Bladość i częste infekcje mogą być objawem białaczki?

To FAKT! Ostrą białaczkę szpikową, czyli najczęściej występującą u osób dorosłych postać białaczek, można rozpoznać m.in. po częstych i nawracających infekcjach, bladości skóry i błon śluzowych, ogólnym osłabieniu, a także po łatwo powstających siniakach i trudnych do zahamowania krwawieniach.

Fot. PAP/S.Leszczyński
Fot. PAP/S.Leszczyński

Ostre białaczki szpikowe (w skrócie AML, od acute myeloid leukemia) należą do grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, w których stwierdza się komórki nowotworowe we krwi oraz w szpiku kostnym. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów złośliwych szanse na wyleczenie białaczki zależą w dużej mierze od wczesnego wykrycia. Kluczową sprawą jest zatem wiedza na temat możliwych, wczesnych objawów AML. 

Eksperci od chorób krwi (hematolodzy), a także onkolodzy, podpowiadają, że trzema najczęściej występującymi objawami ostrej białaczki szpikowej są: niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna, które tworzą tzw. triadę NZS. O co konkretnie chodzi? Poniżej wyjaśniamy, jak każdy z tych trzech objawów może się manifestować w codziennym życiu. 

  • Niedokrwistość: objawia się osłabieniem, apatią, bladością błon śluzowych i skóry, przyspieszoną akcją serca, dusznością przy wysiłku, przewlekłym uczuciem zmęczenia i ogólnym obniżeniem wydajności organizmu.
  • Zakażenia: chodzi o częste i nawracające infekcje bakteryjne lub wirusowe, będące skutkiem spadku odporności, którym towarzyszy m.in. gorączka. 
  • Skaza krwotoczna: może objawiać się wybroczynami na skórze (zwłaszcza na kończynach), krwotokami, których zahamowanie jest bardzo trudne (nawet w przypadku drobnych skaleczeń), nawracającym krwawieniem z nosa i dziąseł, łatwością w powstawaniu siniaków i krwawych plamek pod skórą, a także krwiomoczem. 

Jak widać, objawy białaczki są na początku dość mało specyficzne, przez co można je zbagatelizować albo pomylić z symptomami innych chorób. Należy więc wykazać się dużą czujnością i zwrócić szczególną uwagę na współwystępowanie kilku różnych objawów.

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Jest sposób na wczesne wykrycie raka

Czujność i szybkość reakcji są konieczne ze względu na wyjątkowo agresywny charakter ostrych białaczek szpikowych, które nieleczone stanowią bezpośrednie zagrożenie życia (mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni). Niestety, diagnozowanie i leczenie tego rodzaju nowotworów utrudnia fakt, że istnieje wiele różnych odmian AML.  

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów trzeba pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na oddział hematologiczny - w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki (morfologia krwi obwodowej, biopsja szpiku z oceną cytologiczną, etc.). Dobra wiadomość jest taka, że AML może być dziś skutecznie leczona, przede wszystkim za pomocą chemioterapii. 

Warto też wiedzieć, że na ostre białaczki szpikowe częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a ryzyko zachorowania znacząco rośnie z wiekiem (ponad połowa chorych to osoby powyżej 60 r.ż). Za rozwój AML odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne (mutacje), ale ryzyko zachorowania zwiększają niektóre czynniki środowiskowe (m.in. kontakt z toksycznymi chemikaliami, promieniowanie jonizujące, palenie papierosów).

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały edukacyjne opracowane w ramach kampanii „Odpowiedź masz we krwi

Materiały informacyjne dostępne na stronie globalnej inicjatywy „Know AML

Informacje ze strony fundacji DKMS

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy