Jesienią warto korzystać z plenerowych siłowni

Jeszcze nie koniec jesieni i warto wykorzystać ten czas na ćwiczenia na plenerowej siłowni - bezpłatnej i bezpiecznej pod warunkiem, że stosujemy się do pewnych zasad. Są one istotne w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabierają wtedy, gdy jest się seniorem. Sprawdź, ile i jak ćwiczyć.

Fot. PAP
Fot. PAP

Nie trzeba wykupywać specjalnego karnetu do centrum sportu, żeby zapewnić sobie regularną dawkę ćwiczeń. W wielu polskich miejscowościach samorządy lokalne zainwestowały w urządzenia do ćwiczeń na powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut codziennie, by poprawić swoją kondycję, stan układu mięśniowo-szkieletowego, pracę serca i naczyń krwionośnych, a przez to – także mózgu. 

Szczególnie istotna jest tego rodzaju codzienna dawka ruchu dla seniorów. Według badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown, aż 53 proc. seniorów jest nieaktywna fizycznie. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) zaznacza, że niechęć seniorów do ćwiczeń wynika z obawy o stan zdrowia, braku nawyku aktywnego spędzania czasu czy brak motywacji.

Wbrew pozorom restrykcji wiele nie ma – wystarczy uważnie przeczytać instrukcję obsługi. I nie zapominać o pewnych zasadach. Jakich? Sprawdź na filmiku, który został zrealizowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

- Zaczynajmy zawsze od kilkuminutowej rozgrzewki – przypomina rehabilitant Michał Dachowski z Centrum Rehabilitacji Fizjo4life. 

Może to być marsz z wysoko uniesionymi kolanami oraz wymachy ramion.

Druga zasada to zaprzestanie wysiłku wtedy, gdy poczujemy ból.

Trzecia – stopniowe zwiększanie obciążenia – na początek na każdym przyrządzie wystarczą dwie -trzy minuty. W kolejne dni możemy ten czas zwiększać.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Artykuł o aktywności fizycznej seniorów ze strony NCEŻ

Raport dotyczący aktywności seniorów MultiSport Index

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

    Jest dobra wiadomość - nie musimy codziennie robić 10 tys. kroków i „zaliczać” kilka treningów w tygodniu, aby być zdrowym. Specjaliści obalają ten popularny mit i przekonują, że każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji.

  • Adobe Stock/Robert Przybysz

    Ćwicz dla siebie i dziecka

    Aktywność fizyczna przyszłej mamy to inwestycja w zdrowie nie tylko jej własne, ale również dziecka. To lepsze samopoczucie, zmniejszone ryzyko powikłań ciążowych i korzystniejszy przebieg porodu. Nawet gdy ciąża nie przebiega książkowo, odchodzi się w tej chwili od tzw. reżimu łóżkowego i nie zaleca leżenia, choć każdą sytuację należy skonsultować z lekarzem. Jakie są korzyści z ćwiczeń w ciąży, wyjaśniają specjaliści ginekologii i neonatologii.

  • Adobe Stock

    Ruch w ciąży

    Ciąża wcale nie wyklucza ruchu, wręcz przeciwnie. Kobiety o prawidłowym przebiegu ciąży powinny podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną 3–5 razy w tygodniu, łącznie co najmniej 150 minut sportów, które nie grożą upadkiem i urazem, jak spacery, basen, joga czy pilates – zaznacza mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny. Wyjaśnia też, dlaczego kobieta w tym czasie powinna unikać pewnych ćwiczeń mięśni brzucha.

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

    Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Adobe Stock/NewFabrika

    Świadomość śmierci dana człowiekowi

    Jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomość własnej śmierci i przeżywa trwogę z nią związaną. Na różne sposoby staramy się wydłużyć życie i dążymy do nieśmiertelności. O tym, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem, dlaczego życie ma kres i jak sobie radzimy z przemijaniem, dyskutowali eksperci w kontekście polskiej premiery książki noblisty Venkiego Ramakrishnana zatytułowanej „Dlaczego umieramy”.

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP