Jesienią warto korzystać z plenerowych siłowni

Jeszcze nie koniec jesieni i warto wykorzystać ten czas na ćwiczenia na plenerowej siłowni - bezpłatnej i bezpiecznej pod warunkiem, że stosujemy się do pewnych zasad. Są one istotne w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabierają wtedy, gdy jest się seniorem. Sprawdź, ile i jak ćwiczyć.

Fot. PAP
Fot. PAP

Nie trzeba wykupywać specjalnego karnetu do centrum sportu, żeby zapewnić sobie regularną dawkę ćwiczeń. W wielu polskich miejscowościach samorządy lokalne zainwestowały w urządzenia do ćwiczeń na powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut codziennie, by poprawić swoją kondycję, stan układu mięśniowo-szkieletowego, pracę serca i naczyń krwionośnych, a przez to – także mózgu. 

Szczególnie istotna jest tego rodzaju codzienna dawka ruchu dla seniorów. Według badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown, aż 53 proc. seniorów jest nieaktywna fizycznie. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) zaznacza, że niechęć seniorów do ćwiczeń wynika z obawy o stan zdrowia, braku nawyku aktywnego spędzania czasu czy brak motywacji.

Wbrew pozorom restrykcji wiele nie ma – wystarczy uważnie przeczytać instrukcję obsługi. I nie zapominać o pewnych zasadach. Jakich? Sprawdź na filmiku, który został zrealizowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

- Zaczynajmy zawsze od kilkuminutowej rozgrzewki – przypomina rehabilitant Michał Dachowski z Centrum Rehabilitacji Fizjo4life. 

Może to być marsz z wysoko uniesionymi kolanami oraz wymachy ramion.

Druga zasada to zaprzestanie wysiłku wtedy, gdy poczujemy ból.

Trzecia – stopniowe zwiększanie obciążenia – na początek na każdym przyrządzie wystarczą dwie -trzy minuty. W kolejne dni możemy ten czas zwiększać.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Artykuł o aktywności fizycznej seniorów ze strony NCEŻ

Raport dotyczący aktywności seniorów MultiSport Index

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • zdj. AdobeStock

    Taniec jest dobry dla mózgu

    Taniec jest fantastycznym ćwiczeniem nie tylko dla naszego ciała, ale i dla mózgu. Rytmiczne ruchy i skoordynowane wykonywanie choreografii wymagają koncentracji, planowania i pamięci, co stymuluje różne obszary mózgu – opowiada neurobiolożka i neuropsycholożka dr Ilona Kotlewska.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP