Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.12.2018 , 14:08 Aktualizacja: 27.12.2018, 14:11

Sprawdź, czy w twojej dzielnicy jest centrum zdrowia psychicznego

Jedna czwarta z nas doznała lub dozna kryzysu psychicznego. Jednocześnie dostęp do leczenia psychiatrycznego nie jest łatwy. Zmienić to mogą centra zdrowia psychicznego – na razie jest ich 27 w większości województw. Sprawdź, gdzie.

Fot. PAP/ P.Werewka Fot. PAP/ P.Werewka

Do takiego centrum można przyjść bez zapowiedzi w godzinach 8.00-18.00, poradzić się, jak rozwiązać problem i uzyskać wsparcie. Pierwszy kontakt to nie rejestratorka, a odpowiednio wykształcony pracownik (np. psycholog czy pedagog), do którego kompetencji nie należy jedynie zapisanie na wizytę zgodnie z wolnymi miejscami w kalendarzu. 

W pilnych przypadkach plan pomocy opracowywany jest w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Zależnie od potrzeb pacjenta konieczne mogą okazać się np. regularne konsultacje z psychiatrą lub terapia prowadzona przez psychologa (indywidualna lub grupowa), wizyty pielęgniarki środowiskowej lub wsparcie asystenta zdrowienia. Ten ostatni to novum – są to osoby po doświadczeniu zaburzenia psychicznego, w trakcie remisji lub po wyleczeniu choroby, które zostały odpowiednio wyszkolone do swojej pracy.

Wszelka pomoc udzielana w centrum jest bezpłatna. Centra działają we współpracy z lokalnymi oddziałami lub szpitalami psychiatrycznymi, placówkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, które mogą wspierać osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny.

Gdzie znajdują się centra zdrowia psychicznego

Pełną listę można znaleźć profilu FB Biura ds. Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. W styczniu 2019 roku będzie działać strona, poświęcona pilotażowi, zawierająca zarówno informacje teleadresowe centrów, jak i wiele innych przydatnych informacji.  

Centra powstały i działają dzięki pilotażowi, który ma przetestować tę formę pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Są odpowiedzią na obecny kryzys w psychiatrii. Pilotaż będzie trwał trzy lata i w razie powodzenia ma być wdrożony w całym kraju. Obecnie pod opieką centrów znajduje się 10 proc. mieszkańców Polski.

- Pierwsze efekty działania centrów są pozytywne – ocenia szef biura ds. pilotażu Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego Marek Balicki.

Podczas zorganizowanej pod patronatem medialnym Serwisu Zdrowie konferencji prasowej, która podsumowała pierwsze miesiące pilotażu dyrektor mokotowskiego centrum w Warszawie prof. Jacek Wciórka poinformował, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działalności zainteresowanie punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym było duże. 

- Mieliśmy ok. 600 zgłoszeń, z czego połowa to były przypadki, które wymagały zaplanowania dalszego leczenia - powiedział.

jw (zdrowie.pap.pl)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1044

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.