Pokrzywka na skórze niemowlaka – objawy, przyczyny

Pokrzywka na skórze niemowlaka obniża komfort funkcjonowania dziecka. Tego typu zmiana może mieć różny kształt i rozmiar, często towarzyszy jej również uporczywy świąd. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy pokrzywki na skórze niemowlaka. Poznaj sposoby leczenia tej popularnej przypadłości wieku dziecięcego.

zdj.: 123RF
zdj.: 123RF

Pokrzywka na skórze niemowlaka – poznaj przyczyny dermatozy dziecięcej

Pokrzywka (inaczej bąble pokrzywkowe) może mieć różne przyczyny. Najczęściej pokrzywka na skórze dziecka pojawia się po spożyciu określonego produktu spożywczego. Popularnym czynnikiem alergizującym jest białko mleka krowiego, jaja, miód i orzechy. Pokrzywka może być też reakcją alergiczną na proszek do prania, zwłaszcza jeśli dermatoza pojawi się niedługo po przebraniu małego dziecka w świeżo wyprane body, czy inny element garderoby.

Inną przyczyną pokrzywki na skórze niemowlaka może być ukąszenie przez owada, uczulenie na pyłki roślin lub sierść zwierząt domowych. Wykwity na skórze w postaci pokrzywki mogą wystąpić również po zastosowaniu danego leku np. antybiotyku lub aspiryny. Zdarza się, że pokrzywka jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. U części dzieci pojawienie się bąbli pokrzywkowych ma związek z zimnem, ciepłem, promieniami słonecznymi, kontaktem z wodą, czy uciskiem. Często spotykanym typem tej dermatozy jest tzw. pokrzywka idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie.

Warto dodać, że pokrzywka może mieć postać ostrą (wykwity skórne utrzymują się do 6 tygodni) i przewlekłą (wykwity skórne utrzymują się dłużej, niż 6 tygodni).

Pokrzywka na skórze niemowlaka – jakie są objawy choroby?

Pokrzywka pojawia się pod postacią nagłego wysiewu bąbli, które przypominają te powstałe po poparzeniu pokrzywą (stąd taka, a nie inna nazwa dermatozy). Wykwity mogą mieć porcelanowe, różowe lub czerwone zabarwienie, a jeśli chodzi o rozmiary od kilku mm do nawet kilkunastu cm. Bąblom często towarzyszy silny świąd i pieczenie, co sprawia, że dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione.

Pokrzywka na skórze niemowlaka dość często występuje z obrzękiem naczynioruchowym, który zwykle pojawia się na wargach, powiekach, tułowiu i okolicach narządów płciowych. Ostra postać pokrzywki o podłożu alergicznym może objawiać się również:

•    dusznościami, 
•    wymiotami, 
•    bólami brzucha, 
•    utratą przytomności.

Pokrzywka na skórze niemowlaka – leczenie i zapobieganie nawrotom

Jak zniwelować pokrzywkę na skórze niemowlaka? Leczenie dermatozy zależy od jej typu i czynnika wywołującego bąble pokrzywkowe. W celu rozpoznania przyczyny choroby niezbędny jest wywiad lekarski i szczegółowa diagnostyka (głównie z tego względu, że u najmłodszych pacjentów pokrzywka zwykle przyjmuje ostrą postać). Jeśli pokrzywka ma podłoże alergiczne, wdraża się leki przeciwhistaminowe. Konieczna jest też eliminacja alergenu z otoczenia (na tyle, na ile to możliwe). Warto podkreślić, że pokrzywka ostra zwykle ma charakter samoograniczający. Przy pokrzywce przewlekłej objawy skórne mijają, gdy dziecko nie ma styczności z czynnikiem sprawczym (np. alergizującym pokarmem, kurzem, sierścią psa lub kota).

W przypadku rozległych zmian i towarzyszącemu im obrzękowi naczynioruchowemu rekomendowana jest niezwłoczna wizyta z dzieckiem u lekarza (specjalista poda maluchowi leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które szybko działają).

Jeśli maluch ma podrażnioną i suchą skórę możesz też sięgnąć po Atoperal Baby Plus (https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/produkty/atoperal). Emulsja ochronna działa natłuszczająco, zmiękczająco i wygładzajaco. Zapobiega uczuciu ściągnięcia i chroni skórę przed przeznaskórkową utratą wody. Wszystko to zasługa kompleksu trzech olejków: lnianego, sojowego i canola.

Wielu rodziców zastanawia się, czy można uniknąć zachorowania przez dziecko na pokrzywkę? Wysiew bąbli pokrzywkowych często pojawia się niespodziewanie i bardzo trudno go przewidzieć. Oczywiście w przypadku rozpoznania przyczyny warto unikać czynników prowokujących pokrzywkę.

Więcej na: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/

OTC/10751/05/22

Źródło informacji prasowej: niezbednikmlodejmamy.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku