Golenie głowy pomaga w walce z wszawicą?

To MIT! Osoby cierpiące na wszawicę głowową są często stygmatyzowane. Piętno choroby sprawia, że za wszelką cenę i jak najszybciej chcą się jej pozbyć. W akcie desperacji często sięgają więc po niezgodne z aktualną wiedzą medyczną metody walki z chorobą, które mogą dodatkowo pogłębić problem.

 „Nie należy golić głowy chorego. Powstające przy okazji golenia mikro-uszkodzenia skóry głowy mogą stanowić wrota zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych i przyczynić się do przedłużenia procesu leczenia” – ostrzegają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. 

Specjaliści przestrzegają też przed stosowaniem u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt – mogą one bowiem działać toksycznie lub drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.

Jak pozbyć się wszy 

„W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem. Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie pedikulocydu, czyli preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu lub kremu. Można je dostać w aptekach. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (to usuwa martwe wszy oraz ich jaja - gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie). Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach” – podpowiadają eksperci NIZP-PZH.

Fot. PAP

Jakie pasożyty można przywieźć z egzotycznych wakacji?

Sposób na niechcianą pamiątkę z egzotycznych wakacji? Chodzenie boso, zjedzenie niegotowanego warzywa, ugryzienie komara, picie napoju z lodem, przygodny niezabezpieczony seks.

Ponadto, konieczne jest odkażenie lub zniszczenie niektórych rzeczy osobistych osoby zarażonej, takich jak: ozdoby do włosów, grzebienie i szczotki (można je wygotować). Ubrania i pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C i wyprasować żelazkiem z funkcją pary. Pluszowe zabawki można wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48h. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, po czym wyczyścić na sucho lub mokro. Na tym jednak nie koniec. W pomieszczeniach trzeba odkurzyć podłogę i meble. 

Wszawica głowy, czyli pedikuloza, to często występująca choroba pasożytnicza, która może się pojawić w każdym środowisku, niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dużych zbiorowiskach ludzkich, takich jak: przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy społecznej, noclegownie, szatnie.

Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat, poprzez kontakty bezpośrednie oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, czyli np. używanie wspólnych przedmiotów, takich jak: szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel.

Vik (zdrowie.pap.pl)

Źródło: Strona internetowa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny
 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. A jeśli już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika, pytanie co zrobić? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • Rehabilitacja domowa – co dalej?

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?