W trosce o zdrowie lepiej nie przebywać w towarzystwie palących?
To FAKT. Jeśli nie palisz, a przebywasz w towarzystwie palaczy, wdychasz nie tylko dym tytoniowy. Przez to jesteś narażony na wszystkie możliwe skutki palenia, ale także na wiele innych niebezpiecznych substancji, które ulatniają się w strużce dymu tlącego się papierosa.
Bierne palenie powoduje takie same negatywne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów!
Ostrożne szacunki z 2002 r. pokazały, że z powodu biernego palenia zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków, z czego 933 na niedokrwienną chorobę serca, 692 na udar mózgu, 128 na raka płuca, 73 na przewlekłą nienowotworową chorobę układu oddechowego. Zdecydowana większość tych zgonów była skutkiem biernej ekspozycji na dym tytoniowy w środowisku domowym (1716), ale niemało dotyczyło także miejsca pracy i miejsc publicznych.
Jak widać, na choroby odtytoniowe zapada wiele osób, które nigdy nie paliły, ale przebywały w pomieszczeniach, w których ktoś palił. Przez bierne palenie narażone są na wszystkie szkodliwe skutki działania dymu tytoniowego. Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, toksycznie działa na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy), może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.
To jednak nie wszystko.
Gdy papieros się tli w popielniczce lub palacz trzyma go w ręku, snuje się z niego delikatna smużka dymu. To tzw. strumień boczny dymu papierosowego. Uwaga! Jest on bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą. Oczywiście zawiera on również 4 tysiące substancji toksycznych, tak jak dym wdychany przez osobę palącą.
Należy jednak pamiętać, że aktywne palenie jest najgroźniejszą formą przyjmowania nikotyny.
gap
Źródło:
Jakrzucicpalenie.pl
Raport, „Stan zagrożenia epidemią palenia tytoniu w Polsce”, przygotowywany w ramach Dwuletniej Umowy o Wzajemnej Współpracy między Światową Organizacją Zdrowia (Biuro Regionalne dla Europy) i Ministerstwem Zdrowia, powstał na przełomie 2007 i 2008 roku, http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/raport_epidemia_16082010.pdf