Są dowody na to, że szczepienia powodują autyzm?

To MIT! Udowodniły to kolejne badania, obejmujące populację ponad 650 tysięcy duńskich dzieci, których losy tamtejsi naukowcy śledzili przez 8 lat.

Z racji tego, że ruchom antyszczepionkowym udało się przekonać wielu rodziców do wiary w mit o (rzekomej) szkodliwości skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, w wielu krajach europejskich w ślad za spadkiem liczby dzieci zaszczepionych przeciw tym chorobom - te właśnie choroby powróciły. Przede wszystkim odra - z uwagi na to, że jest niezwykle zakaźna. Niestety, wspomniany mit cały czas budzi silne emocje i spory, dlatego warto zwrócić uwagę na wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących tego zagadnienia. 

W grupie badanych duńskich dzieci było 31 619 dzieci niezaszczepionych, reszta była poddana szczepieniom. Naukowcy sprawdzili, u ilu maluchów stwierdzono zaburzenia ze spektrum autyzmu - takich dzieci było łącznie 6 517. Zbadano też inne parametry w badanej grupie, np. czy w rodzinie występował autyzm, czy dzieci nie doświadczyły niedotlenienia podczas porodu, czy urodziły się o czasie, z prawidłową masą, czy rodzice palili itp. Co wykazała ta kompleksowa analiza? 

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Siedem mitów o szczepieniach

Szczepionki szkodzą, nadwyrężają układ odpornościowy, powodują autyzm, a szczepienia nie są już niepotrzebne, bo wiele chorób, przed którymi mają chronić, już nie występuje – to MITY! Zobaczcie, dlaczego są nieprawdziwe.

Znaleziono pewną zależność dotyczącą występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu: płeć męska oraz autyzm u rodzeństwa dziecka - innymi słowy na autyzm narażeni są bardziej chłopcy niż dziewczynki oraz dzieci, których rodzeństwo ma stwierdzone zaburzenia ze spektrum autyzmu. Te spostrzeżenia potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań nad czynnikami ryzyka autyzmu. Żadnych powiązań między szczepieniem a autyzmem nie odkryto!

"Nasze badanie dostarcza mocnych argumentów na to, że szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce nie zwiększa ryzyka wystąpienia autyzmu i nie jest czynnikiem wyzwalającym autyzm w grupie dzieci podatnych na to zaburzenie" - brzmi konkluzja najnowszego badania.

Dla osób zajmujących się autyzmem oraz szczepieniami nie jest to nowa wiadomość. Grupy antyszczepionkowe z pewnością zaś zauważą, że duńskie badanie było sponsorowane nie tylko przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, ale i Fundację Novo Nordisk, zatem założoną przez firmę farmaceutyczną.

Jednak jego rezultaty nie odbiegają od wyników podobnych badań, które wsparcia koncernów farmaceutycznych nie miały.

Jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

A Hviid, JV Hansen, M Frisch, et al. Measles, Mumps, Rubella Vaccination and Autism: A Nationwide Cohort Study Annals of Internal Medicine

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/Thanawadee

    Autofagia i post

    Autofagia promowana jest jako sposób na „oczyszczenie” i „uleczenie” organizmu. Pojawiają się głosy, że wystarczy kilkadziesiąt godzin postu, by ją uruchomić. Tymczasem te złożone procesy komórkowe trwają nieprzerwanie. Nie można nimi tak po prostu sterować. To mrzonka, co więcej – potencjalnie niebezpieczna, bo autofagia nie zawsze oznacza korzyści zdrowotne – wyjaśnia dr n. o zdr. Damian Parol, dietetyk i psychodietetyk.

  • Dziecko ze spektrum autyzmu u pediatry

  • Warto rzucić palenie przed planowanym leczeniem operacyjnym

  • „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

  • Nieleczona jaskra odbiera wzrok

  • Adobe

    Glejak wielopostaciowy – nowotwór z setkami mutacji

    Glejak wielopostaciowy (glioblastoma multiforme, GBM) pozostaje jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów złośliwych, mimo dekad intensywnych badań i coraz bardziej zaawansowanych technologii diagnostycznych i terapeutycznych. Zdaniem specjalistów to nowotwór, który wymyka się logice klasycznego leczenia onkologicznego.

  • Nikotyna i zaburzenia psychiczne tworzą błędne koło

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić