Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
24.10.2019 , 16:04 Aktualizacja: 28.10.2019, 13:44

Jesienią warto korzystać z plenerowych siłowni

Jeszcze nie koniec jesieni i warto wykorzystać ten czas na ćwiczenia na plenerowej siłowni - bezpłatnej i bezpiecznej pod warunkiem, że stosujemy się do pewnych zasad. Są one istotne w każdym wieku, ale szczególnego znaczenia nabierają wtedy, gdy jest się seniorem. Sprawdź, ile i jak ćwiczyć.

Nie trzeba wykupywać specjalnego karnetu do centrum sportu, żeby zapewnić sobie regularną dawkę ćwiczeń. W wielu polskich miejscowościach samorządy lokalne zainwestowały w urządzenia do ćwiczeń na powietrzu. Wystarczy kilkanaście minut codziennie, by poprawić swoją kondycję, stan układu mięśniowo-szkieletowego, pracę serca i naczyń krwionośnych, a przez to – także mózgu. 

Szczególnie istotna jest tego rodzaju codzienna dawka ruchu dla seniorów. Według badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown, aż 53 proc. seniorów jest nieaktywna fizycznie. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) zaznacza, że niechęć seniorów do ćwiczeń wynika z obawy o stan zdrowia, braku nawyku aktywnego spędzania czasu czy brak motywacji.

Wbrew pozorom restrykcji wiele nie ma – wystarczy uważnie przeczytać instrukcję obsługi. I nie zapominać o pewnych zasadach. Jakich? Sprawdź na filmiku, który został zrealizowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

- Zaczynajmy zawsze od kilkuminutowej rozgrzewki – przypomina rehabilitant Michał Dachowski z Centrum Rehabilitacji Fizjo4life. 

Może to być marsz z wysoko uniesionymi kolanami oraz wymachy ramion.

Druga zasada to zaprzestanie wysiłku wtedy, gdy poczujemy ból.

Trzecia – stopniowe zwiększanie obciążenia – na początek na każdym przyrządzie wystarczą dwie -trzy minuty. W kolejne dni możemy ten czas zwiększać.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Artykuł o aktywności fizycznej seniorów ze strony NCEŻ

Raport dotyczący aktywności seniorów MultiSport Index

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1416

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.