Najwięcej wypadków drogowych zdarza się w czasie deszczu i burz?

To MIT! Badania Instytutu Transportu Samochodowego, w tym dane z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS jednoznacznie dowodzą, że do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych, przypadających na miesiące, kiedy jest ciepło a dzień długi.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

„Wówczas kierowcy mają skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy” – tłumaczy Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

Ponieważ jednak wcale nierzadko wypadki zdarzają się również z powodu złych warunków panujących na drodze, np. w czasie letnich burz, w czasie których dochodzi do obfitych opadów deszczu, a czasem także gradu oraz gwałtownych porywów wiatru, ITS przypomina jak należy się zachować na drodze właśnie w czasie burzy.

Oto najważniejsze rady ekspertów na ten temat:

  • Widząc nadciągającą burzę jak najszybciej zjedź z drogi i poszukaj bezpiecznego parkingu - z dala od drzew i wysokich, stalowych konstrukcji (przy trasie najlepszym schronieniem będzie zadaszona stacja paliw, a w mieście np. parking wielopoziomowy). 
  • Zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi i włączanie świateł awaryjnych nie jest najlepszym pomysłem! W warunkach słabej widoczności wiąże się z tym ryzyko spowodowania karambolu (najechania przez inne pojazdy jadące z tyłu).
  • Parkując pojazd unikaj naturalnych zagłębień terenu - by nie został zalany lub porwany przez wezbraną wodę.
  • Jeśli w pobliżu postoju nie ma bezpiecznego schronienia dla kierowcy i pasażerów, to najlepiej pozostać w aucie, bowiem nawet jeśli piorun uderzy w karoserię, to zagrożenie dla osób znajdujących się w środku jest znikome. Karoseria działa wówczas jak tzw. klatka Faradaya, chroniąc osoby będące w aucie przed polem elektrostatycznym (wyładowanie atmosferyczne dosłownie „spływa” po metalowej karoserii do ziemi).
  • Jeśli nie masz możliwości zatrzymania pojazdu i musisz kontynuować jazdę w trakcie burzy - zachowaj szczególną ostrożność: zwolnij i zwiększ dystans przed jadącym z przodu pojazdem. Pamiętaj, że ulewny deszcz wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność (zwłaszcza gdy poruszamy się za pojazdami o dużych gabarytach). 
  • Nie wjeżdżaj, zwłaszcza raptownie, w głębokie kałuże, czyli takie, które sięgają co najmniej dolnej krawędzi drzwi. Takie zachowanie niesie ze sobą poważne ryzyko awarii auta – jego elektroniki i silnika. Ponadto, w efekcie może dojść również do tzw. aquaplanningu (braku przyczepności opony z podłożem) i utraty stabilności pojazdu. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat prasowy Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) pt. „Jazda podczas burzy - o czym warto pamiętać, gdy na drodze spotka nas nawałnica?”

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kolor samochodu ma znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy?

    To FAKT! Niektóre samochody są bardziej widoczne na drodze, a inne słabiej. Najbezpieczniejszym kolorem jest biały. Sprawdź, jakie kolory aut zwiększają ryzyko wypadku.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Narkotyki zwiększają ryzyko wypadku

    Prowadzenie samochodu po zażyciu narkotyków jest bardzo ryzykowne: amfetamina, kokaina, „ecstasy” czy mefedron to substancje, które zwiększają pewność siebie oraz wyostrzają odbierane bodźców zewnętrznych. Zaburza to poprawne postrzeganie rzeczywistości i skutkuje błędną oceną sytuacji na drodze. Poza tym narkotyki uruchamiają skłonność do brawurowej jazdy, popisywania się, odgrywania roli „króla kierownicy”. A to może się źle skończyć.

  • Fot. PAP

    Amatorze szybkiej jazdy: zwolnij i żyj!

    70 km na godzinę to prędkość, którą zapewne wielu kierowców uważa za bezpieczną. Wiesz jakie masz szanse na przeżycie zderzenia czołowego w pojeździe jadącym z taką właśnie prędkością?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Foteliki samochodowe – jak przewozić dziecko

    Dzieci powinny być jak najdłużej przewożone w fotelikach zainstalowanych tyłem do kierunku jazdy – rekomenduje Amerykańska Akademia Pediatrii. Oczywiście fotelik musi być dobrany do dziecka i prawidłowo zainstalowany.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy