Rodzaj tkaniny ubraniowej ma znaczenie dla przebiegu AZS?
To FAKT! Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry najlepiej będą się czuli w ubraniach z naturalnych włókien, np. jedwabiu czy bawełny. Koszulka z nylonu może zaostrzyć objawy ich choroby.
AZS to częsty problem u dzieci – choruje na nie od 20 do 30 proc. z nich. Może pojawić się u małego niemowlęcia karmionego wyłącznie mlekiem matki. Spora część chorych „wyrasta” z AZS – z tym problemem boryka się od 2 do 10 proc. dorosłych.
Chorzy na AZS mają wrodzony defekt bariery naskórkowej - ich skóra przypomina ceglany mur bez zaprawy, wskutek czego są narażeni na stany zapalne.
W części przypadków atopowe zapalenie skóry jest związane z uczuleniem na alergeny środowiskowe, np. roztocza czy określony pokarmy. Ale jest typ AZS, który nie ma pochodzenia alergicznego.
Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w związku z tym nawilżanie jej i stosowanie zaleconych przez lekarza emolientów. Ubranie, jakie nosi pacjent z AZS, ma również olbrzymie znaczenie.
W wielu badaniach klinicznych wykazano, że nylon pogarszał stan skóry u pacjentów z AZS, powodując większy dyskomfort i swędzenie niż bawełna. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu, skóra okryta tkaninami sztucznymi „nie oddycha”.
Za jeden z najprzyjaźniejszych materiałów dla skóry uznawany jest jedwab. Ta tkanina zbudowana jest z całkowicie naturalnych białek. Budowa i struktura jedwabiu powodują, że jest on nie tylko delikatny, ale także przewiewny, elastyczny i ma cechy termoregulacyjne. Prowadzono szereg badań na temat tego, co jest lepsze dla pacjenta z AZS – bawełna czy jedwab. Wyniki ich są sprzeczne, a badania mają różną jakość. Pewne jest jednak, skóra dotknięta AZS, ale i ta zdrowia, lepiej będzie się czuła w odzieży wykonanej z naturalnych włókien.
jw
Źródło: Czy noszenie ubrań z jedwabiu wpływa na AZS u dzieci na portalu mp.pl