Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

10.05.2019 , 14:11 Aktualizacja: 13.05.2019, 16:16

Rozmowy o zdrowiu: cytologia ratuje życie!

Justyna Wojteczek

Cytologia to proste, szybkie i tanie badanie, które może uratować życie – to jedyny sposób, żeby wykryć raka szyjki macicy we wczesnej fazie rozwoju. Na własnej skórze przekonała się o tym Ida Karpińska, założycielka Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości”, gość cyklu „Rozmowy o zdrowiu”.

- Zachorowałam na raka szyjki macicy – mimo, że byłam młodą kobietą. Miałam wtedy trzydzieści parę lat, mnóstwo planów na przyszłość, szykowaliśmy się z mężem do tego żeby być rodzicami, a tu taka diagnoza. Bez objawów – bo rak szyjki macicy to taka wredna choroba, która nie daje objawów. A jeśli się pojawiają, to wtedy już jest bardzo późne stadium i bardzo trudne do leczenia. Dlatego powstała Ogólnopolska Organizacja „Kwiat Kobiecości” i co roku kampanią „Piękna bo Zdrowa” przypominamy kobietom o badaniu cytologicznym – mówi Ida Karpińska założycielka Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości”.

Wcześnie wykryty rak szyjki macicy ma bardzo dobre rokowania i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest, żeby badać się regularnie. Ida Karpińska wie o tym dobrze i jej misją stało się uświadomienie tego wszystkim kobietom. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu na temat cytologii, w ramach cyklu "Rozmowy o zdrowiu".

JW, MW, zdrowie.pap.pl 

Id materiału: 1225

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.