Z każdej alergii rozwinie się astma?

To MIT. Jednak ok. 60 proc. przypadków astmy ma podłoże alergiczne.

W Polsce na astmę choruje ok. 4 mln osób. Jej ciężką postać ma od 5 do 10 proc. pacjentów.

Według Światowej Organizacji Alergii u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala tego zjawiska może rosnąć.  Natomiast astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci.

Astmę oskrzelową dzielimy na: alergiczną (wywołaną alergenami) i niealergiczną, która jest wywołana np. wirusami.

– Jeśli chodzi o astmę alergiczną, to okazuje się, że ci pacjenci, którzy mają alergię na alergeny całoroczne, takie jak roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, grzyby, sierść zwierząt, chorują na zdecydowanie cięższą postać astmy niż inni pacjenci – mówi prof. Piotr Kuna, alergolog i pulmunolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. 

Fot.PAP/ Zdjęcie Ilustracyjne

Jakim powietrzem oddychają Polacy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi bazę danych na temat jakości powietrza w 108 krajach świata. Okazuje się, że aż 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

Badania dowiodły, że osoby z alergią na roztocza kurzu domowego, sześć razy częściej chorują na astmę. Inne badania wykazują, iż uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy i jest powiązane z cięższym przebiegiem tej choroby. Powoduje też większe zużycie leków przeciwastmatycznych i częstsze hospitalizacje spowodowane zaostrzeniem astmy.

Najsilniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju astmy są substancje i cząsteczki wdychane wraz z powietrzem, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażniać drogi oddechowe. W astmie alergicznej największe znaczenie mają alergeny wziewne, ale także roztocza kurzu domowego, sierść, pyłki roślin, alergeny pleśni oraz czynniki drażniące takie jak dym tytoniowy i zanieczyszczenie powietrza. Dodatkowymi czynnikami rozwoju astmy są: częste infekcje dróg oddechowych, występujący wcześniej alergiczny nieżyt nosa lub atopowe zapalenie skóry.

Podstawowe objawy astmy to: duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. Dolegliwości mają najczęściej charakter napadowy. Mogą występować w nocy, być także reakcją na zimne powietrze, wysiłek fizyczny lub przy infekcji bakteryjnej albo wirusowej dróg oddechowych. Czynnikiem prowokującym napad astmy jest także zanieczyszczone powietrze.

Nieleczona lub niewłaściwie leczona astma jest czynnikiem rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

gap

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy