Najwięcej wypadków drogowych zdarza się w czasie deszczu i burz?

To MIT! Badania Instytutu Transportu Samochodowego, w tym dane z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS jednoznacznie dowodzą, że do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych, przypadających na miesiące, kiedy jest ciepło a dzień długi.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

„Wówczas kierowcy mają skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy” – tłumaczy Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

Ponieważ jednak wcale nierzadko wypadki zdarzają się również z powodu złych warunków panujących na drodze, np. w czasie letnich burz, w czasie których dochodzi do obfitych opadów deszczu, a czasem także gradu oraz gwałtownych porywów wiatru, ITS przypomina jak należy się zachować na drodze właśnie w czasie burzy.

Oto najważniejsze rady ekspertów na ten temat:

  • Widząc nadciągającą burzę jak najszybciej zjedź z drogi i poszukaj bezpiecznego parkingu - z dala od drzew i wysokich, stalowych konstrukcji (przy trasie najlepszym schronieniem będzie zadaszona stacja paliw, a w mieście np. parking wielopoziomowy). 
  • Zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi i włączanie świateł awaryjnych nie jest najlepszym pomysłem! W warunkach słabej widoczności wiąże się z tym ryzyko spowodowania karambolu (najechania przez inne pojazdy jadące z tyłu).
  • Parkując pojazd unikaj naturalnych zagłębień terenu - by nie został zalany lub porwany przez wezbraną wodę.
  • Jeśli w pobliżu postoju nie ma bezpiecznego schronienia dla kierowcy i pasażerów, to najlepiej pozostać w aucie, bowiem nawet jeśli piorun uderzy w karoserię, to zagrożenie dla osób znajdujących się w środku jest znikome. Karoseria działa wówczas jak tzw. klatka Faradaya, chroniąc osoby będące w aucie przed polem elektrostatycznym (wyładowanie atmosferyczne dosłownie „spływa” po metalowej karoserii do ziemi).
  • Jeśli nie masz możliwości zatrzymania pojazdu i musisz kontynuować jazdę w trakcie burzy - zachowaj szczególną ostrożność: zwolnij i zwiększ dystans przed jadącym z przodu pojazdem. Pamiętaj, że ulewny deszcz wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność (zwłaszcza gdy poruszamy się za pojazdami o dużych gabarytach). 
  • Nie wjeżdżaj, zwłaszcza raptownie, w głębokie kałuże, czyli takie, które sięgają co najmniej dolnej krawędzi drzwi. Takie zachowanie niesie ze sobą poważne ryzyko awarii auta – jego elektroniki i silnika. Ponadto, w efekcie może dojść również do tzw. aquaplanningu (braku przyczepności opony z podłożem) i utraty stabilności pojazdu. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat prasowy Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) pt. „Jazda podczas burzy - o czym warto pamiętać, gdy na drodze spotka nas nawałnica?”

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kolor samochodu ma znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy?

    To FAKT! Niektóre samochody są bardziej widoczne na drodze, a inne słabiej. Najbezpieczniejszym kolorem jest biały. Sprawdź, jakie kolory aut zwiększają ryzyko wypadku.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Narkotyki zwiększają ryzyko wypadku

    Prowadzenie samochodu po zażyciu narkotyków jest bardzo ryzykowne: amfetamina, kokaina, „ecstasy” czy mefedron to substancje, które zwiększają pewność siebie oraz wyostrzają odbierane bodźców zewnętrznych. Zaburza to poprawne postrzeganie rzeczywistości i skutkuje błędną oceną sytuacji na drodze. Poza tym narkotyki uruchamiają skłonność do brawurowej jazdy, popisywania się, odgrywania roli „króla kierownicy”. A to może się źle skończyć.

  • Fot. PAP

    Amatorze szybkiej jazdy: zwolnij i żyj!

    70 km na godzinę to prędkość, którą zapewne wielu kierowców uważa za bezpieczną. Wiesz jakie masz szanse na przeżycie zderzenia czołowego w pojeździe jadącym z taką właśnie prędkością?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Foteliki samochodowe – jak przewozić dziecko

    Dzieci powinny być jak najdłużej przewożone w fotelikach zainstalowanych tyłem do kierunku jazdy – rekomenduje Amerykańska Akademia Pediatrii. Oczywiście fotelik musi być dobrany do dziecka i prawidłowo zainstalowany.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku