Bladość i częste infekcje mogą być objawem białaczki?

To FAKT! Ostrą białaczkę szpikową, czyli najczęściej występującą u osób dorosłych postać białaczek, można rozpoznać m.in. po częstych i nawracających infekcjach, bladości skóry i błon śluzowych, ogólnym osłabieniu, a także po łatwo powstających siniakach i trudnych do zahamowania krwawieniach.

Fot. PAP/S.Leszczyński
Fot. PAP/S.Leszczyński

Ostre białaczki szpikowe (w skrócie AML, od acute myeloid leukemia) należą do grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, w których stwierdza się komórki nowotworowe we krwi oraz w szpiku kostnym. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów złośliwych szanse na wyleczenie białaczki zależą w dużej mierze od wczesnego wykrycia. Kluczową sprawą jest zatem wiedza na temat możliwych, wczesnych objawów AML. 

Eksperci od chorób krwi (hematolodzy), a także onkolodzy, podpowiadają, że trzema najczęściej występującymi objawami ostrej białaczki szpikowej są: niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna, które tworzą tzw. triadę NZS. O co konkretnie chodzi? Poniżej wyjaśniamy, jak każdy z tych trzech objawów może się manifestować w codziennym życiu. 

  • Niedokrwistość: objawia się osłabieniem, apatią, bladością błon śluzowych i skóry, przyspieszoną akcją serca, dusznością przy wysiłku, przewlekłym uczuciem zmęczenia i ogólnym obniżeniem wydajności organizmu.
  • Zakażenia: chodzi o częste i nawracające infekcje bakteryjne lub wirusowe, będące skutkiem spadku odporności, którym towarzyszy m.in. gorączka. 
  • Skaza krwotoczna: może objawiać się wybroczynami na skórze (zwłaszcza na kończynach), krwotokami, których zahamowanie jest bardzo trudne (nawet w przypadku drobnych skaleczeń), nawracającym krwawieniem z nosa i dziąseł, łatwością w powstawaniu siniaków i krwawych plamek pod skórą, a także krwiomoczem. 

Jak widać, objawy białaczki są na początku dość mało specyficzne, przez co można je zbagatelizować albo pomylić z symptomami innych chorób. Należy więc wykazać się dużą czujnością i zwrócić szczególną uwagę na współwystępowanie kilku różnych objawów.

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Jest sposób na wczesne wykrycie raka

Czujność i szybkość reakcji są konieczne ze względu na wyjątkowo agresywny charakter ostrych białaczek szpikowych, które nieleczone stanowią bezpośrednie zagrożenie życia (mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni). Niestety, diagnozowanie i leczenie tego rodzaju nowotworów utrudnia fakt, że istnieje wiele różnych odmian AML.  

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów trzeba pilnie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na oddział hematologiczny - w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki (morfologia krwi obwodowej, biopsja szpiku z oceną cytologiczną, etc.). Dobra wiadomość jest taka, że AML może być dziś skutecznie leczona, przede wszystkim za pomocą chemioterapii. 

Warto też wiedzieć, że na ostre białaczki szpikowe częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a ryzyko zachorowania znacząco rośnie z wiekiem (ponad połowa chorych to osoby powyżej 60 r.ż). Za rozwój AML odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne (mutacje), ale ryzyko zachorowania zwiększają niektóre czynniki środowiskowe (m.in. kontakt z toksycznymi chemikaliami, promieniowanie jonizujące, palenie papierosów).

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały edukacyjne opracowane w ramach kampanii „Odpowiedź masz we krwi

Materiały informacyjne dostępne na stronie globalnej inicjatywy „Know AML

Informacje ze strony fundacji DKMS

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością