Z każdej alergii rozwinie się astma?

To MIT. Jednak ok. 60 proc. przypadków astmy ma podłoże alergiczne.

W Polsce na astmę choruje ok. 4 mln osób. Jej ciężką postać ma od 5 do 10 proc. pacjentów.

Według Światowej Organizacji Alergii u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala tego zjawiska może rosnąć.  Natomiast astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci.

Astmę oskrzelową dzielimy na: alergiczną (wywołaną alergenami) i niealergiczną, która jest wywołana np. wirusami.

– Jeśli chodzi o astmę alergiczną, to okazuje się, że ci pacjenci, którzy mają alergię na alergeny całoroczne, takie jak roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, grzyby, sierść zwierząt, chorują na zdecydowanie cięższą postać astmy niż inni pacjenci – mówi prof. Piotr Kuna, alergolog i pulmunolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. 

Fot.PAP/ Zdjęcie Ilustracyjne

Jakim powietrzem oddychają Polacy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi bazę danych na temat jakości powietrza w 108 krajach świata. Okazuje się, że aż 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Badania dowiodły, że osoby z alergią na roztocza kurzu domowego, sześć razy częściej chorują na astmę. Inne badania wykazują, iż uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy i jest powiązane z cięższym przebiegiem tej choroby. Powoduje też większe zużycie leków przeciwastmatycznych i częstsze hospitalizacje spowodowane zaostrzeniem astmy.

Najsilniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju astmy są substancje i cząsteczki wdychane wraz z powietrzem, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażniać drogi oddechowe. W astmie alergicznej największe znaczenie mają alergeny wziewne, ale także roztocza kurzu domowego, sierść, pyłki roślin, alergeny pleśni oraz czynniki drażniące takie jak dym tytoniowy i zanieczyszczenie powietrza. Dodatkowymi czynnikami rozwoju astmy są: częste infekcje dróg oddechowych, występujący wcześniej alergiczny nieżyt nosa lub atopowe zapalenie skóry.

Podstawowe objawy astmy to: duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Dolegliwości mają najczęściej charakter napadowy. Mogą występować w nocy, być także reakcją na zimne powietrze, wysiłek fizyczny lub przy infekcji bakteryjnej albo wirusowej dróg oddechowych. Czynnikiem prowokującym napad astmy jest także zanieczyszczone powietrze.

Nieleczona lub niewłaściwie leczona astma jest czynnikiem rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

gap

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP