Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
17.08.2022 , 16:00 Aktualizacja: 17.08.2022, 16:14
Informacja prasowa

Czy obfite miesiączki są powodem do niepokoju?

Obfite miesiączki, określane w terminologii medycznej hipermenorrhoea, należą do częściej diagnozowanych zaburzeń kobiet w wieku rozrodczym. Mówi się o nich wówczas, gdy kobieta traci ponad 100 ml krwi w trakcie menstruacji. Nie zawsze są jednak objawem zaburzenia lub choroby.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Jak poznać, że miesiączka jest zbyt obfita?

Krwawienia miesiączkowe zazwyczaj trwają do 7 dni, jeśli zakładamy, że cykl kobiety jest regularny. Przyjmuje się, że przy prawidłowo funkcjonującym organizmie kobieta traci od 30 do 80 ml krwi, a wszelkie wartości powyżej maksymalnej powodują, że miesiączki można uznać za obfite. Nie zawsze jednak większe krwawienie oznacza nieprawidłowości lub chorobę. To charakterystyczna reakcja organizmu młodych kobiet, które dopiero zaczęły miesiączkować. W ich przypadku zwykle okres reguluje się wraz z kolejnymi cyklami. Obfite krwawienia pojawiają się też przed menopauzą i są związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie. Jeśli nie towarzyszą im dodatkowe objawy, nie są powodem do niepokoju, chociaż warto o tym fakcie powiedzieć specjaliście. Więcej informacji na temat przyczyn obfitych miesiączek dostępnych jest na stronie: https://www.ketonal.pl/obfite-miesiaczki-czy-to-powod-do-niepokoju.

Jak można radzić sobie z obfitymi miesiączkami?

Jeśli przyczyną obfitych krwawień nie jest choroba, to zwykle w celu ich uregulowania stosuje się terapię hormonalną. Często wystarczają tabletki antykoncepcyjne, przepisywane przez ginekologa, które regulują cykl i zmniejszają objawy charakterystyczne dla menstruacji, również ilość traconej krwi. Warto mieć na uwadze, że jeśli odstawimy tabletki, obfitość krwawień może się ponownie zwiększyć. W przypadku kobiet w okresie przed menopauzą konieczny może okazać się zabieg łyżeczkowania macicy.

Czy obfitym krwawieniom towarzyszy ból?

Ból jest objawem towarzyszącym menstruacji i powodują go głównie skurcze macicy. Śluzówka macicy, w której nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa, ulega złuszczeniu i wydaleniu z krwią przez organizm. Odczuwanie bólu mogą też zwiększyć wahania hormonów w tym czasie, które sprawiają, że ciało kobiety staje się tkliwe i bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. W trakcie menstruacji ból jest szczególnie odczuwany w podbrzuszu, ale także w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Czasem towarzyszą mu ból głowy, a nawet mdłości. W doraźnym minimalizowaniu nieprzyjemnych dolegliwości pomagają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancje czynne, które wpływają na ich skuteczne działanie, to m.in.: ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. Przed zażyciem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, w której zawarte są zalecenia dotyczące dawkowania preparatu i przeciwwskazania do jego stosowania. Prawidłowo stosowane leki przeciwbólowe zmniejszają intensywność całego zespołu objawów związanych z menstruacją i pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania. 

Źródło informacji prasowej: sandoz.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2534

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.