Rodzaj tkaniny ubraniowej ma znaczenie dla przebiegu AZS?

To FAKT! Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry najlepiej będą się czuli w ubraniach z naturalnych włókien, np. jedwabiu czy bawełny. Koszulka z nylonu może zaostrzyć objawy ich choroby.

AZS to częsty problem u dzieci – choruje na nie od 20 do 30 proc. z nich. Może pojawić się u małego niemowlęcia karmionego wyłącznie mlekiem matki. Spora część chorych „wyrasta” z AZS – z tym problemem boryka się od 2 do 10 proc. dorosłych.

Chorzy na AZS mają wrodzony defekt bariery naskórkowej - ich skóra przypomina ceglany mur bez zaprawy, wskutek czego są narażeni na stany zapalne.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

9 faktów o atopowym zapaleniu skóry

Sprawdź, co robić, żeby dobrze żyć pomimo atopowego zapalenia skóry (AZS), które ułatwia wnikanie do organizmu bakterii i alergenów.

W części przypadków atopowe zapalenie skóry jest związane z uczuleniem na alergeny środowiskowe, np. roztocza czy określony pokarmy. Ale jest typ AZS, który nie ma pochodzenia alergicznego.

Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w związku z tym nawilżanie jej i stosowanie zaleconych przez lekarza emolientów. Ubranie, jakie nosi pacjent z AZS, ma również olbrzymie znaczenie.

W wielu badaniach klinicznych wykazano, że nylon pogarszał stan skóry u pacjentów z AZS, powodując większy dyskomfort i swędzenie niż bawełna. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu, skóra okryta tkaninami sztucznymi „nie oddycha”. 

Za jeden z najprzyjaźniejszych materiałów dla skóry uznawany jest jedwab. Ta tkanina zbudowana jest z całkowicie naturalnych białek. Budowa i struktura jedwabiu powodują, że jest on nie tylko delikatny, ale także przewiewny, elastyczny i ma cechy termoregulacyjne. Prowadzono szereg badań na temat tego, co jest lepsze dla pacjenta z AZS – bawełna czy jedwab. Wyniki ich są sprzeczne, a badania mają różną jakość. Pewne jest jednak, skóra dotknięta AZS, ale i ta zdrowia, lepiej będzie się czuła w odzieży wykonanej z naturalnych włókien.

jw

Źródło: Czy noszenie ubrań z jedwabiu wpływa na AZS u dzieci na portalu mp.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej