Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
29.04.2019 , 13:53 Aktualizacja: 29.04.2019, 15:31

Bladość i częste infekcje mogą być objawem białaczki?

To FAKT! Ostrą białaczkę szpikową, czyli najczęściej występującą u osób dorosłych postać białaczek, można rozpoznać m.in. po częstych i nawracających infekcjach, bladości skóry i błon śluzowych, ogólnym osłabieniu, a także po łatwo powstających siniakach i trudnych do zahamowania krwawieniach.

Fot. PAP/S.Leszczyński Fot. PAP/S.Leszczyński

Ostre białaczki szpikowe (w skrócie AML, od acute myeloid leukemia) należą do grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, w których stwierdza się komórki nowotworowe we krwi oraz w szpiku kostnym. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów złośliwych szanse na wyleczenie białaczki zależą w dużej mierze od wczesnego wykrycia. Kluczową sprawą jest zatem wiedza na temat możliwych, wczesnych objawów AML. 

Eksperci od chorób krwi (hematolodzy), a także onkolodzy, podpowiadają, że trzema najczęściej występującymi objawami ostrej białaczki szpikowej są: niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna, które tworzą tzw. triadę NZS. O co konkretnie chodzi? Poniżej wyjaśniamy, jak każdy z tych trzech objawów może się manifestować w codziennym życiu. 

  • Niedokrwistość: objawia się osłabieniem, apatią, bladością błon śluzowych i skóry, przyspieszoną akcją serca, dusznością przy wysiłku, przewlekłym uczuciem zmęczenia i ogólnym obniżeniem wydajności organizmu.
  • Zakażenia: chodzi o częste i nawracające infekcje bakteryjne lub wirusowe, będące skutkiem spadku odporności, którym towarzyszy m.in. gorączka. 
  • Skaza krwotoczna: może objawiać się wybroczynami na skórze (zwłaszcza na kończynach), krwotokami, których zahamowanie jest bardzo trudne (nawet w przypadku drobnych skaleczeń), nawracającym krwawieniem z nosa i dziąseł, łatwością w powstawaniu siniaków i krwawych plamek pod skórą, a także krwiomoczem. 

Jak widać, objawy białaczki są na początku dość mało specyficzne, przez co można je zbagatelizować albo pomylić z symptomami innych chorób. Należy więc wykazać się dużą czujnością i zwrócić szczególną uwagę na współwystępowanie kilku różnych objawów.

Czujność i szybkość reakcji są konieczne ze względu na wyjątkowo agresywny charakter ostrych białaczek szpikowych, które nieleczone stanowią bezpośrednie zagrożenie życia (mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni). Niestety, diagnozowanie i leczenie tego rodzaju nowotworów utrudnia fakt, że istnieje wiele różnych odmian AML.  

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów trzeba pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na oddział hematologiczny - w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki (morfologia krwi obwodowej, biopsja szpiku z oceną cytologiczną, etc.). Dobra wiadomość jest taka, że AML może być dziś skutecznie leczona, przede wszystkim za pomocą chemioterapii. 

Warto też wiedzieć, że na ostre białaczki szpikowe częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a ryzyko zachorowania znacząco rośnie z wiekiem (ponad połowa chorych to osoby powyżej 60 r.ż). Za rozwój AML odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne (mutacje), ale ryzyko zachorowania zwiększają niektóre czynniki środowiskowe (m.in. kontakt z toksycznymi chemikaliami, promieniowanie jonizujące, palenie papierosów).

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały edukacyjne opracowane w ramach kampanii „Odpowiedź masz we krwi

Materiały informacyjne dostępne na stronie globalnej inicjatywy „Know AML

Informacje ze strony fundacji DKMS

Id materiału: 1213

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.