Sprawdź, czy w twojej dzielnicy jest centrum zdrowia psychicznego

Jedna czwarta z nas doznała lub dozna kryzysu psychicznego. Jednocześnie dostęp do leczenia psychiatrycznego nie jest łatwy. Zmienić to mogą centra zdrowia psychicznego – na razie jest ich 27 w większości województw. Sprawdź, gdzie.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Do takiego centrum można przyjść bez zapowiedzi w godzinach 8.00-18.00, poradzić się, jak rozwiązać problem i uzyskać wsparcie. Pierwszy kontakt to nie rejestratorka, a odpowiednio wykształcony pracownik (np. psycholog czy pedagog), do którego kompetencji nie należy jedynie zapisanie na wizytę zgodnie z wolnymi miejscami w kalendarzu. 

W pilnych przypadkach plan pomocy opracowywany jest w ciągu 72 godzin od zgłoszenia się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Zależnie od potrzeb pacjenta konieczne mogą okazać się np. regularne konsultacje z psychiatrą lub terapia prowadzona przez psychologa (indywidualna lub grupowa), wizyty pielęgniarki środowiskowej lub wsparcie asystenta zdrowienia. Ten ostatni to novum – są to osoby po doświadczeniu zaburzenia psychicznego, w trakcie remisji lub po wyleczeniu choroby, które zostały odpowiednio wyszkolone do swojej pracy.

Wszelka pomoc udzielana w centrum jest bezpłatna. Centra działają we współpracy z lokalnymi oddziałami lub szpitalami psychiatrycznymi, placówkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, które mogą wspierać osoby w kryzysie psychicznym oraz ich rodziny.

Gdzie znajdują się centra zdrowia psychicznego

Pełną listę można znaleźć profilu FB Biura ds. Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. W styczniu 2019 roku będzie działać strona, poświęcona pilotażowi, zawierająca zarówno informacje teleadresowe centrów, jak i wiele innych przydatnych informacji.  

Centra powstały i działają dzięki pilotażowi, który ma przetestować tę formę pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Są odpowiedzią na obecny kryzys w psychiatrii. Pilotaż będzie trwał trzy lata i w razie powodzenia ma być wdrożony w całym kraju. Obecnie pod opieką centrów znajduje się 10 proc. mieszkańców Polski.

Fot. PAP/ Marcin Kmieciński

Kryzys psychiczny niejedno ma imię

- Pierwsze efekty działania centrów są pozytywne – ocenia szef biura ds. pilotażu Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego Marek Balicki.

Podczas zorganizowanej pod patronatem medialnym Serwisu Zdrowie konferencji prasowej, która podsumowała pierwsze miesiące pilotażu dyrektor mokotowskiego centrum w Warszawie prof. Jacek Wciórka poinformował, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działalności zainteresowanie punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym było duże. 

- Mieliśmy ok. 600 zgłoszeń, z czego połowa to były przypadki, które wymagały zaplanowania dalszego leczenia - powiedział.

jw (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy