Sprawdź, czy w twojej dzielnicy jest centrum zdrowia psychicznego

Jedna czwarta z nas doznała lub dozna kryzysu psychicznego. Jednocześnie dostęp do leczenia psychiatrycznego nie jest łatwy. Zmienić to mogą centra zdrowia psychicznego – na razie jest ich 27 w większości województw. Sprawdź, gdzie.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Do takiego centrum można przyjść bez zapowiedzi w godzinach 8.00-18.00, poradzić się, jak rozwiązać problem i uzyskać wsparcie. Pierwszy kontakt to nie rejestratorka, a odpowiednio wykształcony pracownik (np. psycholog czy pedagog), do którego kompetencji nie należy jedynie zapisanie na wizytę zgodnie z wolnymi miejscami w kalendarzu. 

W pilnych przypadkach plan pomocy opracowywany jest w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Zależnie od potrzeb pacjenta konieczne mogą okazać się np. regularne konsultacje z psychiatrą lub terapia prowadzona przez psychologa (indywidualna lub grupowa), wizyty pielęgniarki środowiskowej lub wsparcie asystenta zdrowienia. Ten ostatni to novum – są to osoby po doświadczeniu zaburzenia psychicznego, w trakcie remisji lub po wyleczeniu choroby, które zostały odpowiednio wyszkolone do swojej pracy.

Wszelka pomoc udzielana w centrum jest bezpłatna. Centra działają we współpracy z lokalnymi oddziałami lub szpitalami psychiatrycznymi, placówkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, które mogą wspierać osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny.

Gdzie znajdują się centra zdrowia psychicznego

Pełną listę można znaleźć profilu FB Biura ds. Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. W styczniu 2019 roku będzie działać strona, poświęcona pilotażowi, zawierająca zarówno informacje teleadresowe centrów, jak i wiele innych przydatnych informacji.  

Centra powstały i działają dzięki pilotażowi, który ma przetestować tę formę pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Są odpowiedzią na obecny kryzys w psychiatrii. Pilotaż będzie trwał trzy lata i w razie powodzenia ma być wdrożony w całym kraju. Obecnie pod opieką centrów znajduje się 10 proc. mieszkańców Polski.

Fot. PAP/ Marcin Kmieciński

Kryzys psychiczny niejedno ma imię

- Pierwsze efekty działania centrów są pozytywne – ocenia szef biura ds. pilotażu Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego Marek Balicki.

Podczas zorganizowanej pod patronatem medialnym Serwisu Zdrowie konferencji prasowej, która podsumowała pierwsze miesiące pilotażu dyrektor mokotowskiego centrum w Warszawie prof. Jacek Wciórka poinformował, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działalności zainteresowanie punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym było duże. 

- Mieliśmy ok. 600 zgłoszeń, z czego połowa to były przypadki, które wymagały zaplanowania dalszego leczenia - powiedział.

jw (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Życie duchowe sprzyja zdrowiu

    Pozytywne podejście do duchowości wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak przy nieodpowiednim nastawieniu może zaszkodzić – sugerują wyniki badań.

  • RAK STOP - informacja prasowa

    Materiał promocyjny

    Jak ograniczyć śmiertelność z powodu raka piersi? Eksperci apelują o szerszy dostęp do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i podkreślają emocjonalny wymiar choroby. 13 maja br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej – RAK STOP, poświęcone jednemu z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Polsce: jak skutecznie zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi i zachęcić kobiety do badań profilaktycznych. W gronie ekspertów i pacjentek wiele miejsca poświęcono potrzebie spersonalizowanego leczenia, roli testów wielogenowych oraz emocjonalnemu wymiarowi choroby, o którym wciąż mówi się zbyt rzadko.

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

    Opiekę długoterminową powinno się przeorganizować, by zmieściła się pod jednym parasolem. Pacjent nie może czekać. By tak się stało, potrzebny jest dialog, również między resortami rządowymi. Standardy właśnie powstają w oparciu o sprawdzone rozwiązania i rozmowy z kadrą zarządzającą zakładami opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa – opowiada o niej prof. dr hab. n.med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Senioralnego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • Adobe Stock

    Życie duchowe sprzyja zdrowiu

    Pozytywne podejście do duchowości wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak przy nieodpowiednim nastawieniu może zaszkodzić – sugerują wyniki badań.

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP