Materiał promocyjny

Kolejny Grant Onkologiczny Servier-CARE przyznany

Konkurs grantowy organizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub został rozstrzygnięty. Ideą konkursu jest wyróżnienie i dofinansowanie projektów naukowych mających poprawić wyniki w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany ze środków finansowych przekazanych przez firmę Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE, którego wartość wynosi 175 000 zł.

Servier Polska
Servier Polska

Laureatem trzeciej edycji konkursu został zespół badawczy w składzie: prof. dr hab. Adam Maciejczyk, lek. Natalia Wiśniewska, lek. Aleksandra Sztuder oraz dr n. med. Marzena Janiszewska z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Grant onkologiczny został przyznany na realizację projektu pt. „Korzyści kliniczne i dozymetryczne dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy leczonych przy użyciu radioterapii adaptacyjnej”.

W ramach projektu finansowanego z grantu zaplanowane jest w pierwszym etapie stworzenie kompleksowego protokołu uwzgledniającego zasady kwalifikacji, delineacji obszarów tarczowych i narządów krytycznych wraz z analizą jakości planów adaptacyjnych dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy. Natomiast w drugim etapie realizacji projektu planowane jest raportowanie występowania i oceny stopnia wczesnego odczynu popromiennego w korelacji z ogranicznikami dawek u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu grantowego i symbolicznego wręczenia grantu odbyła się 17 października 2024 roku w Warszawie podczas ceremonii otwarcia VI Kongresu Onkologii Polskiej. Wzięli w niej udział: prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych, Marcin Słysz, Business Unit Manager z firmy Servier Polska oraz reprezentant zwycięskiego ośrodka.

„Grant Onkologiczny Servier-CARE jest inicjatywą, która wspiera projekty naukowo-badawcze mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z nowotworami układu pokarmowego. To obszar o wielu wciąż niezaspokojonych potrzebach medycznych, zarówno w kontekście diagnostyki, leczenia, jak również szeroko rozumianej opieki nad pacjentami. Misją firmy Servier jest dążenie do postępu terapeutycznego odpowiadającego na potrzeby pacjentów. Tym bardziej ogromnie cieszy fakt, że z każdą edycją konkursu grantowego rośnie liczba składanych wniosków, które adresują te potrzeby. Jest to dla nas wyraźny sygnał, że takie inicjatywy są potrzebne” – podkreśla Robert Pociupany, dyrektor Działu Medycznego i ds. Pacjentów w Servier Polska.

Komisja konkursowa oceniała zgłaszane prace w pięciu kryteriach: nowatorskie podejście, wykonalność projektu, możliwość wdrożenia projektu do praktyki, doświadczenie zespołu badawczego, a także poprawność kosztorysu. W konkursie mogli wziąć udział zarówno lekarze, jak i osoby, które były gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę wyników w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego.

„Poziom zgłoszonych projektów w tegorocznej edycji grantu był naprawdę wysoki. Otrzymaliśmy aż sześć wniosków od zespołów badawczych z ośrodków zlokalizowanych w różnych częściach Polski - w Lublinie, Gdańsku, we Wrocławiu, w Białymstoku, Szczecinie oraz Poznaniu. Kryteria konkursowe premiują projekty wartościowe naukowo, dobrze przygotowane pod względem merytorycznym. Ogromnie żałujemy, że nie możemy sfinansować większej liczby projektów. Na trwającym w Warszawie Kongresie Onkologii Polskiej prezentowane są wyniki projektów wyłonionych w poprzednich edycjach, co pokazuje ogromną wartość tego konkursu. Mam nadzieję, że będziemy go kontynuować w kolejnych latach” – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący PTO.

„Mimo spektakularnych zmian w systemie finansowania nauki w Polsce nadal brakuje mechanizmu wspierania inicjatyw praktycznych, docierających bezpośrednio do chorych i pozwalających sprawdzić słuszność koncepcji naukowych przed uruchomieniem wieloletnich i wielomilionowych inicjatyw. Grant Servier-CARE przyznawany na projekty onkologiczne w ramach konkursu pod auspicjami PTO i Warsaw Health Innovation Hub jest znakomitym mechanizmem wypełniającym luki w systemie finansowania projektów badawczych i klinicznych w Polsce. Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne projekty oraz ich możliwe kontynuacje w ramach grantów ABM” – prof. Wojciech Fendler, prezes ABM.

Konkurs o Grant Onkologiczny Servier-CARE organizowany jest od 2022 r. Łączna kwota przeznaczona na wsparcie projektów badawczych w trzech edycjach wyniosła 500 000,00 zł.

Źródła

Servier Polska

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP-kadr z filmu

    Prezes Sandoz w Polsce: rozwój Sandoz w Polsce przede wszystkim z korzyścią dla pacjenta

    Materiał promocyjny

    Obecność Sandoz na 10. Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2025) w Katowicach nie była przypadkowa: firma ta jest jednym z liderów leków generycznych i biologicznych biorównoważnych. Posiada swoje zakłady w Polsce i w Europie, a w portfolio ma ok. 1300 produktów leczniczych, w tym ok. 500 dedykowanych dla rynku polskiego.

  • AdobeStock/Minerva Studio

    Nowoczesne monitorowanie cukrzycy daje świadomość własnej choroby

    Materiał promocyjny

    Wraz z postępem medycyny i zmianami, jakie zachodzą w opiece nad pacjentem diabetologicznym, wszyscy uświadamiamy sobie rolę i znaczenie właściwego monitorowania glikemii. Nie chodzi już tylko o sprawdzenie poziomu cukru, ale również - poprzez podniesienie poziomu wiedzy osoby chorej oraz jej zaangażowania w proces leczenia - uniknięcie niebezpiecznych powikłań takich jak: retinopatia, nefropatia, neuropatia i choroby sercowo-naczyniowe.

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  • Adobe

    Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu

    Polska bioniczna trzustka przeszła pomyślnie testy na zwierzętach, a pierwszy przeszczep u człowieka planowany jest na 2026 rok. Zespół prof. Michała Wszoły wydrukował w technologii 3D narząd, który ma rozwiązać problem braku dawców narządów i zrewolucjonizować leczenie cukrzycy. 

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Szybki test diagnozujący endometriozę