Jesienią warto korzystać z plenerowych siłowni

Jeszcze nie koniec jesieni i warto wykorzystać ten czas na ćwiczenia na plenerowej siłowni - bezpłatnej i bezpiecznej pod warunkiem, że stosujemy się do pewnych zasad. Są one istotne w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabierają wtedy, gdy jest się seniorem. Sprawdź, ile i jak ćwiczyć.

Fot. PAP
Fot. PAP

Nie trzeba wykupywać specjalnego karnetu do centrum sportu, żeby zapewnić sobie regularną dawkę ćwiczeń. W wielu polskich miejscowościach samorządy lokalne zainwestowały w urządzenia do ćwiczeń na powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut codziennie, by poprawić swoją kondycję, stan układu mięśniowo-szkieletowego, pracę serca i naczyń krwionośnych, a przez to – także mózgu. 

Szczególnie istotna jest tego rodzaju codzienna dawka ruchu dla seniorów. Według badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown, aż 53 proc. seniorów jest nieaktywna fizycznie. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) zaznacza, że niechęć seniorów do ćwiczeń wynika z obawy o stan zdrowia, braku nawyku aktywnego spędzania czasu czy brak motywacji.

Wbrew pozorom restrykcji wiele nie ma – wystarczy uważnie przeczytać instrukcję obsługi. I nie zapominać o pewnych zasadach. Jakich? Sprawdź na filmiku, który został zrealizowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

- Zaczynajmy zawsze od kilkuminutowej rozgrzewki – przypomina rehabilitant Michał Dachowski z Centrum Rehabilitacji Fizjo4life. 

Może to być marsz z wysoko uniesionymi kolanami oraz wymachy ramion.

Druga zasada to zaprzestanie wysiłku wtedy, gdy poczujemy ból.

Trzecia – stopniowe zwiększanie obciążenia – na początek na każdym przyrządzie wystarczą dwie -trzy minuty. W kolejne dni możemy ten czas zwiększać.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Artykuł o aktywności fizycznej seniorów ze strony NCEŻ

Raport dotyczący aktywności seniorów MultiSport Index

ZOBACZ PODOBNE

  • Sauna – sposób na zdrowie

    Skandynawski sposób na ciężką zimę to sauna.  Chodzi się do niej nie tylko dla relaksu, ale także dla zdrowia i odporności. Tamtejsi naukowcy wymieniają coraz więcej zdrowotnych korzyści saunowania : od mniejszego ryzyka sercowego zgonu po większą wrażliwość tkanek na insulinę.

  • visualpoint/Adobe

    Wyzwania dla kolan: mobilność i stabilność

    Staw kolanowy odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu, zapewniając nam zarówno mobilność, jak i stabilność. Ze względu na swoje położenie, budowę i funkcję, kolano jest podatne na wiele różnych chorób i urazów, które mogą poważnie uprzykrzyć życie.

  • AdobeStock/magdagalkiewicz

    Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

    Zgodnie z dzisiejszym alertem RCB popołudniu możemy spodziewać się opadów marznącego deszczu lub mżawki. Może być niebezpiecznie - ortopedzi radzą, by poruszając się po śliskiej nawierzchni, naśladować… pingwiny. Dzięki temu będziemy bezpieczniejsi na śliskim chodniku.

  • Adobe Stock

    Karta EKUZ – zdrowotny paszport

    Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn

  • Dwie twarze eteru

    Eter to substancja o dwóch twarzach: z jednej strony przyczynił się do rewolucji w chirurgii, otwierając erę bezbolesnych operacji; z drugiej szybko stał się używką, a nawet, jak to miało miejsce w Polsce międzywojennej, prawdziwą plagą społeczną. Mimo to do dziś jest w medycynie ceniony. 

  • Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm