Tag:
  • Fot. PAP

    Jedna zmiana w programie lekowym może odmienić życie najmłodszych pacjentów z AZS 

    Materiał promocyjny

    Cierpienie związane z nieustannym swędzeniem całego ciała — to codzienność niemowląt i dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry. Choroba odbiera także radość rodzicielstwa: niekiedy nawet dotyk ukochanej mamy sprawia maluchowi ból. Specjalny raport opublikowany z okazji Światowego Dnia AZS przedstawia dramaty atopowych rodzin, ale także wskazuje na pewną systemową zmianę, która mogłyby diametralnie zmienić standard ich życia.

    4 minuty czytania
  • Źródło: canva.com

    Chorzy z umiarkowanie ciężką postacią AZS apelują o dostęp do skutecznego leczenia 

    Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nawracająca choroba zapalna, którą charakteryzują bolesne zmiany skórne. Dla najbardziej nią dotkniętych w Polsce jest refundowany tylko jeden lek. Nie może jednak być podany każdemu pacjentowi, a wyłącznie dorosłym z ciężką postacią. Tymczasem grupa chorych z postacią umiarkowanie ciężką zmaga się niemal z identycznymi problemami, a wciąż nie ma dostępu do skutecznego leczenia. Pacjenci zwrócili się do Ministra Zdrowia o zmiany w programie lekowym.

    3 minuty czytania
  • zdj.: 123RF

    Pokrzywka na skórze niemowlaka – objawy, przyczyny

    Pokrzywka na skórze niemowlaka obniża komfort funkcjonowania dziecka. Tego typu zmiana może mieć różny kształt i rozmiar, często towarzyszy jej również uporczywy świąd. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy pokrzywki na skórze niemowlaka. Poznaj sposoby leczenia tej popularnej przypadłości wieku dziecięcego.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Smutek, lęk i samotność. To codzienność młodzieży z AZS

    Sączące się rany, często rozdrapywane do krwi. Do tego bezsilność i ogromna frustracja – tak nastolatki opisują swoje zmagania z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Konsekwencje nieleczonej choroby to stygmatyzacja, a nawet wykluczenie społeczne. Jak temu zapobiec?

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Nastolatki z AZS borykają się często nie tylko z tą chorobą

    U pacjenta z atopowym zapaleniem skóry sytuacja stresowa może wywołać nasilenie choroby. I zaczyna się błędne koło: trudny do opanowania świąd, bezsenność, kłopoty z koncentracją i czerwone, łuszczące się zmiany, głównie na twarzy oraz szyi, zatem jeszcze większy stres. To szczególnie groźne dla nastolatków.

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Atopowe zapalenie skóry a nowy koronawirus

    Choć pozornie atopowe zapalenie skóry nie ma wiele wspólnego z nowym koronawirusem okazuje się jednak, że może stanowić pewne ryzyko w czasie pandemii, szczególnie jeśli współistnieje z astmą, a pacjent przyjmuje leki immunosupresyjne.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    9 faktów o atopowym zapaleniu skóry

    Sprawdź, co robić, żeby dobrze żyć pomimo atopowego zapalenia skóry (AZS), które ułatwia wnikanie do organizmu bakterii i alergenów.

    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku