Rodzaj tkaniny ubraniowej ma znaczenie dla przebiegu AZS?

To FAKT! Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry najlepiej będą się czuli w ubraniach z naturalnych włókien, np. jedwabiu czy bawełny. Koszulka z nylonu może zaostrzyć objawy ich choroby.

AZS to częsty problem u dzieci – choruje na nie od 20 do 30 proc. z nich. Może pojawić się u małego niemowlęcia karmionego wyłącznie mlekiem matki. Spora część chorych „wyrasta” z AZS – z tym problemem boryka się od 2 do 10 proc. dorosłych.

Chorzy na AZS mają wrodzony defekt bariery naskórkowej - ich skóra przypomina ceglany mur bez zaprawy, wskutek czego są narażeni na stany zapalne.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

9 faktów o atopowym zapaleniu skóry

Sprawdź, co robić, żeby dobrze żyć pomimo atopowego zapalenia skóry (AZS), które ułatwia wnikanie do organizmu bakterii i alergenów.

W części przypadków atopowe zapalenie skóry jest związane z uczuleniem na alergeny środowiskowe, np. roztocza czy określony pokarmy. Ale jest typ AZS, który nie ma pochodzenia alergicznego.

Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w związku z tym nawilżanie jej i stosowanie zaleconych przez lekarza emolientów. Ubranie, jakie nosi pacjent z AZS, ma również olbrzymie znaczenie.

W wielu badaniach klinicznych wykazano, że nylon pogarszał stan skóry u pacjentów z AZS, powodując większy dyskomfort i swędzenie niż bawełna. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu, skóra okryta tkaninami sztucznymi „nie oddycha”. 

Za jeden z najprzyjaźniejszych materiałów dla skóry uznawany jest jedwab. Ta tkanina zbudowana jest z całkowicie naturalnych białek. Budowa i struktura jedwabiu powodują, że jest on nie tylko delikatny, ale także przewiewny, elastyczny i ma cechy termoregulacyjne. Prowadzono szereg badań na temat tego, co jest lepsze dla pacjenta z AZS – bawełna czy jedwab. Wyniki ich są sprzeczne, a badania mają różną jakość. Pewne jest jednak, skóra dotknięta AZS, ale i ta zdrowia, lepiej będzie się czuła w odzieży wykonanej z naturalnych włókien.

jw

Źródło: Czy noszenie ubrań z jedwabiu wpływa na AZS u dzieci na portalu mp.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Adobe Stock/amaxim

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. W pandemii stała się „liną ratunkową."

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP