Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
23.03.2023 , 15:46 Aktualizacja: 24.03.2023, 14:37

Szczepionka przeciw HPV. Czy dorośli też skorzystają?

Monika Grzegorowska

Szczepienia przeciwko zakażeniu HPV, które chronią w konsekwencji przed rozwojem wielu rodzajów nowotworów, są zalecane nastoletnim dziewczynkom i chłopcom - zanim rozpocząną współżycie seksualne. A jaką korzyść, jeśli w ogóle, mogą odnieść dorośli, którzy inicjację seksualną mają dawno za sobą?

Fot. PAP/M. Kmieciński Fot. PAP/M. Kmieciński

Przez lata naukowcy dowiedzieli się więcej o tym, kiedy ludzie powinni otrzymać szczepionkę przeciwko HPV. Pierwotnie został zatwierdzony dla kobiet w wieku od 9 do 26 lat. Następnie amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleciła szczepienie zarówno kobiet, jak i mężczyzn do wieku 26 lat. 

Ostatnio urzędnicy ds. zdrowia w USA rozszerzyli zalecany przedział wiekowy dla osób otrzymujących szczepionkę przeciw HPV w celu ochrony przed kilkoma rodzajami raka. Obecnie szczepienie przeciwko HPV zalecane jest również osobom dorosłym do 26. roku życia, które nie były wcześniej zaszczepione, oraz osobom między 27. a 45. rokiem życia, ale tylko tych, u których przyjęcie szczepionki według opinii lekarskiej wiążę się z odniesieniem korzyści dla zdrowia.

"W badaniach wykazano bezpieczeństwo oraz immunogenność (wywołanie produkcji przeciwciał) szczepionek przeciw HPV u kobiet w wieku do 45 lat (Silgard) i 55 lat (Cervarix). Nie ma natomiast wystarczających danych klinicznych (skuteczność w profilaktyce zmian przedrakowych i raka szyjki macicy) uzasadniających powszechne szczepienie kobiet, które ukończyły 26 lat, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo przebytego lub istniejącego już zakażenia" - wyjaśnia na łamach portalu Medycyna Praktyczna dr n. med. Ewa Talarek z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Wykazano, że szczepionki HPV są wysoce skuteczne w zapobieganiu infekcjom HPV związanym z rakiem szyjki macicy, odbytu, jamy ustnej i gardła, sromu, pochwy i prącia, a także brodawkami narządów płciowych.

Zakażenie nie wyklucza szczepienia

Ponieważ do zakażeń HPV dochodzi zwykle w krótkim czasie po rozpoczęciu aktywności płciowej, optymalny czas na wykonanie szczepienia to okres przed inicjacją seksualną. Z drugiej strony wiadomo, że tym samym typem HPV można się zarazić więcej niż raz w życiu. Dlatego osoba aktywna seksualnie również może odnieść korzyść ze szczepienia (dotyczy to i kobiet, i mężczyzn). Szczepienie osoby już zakażonej którymś z typów HPV, których antygeny znajdziemy w szczepionce przeciw HPV, nie jest szkodliwe ani niebezpieczne, ale nie działa profilaktycznie względem tego typu.

„Szczepienie przeciw HPV ma na celu zapobieganie przetrwałemu zakażeniu ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) i chorobom będącym jego następstwami. Jeśli osoba szczepiona już jest zakażona określonym typem/typami wirusa HPV, podanie szczepionki nie wpływa na przebieg tego zakażenia tzn. na rozwój zmian przedrakowych/nowotworu (w przypadku typów onkogennych) czy kłykcin kończystych (w przypadku typów nieonkogennych)” – wyjaśniają specjaliści na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

W trakcie życia człowiek może z czasem nabyć różne szczepy HPV, dlatego wiek przestaje być główną wytyczną do szczepienia.

Są korzyści także z późniejszego szczepienia

Według zaleceń amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) wskazane jest szczepienie nastolatków płci obojga w wieku 11-12 lat oraz szczepienie „wychwytujące” osób w wieku do 26 lat (bez względu na płeć). Eksperci Komitetu ACIP nie zalecają rutynowego szczepienia osób w wieku 27-45 lat. Wskazują jednak, że można rozważyć szczepienie w tej grupie wieku, w wybranych przypadkach, przy czym decyzja powinna być podjęta wspólnie z pacjentem po przedstawieniu ewentualnych korzyści, ale i ograniczonej skuteczności szczepienia. 

„Ze względu na epidemiologię i specyfikę zakażeń HPV wydaje się, że szczepienie osoby dorosłej prowadzącej aktywne życie seksualne i mającej dotychczas licznych partnerów ma mniejsze szanse działania profilaktycznego niż u osoby dorosłej, która np. dotąd nie współżyła czy miała pojedynczych partnerów, a obecnie ma mieć nowego partnera” – wyjaśniają eksperci  ACIP.

W przypadku osób dorosłych w wieku powyżej 26 lat wytyczne nie zalecają szczepienia uzupełniającego, ale sugerują, że w przypadku osób w wieku 27-45 lat klinicyści i pacjenci podejmują indywidualne decyzje dotyczące szczepienia przeciwko HPV. 

U kobiet szczepionych przeciwko HPV obserwuje się m.in. mniejszy odsetek nawrotów po leczeniu zmian przedrakowych szyjki macicy. Jeśli kobieta jest nosicielką HPV, to choć szczepienie nie będzie miało wpływu na przebieg infekcji, może uchronić ją przed zakażeniem innym genotypem w przyszłości lub reinfekcją w przypadku samoistnej regresji. 

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Harvard TH School of Public Health w celu poinformowania o tych krajowych wytycznych, wykorzystano dwa modele matematyczne – z Harvardu i Rady ds. Raka w Nowej Południowej Walii w Australii – które symulowały scenariusze rozszerzenia szczepień przeciw HPV na kobiety i mężczyzn w wieku do 45 lat. Zdaniem naukowców szczepienie przeciwko HPV powyżej 26 roku życia w USA przyniosłoby ograniczone korzyści zdrowotne na poziomie populacji, przy znacznych kosztach, biorąc pod uwagę obecne ceny szczepionek przeciwko HPV (badanie zostało opublikowane 11 marca 2021 r. w PLOS Medicine).

Tak więc, choć nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zalecania szczepienia przeciwko HPV kobietom >25. roku życia (zwłaszcza do 45. rż.), jednak należy je poinformować o potencjalnie dużo mniejszej skuteczności niż u młodszych osób. 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:
Strona PZH https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/?strona=9#czy-dorosly-mezczyzna-moze-sie-zaszczepic-przeciw-hpv

Doniesienie prasowe z Uniwersytetu Harvarda https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/hpv-vaccines-for-adults-not-cost-effective/

Artykuł z portalu Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/lista/show.html?id=109069
https://www.mskcc.org/

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2991

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.