Sprawdź, czy w twojej dzielnicy jest centrum zdrowia psychicznego

Jedna czwarta z nas doznała lub dozna kryzysu psychicznego. Jednocześnie dostęp do leczenia psychiatrycznego nie jest łatwy. Zmienić to mogą centra zdrowia psychicznego – na razie jest ich 27 w większości województw. Sprawdź, gdzie.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Do takiego centrum można przyjść bez zapowiedzi w godzinach 8.00-18.00, poradzić się, jak rozwiązać problem i uzyskać wsparcie. Pierwszy kontakt to nie rejestratorka, a odpowiednio wykształcony pracownik (np. psycholog czy pedagog), do którego kompetencji nie należy jedynie zapisanie na wizytę zgodnie z wolnymi miejscami w kalendarzu. 

W pilnych przypadkach plan pomocy opracowywany jest w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Zależnie od potrzeb pacjenta konieczne mogą okazać się np. regularne konsultacje z psychiatrą lub terapia prowadzona przez psychologa (indywidualna lub grupowa), wizyty pielęgniarki środowiskowej lub wsparcie asystenta zdrowienia. Ten ostatni to novum – są to osoby po doświadczeniu zaburzenia psychicznego, w trakcie remisji lub po wyleczeniu choroby, które zostały odpowiednio wyszkolone do swojej pracy.

Wszelka pomoc udzielana w centrum jest bezpłatna. Centra działają we współpracy z lokalnymi oddziałami lub szpitalami psychiatrycznymi, placówkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, które mogą wspierać osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny.

Gdzie znajdują się centra zdrowia psychicznego

Pełną listę można znaleźć profilu FB Biura ds. Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. W styczniu 2019 roku będzie działać strona, poświęcona pilotażowi, zawierająca zarówno informacje teleadresowe centrów, jak i wiele innych przydatnych informacji.  

Centra powstały i działają dzięki pilotażowi, który ma przetestować tę formę pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Są odpowiedzią na obecny kryzys w psychiatrii. Pilotaż będzie trwał trzy lata i w razie powodzenia ma być wdrożony w całym kraju. Obecnie pod opieką centrów znajduje się 10 proc. mieszkańców Polski.

Fot. PAP/ Marcin Kmieciński

Kryzys psychiczny niejedno ma imię

- Pierwsze efekty działania centrów są pozytywne – ocenia szef biura ds. pilotażu Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego Marek Balicki.

Podczas zorganizowanej pod patronatem medialnym Serwisu Zdrowie konferencji prasowej, która podsumowała pierwsze miesiące pilotażu dyrektor mokotowskiego centrum w Warszawie prof. Jacek Wciórka poinformował, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działalności zainteresowanie punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym było duże. 

- Mieliśmy ok. 600 zgłoszeń, z czego połowa to były przypadki, które wymagały zaplanowania dalszego leczenia - powiedział.

jw (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Źródło: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

    Główny Inspektorat Sanitarny powołuje pierwszy w Polsce Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym

    Materiał promocyjny

    Przy wsparciu biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny powołał właśnie nowy Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym “BOND”. Celem zespołu jest łączenie nauk o ludzkich zachowaniach z projektowaniem polityk zdrowotnych.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Adobe

    Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

    Czy zawał serca może wystąpić, gdy tętnice wieńcowe są drożne i nie widać w nich klasycznych zmian miażdżycowych? Okazuje się, że tak. Zjawisko to nie jest wcale rzadkie – według badań zawał mięśnia sercowego bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych może dotyczyć nawet co dziesiątego pacjenta z zawałem.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP