Są dowody na to, że szczepienia powodują autyzm?

To MIT! Udowodniły to kolejne badania, obejmujące populację ponad 650 tysięcy duńskich dzieci, których losy tamtejsi naukowcy śledzili przez 8 lat.

Z racji tego, że ruchom antyszczepionkowym udało się przekonać wielu rodziców do wiary w mit o (rzekomej) szkodliwości skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, w wielu krajach europejskich w ślad za spadkiem liczby dzieci zaszczepionych przeciw tym chorobom - te właśnie choroby powróciły. Przede wszystkim odra - z uwagi na to, że jest niezwykle zakaźna. Niestety, wspomniany mit cały czas budzi silne emocje i spory, dlatego warto zwrócić uwagę na wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących tego zagadnienia. 

W grupie badanych duńskich dzieci było 31 619 dzieci niezaszczepionych, reszta była poddana szczepieniom. Naukowcy sprawdzili, u ilu maluchów stwierdzono zaburzenia ze spektrum autyzmu - takich dzieci było łącznie 6 517. Zbadano też inne parametry w badanej grupie, np. czy w rodzinie występował autyzm, czy dzieci nie doświadczyły niedotlenienia podczas porodu, czy urodziły się o czasie, z prawidłową masą, czy rodzice palili itp. Co wykazała ta kompleksowa analiza? 

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Siedem mitów o szczepieniach

Szczepionki szkodzą, nadwyrężają układ odpornościowy, powodują autyzm, a szczepienia nie są już niepotrzebne, bo wiele chorób, przed którymi mają chronić, już nie występuje – to MITY! Zobaczcie, dlaczego są nieprawdziwe.

Znaleziono pewną zależność dotyczącą występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu: płeć męska oraz autyzm u rodzeństwa dziecka - innymi słowy na autyzm narażeni są bardziej chłopcy niż dziewczynki oraz dzieci, których rodzeństwo ma stwierdzone zaburzenia ze spektrum autyzmu. Te spostrzeżenia potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań nad czynnikami ryzyka autyzmu. Żadnych powiązań między szczepieniem a autyzmem nie odkryto!

"Nasze badanie dostarcza mocnych argumentów na to, że szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce nie zwiększa ryzyka wystąpienia autyzmu i nie jest czynnikiem wyzwalającym autyzm w grupie dzieci podatnych na to zaburzenie" - brzmi konkluzja najnowszego badania.

Dla osób zajmujących się autyzmem oraz szczepieniami nie jest to nowa wiadomość. Grupy antyszczepionkowe z pewnością zaś zauważą, że duńskie badanie było sponsorowane nie tylko przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, ale i Fundację Novo Nordisk, zatem założoną przez firmę farmaceutyczną.

Jednak jego rezultaty nie odbiegają od wyników podobnych badań, które wsparcia koncernów farmaceutycznych nie miały.

Jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

A Hviid, JV Hansen, M Frisch, et al. Measles, Mumps, Rubella Vaccination and Autism: A Nationwide Cohort Study Annals of Internal Medicine

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy