniom na obecność przeciwciał toksoplazmy) potwierdzono, że prawdopodobieństwo śmierci samobójczej u zarażonych jest półtorakrotnie wyższe niż w grupie kontrolnej.  

Niestety, to był tylko początek złych nowin a propos pierwotniaka. Naukowcy wiążą także zakażenie toksoplazmą u ludzi ze schizofrenią i epizodami psychotycznymi – czyli zaburzeniami psychicznymi, które zaczynają się nagle i mają szybki przebieg, niosąc urojenia i omamy – a nawet z epidemią glejaków mózgu. Mało tego. Na podstawie obserwacji urodzeń w trzech praskich klinikach odkryto, że toksoplazma ma wpływ na proporcję płci noworodków. W grupie matek o największym stężeniu przeciwciał przeciwko pierwotniakowi na 100 urodzonych dziewczynek przypadało aż 260 chłopców.  

Toxoplasma gondii ma też – jak ustalili badacze z Turku tym razem – manipulować cechami fenotypowymi, takimi jak wzrost, kolor włosów, kolor oczu oraz grupa krwi swoich żywicieli pośrednich. Obserwacje na zwierzętach potwierdziły ponadto, że osobniki zarażone toksoplazmą mają kilkukrotnie większe prawdopodobieństwo objęcia przywództwa w stadzie.  

Zjadliwe szczepy z Ameryki Południowej

Na koniec naukowcy podali złą nowinę dla kobiet planujących ciążę – mimo przebytego zakażenia możliwa jest inwazja toksoplazmy z innej linii genetycznej. Dotychczas zidentyfikowano różne szczepy T. gondii, w tym 3 główne określane jako typ I, II i III oraz nietypowe, o różnej zjadliwości i epidemiologii. W Europie 95 proc. inwazji u ludzi wywołuje szczep T. gondii typu II, natomiast w Ameryce Północnej za 43,9 proc. inwazji odpowiada typ II, za 18,2 proc. typ III, a za pozostałe – szczepy nietypowe. Genotyp pasożyta może istotnie warunkować nasilenie choroby: szczepy występujące w Ameryce Południowej charakteryzują się większą zmiennością genetyczną i są zwykle znacznie bardziej zjadliwe.

Warto też pamiętać, że nosiciele toksoplazmy w przypadku obniżenia odporności narażeni są zmasowany atak pierwotniaków. Obserwowano to u chorych na AIDS, osób poddawanych intensywnej terapii lub podczas transplantacji. W takim przypadku choroba często prowadzi do uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci osób zarażonych.

Nic dziwnego, że w laboratoriach na całym świecie, także w Polsce, trwają prace nad bezpiecznym lekiem umożliwiającym całkowitą eliminację toksoplazmy z organizmu.  Dotychczas stosowane leki tylko zmniejszają uszkodzenia podczas intensywnego namnażania się pierwotniaków i mają szereg skutków ubocznych.   

Autorka

Luiza Łuniewska - Dziennikarka, reportażystka, redaktorka. Pisuje o wielkich triumfach medycyny i jej wstydliwych sekretach. Lubi nowinki z dziedziny genetyki. Była dziennikarką Życia Warszawy i Newsweeka, pracowała też w TVN i Superstacji. Jest absolwentką Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Wielbicielka kotów dachowych i psów ras północnych.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Dlaczego pamięć płata nam figle

    Pamięć to podstawa, a przynajmniej  jeden z fundamentów naszej tożsamości. To dzięki niej uczymy się, budujemy relacje i planujemy przyszłość. Dlatego tak nas niepokoi, gdy pamięć płata nam figle.

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

  • Adobe Stock

    Badanie wzroku wpisane w bilans

    Wada wzroku u dziecka powinna być wykryta jak najszybciej. To szansa na jej wyhamowanie lub korektę. Dlatego też badanie okulistyczne powinno pojawić się w bilansie zdrowia i to jak najwcześniej – w 6. miesiącu życia, a potem powinno być regularnie powtarzane.

  • PAP/P. Werewka

    Obowiązek szczepienia omijany coraz bardziej

    Szczepienia to najskuteczniejsza ochrona przeciw chorobom zakaźnym. Z roku na rok przybywa jednak rodziców, którzy odmawiają szczepienia swoich dzieci. To rodzi ryzyko, że niektóre choroby, o których już zapomnieliśmy, mogą się odrodzić. Polska staje się przez to coraz mniej bezpieczna epidemiologicznie. Gdzie tkwi problem?

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji