Pokrzywka na skórze niemowlaka – objawy, przyczyny

Pokrzywka na skórze niemowlaka obniża komfort funkcjonowania dziecka. Tego typu zmiana może mieć różny kształt i rozmiar, często towarzyszy jej również uporczywy świąd. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy pokrzywki na skórze niemowlaka. Poznaj sposoby leczenia tej popularnej przypadłości wieku dziecięcego.

zdj.: 123RF
zdj.: 123RF

Pokrzywka na skórze niemowlaka – poznaj przyczyny dermatozy dziecięcej

Pokrzywka (inaczej bąble pokrzywkowe) może mieć różne przyczyny. Najczęściej pokrzywka na skórze dziecka pojawia się po spożyciu określonego produktu spożywczego. Popularnym czynnikiem alergizującym jest białko mleka krowiego, jaja, miód i orzechy. Pokrzywka może być też reakcją alergiczną na proszek do prania, zwłaszcza jeśli dermatoza pojawi się niedługo po przebraniu małego dziecka w świeżo wyprane body, czy inny element garderoby.

Inną przyczyną pokrzywki na skórze niemowlaka może być ukąszenie przez owada, uczulenie na pyłki roślin lub sierść zwierząt domowych. Wykwity na skórze w postaci pokrzywki mogą wystąpić również po zastosowaniu danego leku np. antybiotyku lub aspiryny. Zdarza się, że pokrzywka jest jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. U części dzieci pojawienie się bąbli pokrzywkowych ma związek z zimnem, ciepłem, promieniami słonecznymi, kontaktem z wodą, czy uciskiem. Często spotykanym typem tej dermatozy jest tzw. pokrzywka idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie.

Warto dodać, że pokrzywka może mieć postać ostrą (wykwity skórne utrzymują się do 6 tygodni) i przewlekłą (wykwity skórne utrzymują się dłużej, niż 6 tygodni).

Pokrzywka na skórze niemowlaka – jakie są objawy choroby?

Pokrzywka pojawia się pod postacią nagłego wysiewu bąbli, które przypominają te powstałe po poparzeniu pokrzywą (stąd taka, a nie inna nazwa dermatozy). Wykwity mogą mieć porcelanowe, różowe lub czerwone zabarwienie, a jeśli chodzi o rozmiary od kilku mm do nawet kilkunastu cm. Bąblom często towarzyszy silny świąd i pieczenie, co sprawia, że dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione.

Pokrzywka na skórze niemowlaka dość często występuje z obrzękiem naczynioruchowym, który zwykle pojawia się na wargach, powiekach, tułowiu i okolicach narządów płciowych. Ostra postać pokrzywki o podłożu alergicznym może objawiać się również:

•    dusznościami, 
•    wymiotami, 
•    bólami brzucha, 
•    utratą przytomności.

Pokrzywka na skórze niemowlaka – leczenie i zapobieganie nawrotom

Jak zniwelować pokrzywkę na skórze niemowlaka? Leczenie dermatozy zależy od jej typu i czynnika wywołującego bąble pokrzywkowe. W celu rozpoznania przyczyny choroby niezbędny jest wywiad lekarski i szczegółowa diagnostyka (głównie z tego względu, że u najmłodszych pacjentów pokrzywka zwykle przyjmuje ostrą postać). Jeśli pokrzywka ma podłoże alergiczne, wdraża się leki przeciwhistaminowe. Konieczna jest też eliminacja alergenu z otoczenia (na tyle, na ile to możliwe). Warto podkreślić, że pokrzywka ostra zwykle ma charakter samoograniczający. Przy pokrzywce przewlekłej objawy skórne mijają, gdy dziecko nie ma styczności z czynnikiem sprawczym (np. alergizującym pokarmem, kurzem, sierścią psa lub kota).

W przypadku rozległych zmian i towarzyszącemu im obrzękowi naczynioruchowemu rekomendowana jest niezwłoczna wizyta z dzieckiem u lekarza (specjalista poda maluchowi leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które szybko działają).

Jeśli maluch ma podrażnioną i suchą skórę możesz też sięgnąć po Atoperal Baby Plus (https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/produkty/atoperal). Emulsja ochronna działa natłuszczająco, zmiękczająco i wygładzajaco. Zapobiega uczuciu ściągnięcia i chroni skórę przed przeznaskórkową utratą wody. Wszystko to zasługa kompleksu trzech olejków: lnianego, sojowego i canola.

Wielu rodziców zastanawia się, czy można uniknąć zachorowania przez dziecko na pokrzywkę? Wysiew bąbli pokrzywkowych często pojawia się niespodziewanie i bardzo trudno go przewidzieć. Oczywiście w przypadku rozpoznania przyczyny warto unikać czynników prowokujących pokrzywkę.

Więcej na: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/

OTC/10751/05/22

Źródło informacji prasowej: niezbednikmlodejmamy.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP