Epidemia COVID-19 w Polsce rozwija się wolniej niż w sąsiednich krajach?

To FAKT! Tak wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Współczynnik nowych zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosił w Polsce 45, w Czechach 283, na Ukrainie 97, na Słowacji 90, a w Niemczech 32.

 Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w Polsce ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń, a unijna agenda podaje dane raportowane przez poszczególne kraje, które są z pewnością niższe niż faktyczna liczba zakażonych. I nie można zapominać, że to, iż do tej pory Polska miała relatywnie niską liczbę ofiar pandemii, nie oznacza, że taki trend się utrzyma.

Inne sąsiadujące z Polską kraje także mają wyższe wskaźniki nowych zakażeń: w Rosji przez ostatnie dwa tygodnie infekcję wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 69 osób w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, na Litwie u 46, a na Białorusi u 43.

Europejscy rekordziści w liczbie nowych przypadków zakażeń to:

  • Hiszpania – 295/100 tys.
  • Francja – 241/100 tys.

Najwięcej nowych przypadków rejestruje się w Izraelu – 925 na 100 tys. mieszkańców.
ECDC w swoich zestawieniach opiera się na oficjalnych danych przedstawianych przez władze sanitarne poszczególnych państw. Trzeba wziąć pod uwagę, że skala zakażeń w każdym kraju jest prawdopodobnie większa z uwagi na to, że wiele zainfekowanych osób nie jest testowanych na obecność wirusa.

Polska notuje – jak do tej pory – także niższą śmiertelność z powodu COVID-19. Według ECDC w ciągu ostatnich dwóch tygodni współczynnik zgonów z powodu COVID-19 wynosił:

  • 0,76/100 tys. w Polsce
  • 4,62/100 tys.  w Brazylii;
  • 3,15/100 tys. w Hiszpanii,
  • 3,09/100 tys. w USA
  • 1,8/100 tys. na Ukrainie,
  • 1,7/100 tys. w Czechach,
  • 1,25/100 tys. w Rosji

Współczynnik zgonów miał niższą niż w Polsce wartość na Białorusi - 0,72, Litwie - 0,18 i w Niemczech - 0,16.

Choć dane z Polski mogą napawać ostrożnym optymizmem, to nie zwalnia to nas z zasad bezpieczeństwa: ograniczania bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, zachowywania co najmniej 1,5 metra odległości od innych oraz częstego mycia rąk bieżącą wodą z mydłem.

W Polsce koronawirusem od 4 marca zakaziły się 95 773 osoby, z których 2 570 zmarło - przekazało 2 października Ministerstwo Zdrowia. Na całym świecie odnotowano już ponad 34,3 mln przypadków infekcji, a na COVID-19 zmarło ponad milion chorych - informuje ECDC. Bilans ofiar pandemii w Europie wynosi ponad 5,5 mln zakażeń i ponad 233 tys. zgonów.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: ECDC

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy