Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.
Klimatyzacja to ulga dla korzystających z auta w upalnie dni. Aby nie zaszkodzić zdrowiu trzeba jednak korzystać z niej rozsądnie.
Właściciele samochodów często zapominają o jej czyszczeniu, wymianie filtrów, przeglądach okresowych. Tymczasem niewłaściwie serwisowana i nieodkażona klimatyzacja w aucie to ryzyko zarodników grzybów, które mogą uczulać, ale też bakterii i wirusów, które mogą wywołać groźne choroby.
„Pamiętajmy, że w trakcie pracy układu, na parowniku osiada całe mnóstwo wilgoci. Dodajmy do tego jeszcze zanieczyszczenia oraz kurz. W rezultacie, powstają idealne warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia organizmów. W zaniedbanym układzie klimatyzacji w aucie pojawić się mogą zarówno alergeny (roztocza, pyłki czy nawet pleśń), a także różnego typu bakterie” – przestrzega Kamil Kowieski ze Skylark Polska.
Absolutna podstawa to wymiana filtra kabinowego. To element, który zbiera różnego typu zanieczyszczenia zarówno z zewnątrz auta, jak również z jego wnętrza.
„Sam filtr kosztuje może kilkadziesiąt złotych, a jego wymiana trwa najwyżej kilka minut. Zatem - w trosce o własne zdrowie warto wykonać taki zabieg przynajmniej raz na 6 miesięcy” – doradza specjalista.
Warto pamiętać także o czyszczeniu parownika, który osusza powietrze - taki zabieg usuwa niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmy z układu klimatyzacji. Jeżeli jest zabrudzony, to w trakcie pracy układu z kratek nawiewu wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jest to jednak stadium już ekstremalnego zanieczyszczenia tego elementu – czytamy na stronie ogrzewania.pl
Afrykańskie upały w Polsce - jak je bezpiecznie przetrwać
Wysokie temperatury powietrza stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, a także życia ludzi. Upał jest groźny zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, osób przewlekle chorych, małych dzieci i niemowląt. Przypominamy, jak chronić organizm przed skwarem.
Nie zapominajmy też o pozbyciu się szkodliwych mikroorganizmów z kabiny pasażerskiej. Skuteczne usunięcie drobnoustrojów zapewnia ozonowanie samochodu.
Jednak nie zrażajmy się , bo jak zapewnia alergolog prof. Paweł Górski „lepiej jest używać klimatyzacji w samochodzie niż obniżać temperaturę w nim otwierając okna: dzięki temu unikamy hałasu, a co także istotne - wielu zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych z drogi”.
Zadbaj o serwis
Choć regularny serwis klimatyzacji jest niezbędny, równie ważne jest rozsądne korzystanie z tego układu. Specjaliści radzą, aby przestrzegać kilku zasad:
- Ustaw nawiew w odpowiednie sposób – najlepiej nie bezpośrednio na ciało. Mocny strumień chłodnego powietrza bezpośrednio na twarz to krótka droga do przeziębienia.
- Nigdy nie ustawiaj minimalnej temperatury w klimatyzacji. Najlepiej zachować zasadę sześciu stopni różnicy.
- Zadbaj o świeże powietrze w aucie. Zanim rozpoczniemy jazdę warto poświęcić kilka minut na przewietrzenie wnętrza auta.