Regularna aktywność fizyczna – jakie konkretne korzyści nam daje?

Ruch zapewnia nie tylko sprawność mięśni i stawów. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przekonują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak np.: nadciśnienie, choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca, rak jelita grubego, rak piersi i depresja. Korzyści zdrowotnych z ruchu jest jednak dużo więcej!

Fot. PAP/J.Turczyk
Fot. PAP/J.Turczyk

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje podejmowanie regularnej aktywności fizycznej przez całe życie. Przez aktywność fizyczną należy rozumieć ruch ciała generowany przy wykorzystaniu mięśni szkieletowych, który wymaga wydatku energetycznego (wysiłku) – wykonywany w trakcie celowych ćwiczeń lub innych aktywności ruchowych (np. w ramach sportu, zabaw i rekreacji, jak też przemieszczania się, pracy zawodowej lub prac domowych). 

Eksperci WHO podkreślają, że adekwatna (dostosowana do wieku i kondycji organizmu), regularna aktywność fizyczna, stanowi jeden z kluczowych elementów profilaktyki zdrowotnej. W praktyce oznacza to, że odpowiednia dawka ruchu zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób (zwłaszcza tzw. chorób cywilizacyjnych, czyli powszechnie występujących przewlekłych chorób niezakaźnych) i pomaga zapobiegać przedwczesnej śmierci. 

O tym jak wielki wpływ na zdrowie ma ruch lub też jego brak, świadczą wyniki licznych badań naukowych z całego świata. Na ich podstawie WHO ostrzega m.in., że brak wystarczającej aktywności fizycznej jest główną przyczyną nawet do 25 proc. zachorowań na raka jelita grubego czy raka piersi, 27 proc. przypadków cukrzycy, a także 30 proc. przypadków choroby niedokrwiennej serca!

Fot. PAP

Rozmowy o zdrowiu: dlaczego tak trudno zmienić niezdrowe nawyki?

Znaczna część chorób przewlekłych to efekt niezdrowego stylu życia, a więc m.in. nałogów, błędów żywieniowych i zbyt małej ilości ruchu. Niestety, zmiana sposobu życia na zdrowszy nie jest prosta. O tym, dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić – opowiada Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

Jaka jest zatem rekomendowana przez ekspertów, optymalna dawka ruchu i jego forma? 

To oczywiście zależy od wieku i stanu zdrowia danego człowieka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę uniwersalne zalecenia (dla przeciętnego człowieka), to nie są one wygórowane. Otóż, według zgodnej opinii medyków nie trzeba wcale biegać w maratonach czy też spędzać kilku godzin dziennie na siłowni, aby zapewnić sobie liczne korzyści zdrowotne wynikające z ruchu.

Tak naprawdę wystarczy do tego umiarkowana, ale co najważniejsze regularna aktywność fizyczna, taka jak np. codzienne maszerowanie.

Konkretnie, według zaleceń WHO, dzieci i młodzież od 5 do 17 lat powinny, dla zachowania optymalnego stanu zdrowia, podejmować aktywność fizyczną (od umiarkowanej do intensywnej) przez co najmniej 60 minut dziennie. 

Jeśli zaś chodzi o osoby dorosłe, to według WHO, powinny one podejmować tygodniowo co najmniej 150 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności albo 75 minut aerobowej aktywności o dużej intensywności. 

Forma ruchu powinna być dostosowana do danej osoby, to znaczy do jej stanu zdrowia jak też osobistych preferencji. Jest więc w tej kwestii ogromne pole do popisu. Do wyboru, poza maszerowaniem, mamy m.in.: bieganie, jazdę na rowerze, aerobik, pływanie, taniec, sportowe gry zespołowe, a także pompki, brzuszki, skakanie na skakance albo pracę w ogródku.

Recepta na długie i zdrowe życie

Oczywiście aktywność fizyczna to nie wszystko. W celu zadbania o własne zdrowie koniczne jest szersze praktykowanie tzw. zdrowego stylu życia. Chodzi tu przede wszystkim o: zdrowe żywienie, regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, niepalenie papierosów i niskie spożycie alkoholu – tych pięć czynników, według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, może wydłużyć ludzkie życie nawet o kilkanaście lat w porównaniu do populacji osób, które prowadzą „niezdrowy styl życia”. 

Wspomniane badanie, którego wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie naukowym Circulation, wykazało też, że osoby, które najbardziej gorliwie praktykowały zdrowy styl życia były aż o 82 proc. mniej narażone na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych i o 65 proc. mniej narażone na śmierć z powodu raka, w porównaniu do osób prowadzących się najbardziej niezdrowo. 

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Instytut Kardiologii: materiały dotyczące korzyści zdrowotnych wynikających z regularnej aktywności fizycznej, prezentowane podczas międzynarodowej konferencji pt. „Best practices in NCD prevention and health promotion”, zorganizowanej w ramach programu CINDI WHO, pod patronatem Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. 

Artykuł naukowy pt. „Impact of Healthy Lifestyle Factors on Life Expectancies in the US Population”, opublikowany w czasopiśmie Circulation (Vol. 138, No. 4).

Materiały informacyjne organizacji Exercise is Medicine Poland.

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku