Epidemia COVID-19 w Polsce rozwija się wolniej niż w sąsiednich krajach?

To FAKT! Tak wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Współczynnik nowych zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosił w Polsce 45, w Czechach 283, na Ukrainie 97, na Słowacji 90, a w Niemczech 32.

 Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w Polsce ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń, a unijna agenda podaje dane raportowane przez poszczególne kraje, które są z pewnością niższe niż faktyczna liczba zakażonych. I nie można zapominać, że to, iż do tej pory Polska miała relatywnie niską liczbę ofiar pandemii, nie oznacza, że taki trend się utrzyma.

Inne sąsiadujące z Polską kraje także mają wyższe wskaźniki nowych zakażeń: w Rosji przez ostatnie dwa tygodnie infekcję wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 69 osób w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, na Litwie u 46, a na Białorusi u 43.

Europejscy rekordziści w liczbie nowych przypadków zakażeń to:

  • Hiszpania – 295/100 tys.
  • Francja – 241/100 tys.

Najwięcej nowych przypadków rejestruje się w Izraelu – 925 na 100 tys. mieszkańców.
ECDC w swoich zestawieniach opiera się na oficjalnych danych przedstawianych przez władze sanitarne poszczególnych państw. Trzeba wziąć pod uwagę, że skala zakażeń w każdym kraju jest prawdopodobnie większa z uwagi na to, że wiele zainfekowanych osób nie jest testowanych na obecność wirusa.

Polska notuje – jak do tej pory – także niższą śmiertelność z powodu COVID-19. Według ECDC w ciągu ostatnich dwóch tygodni współczynnik zgonów z powodu COVID-19 wynosił:

  • 0,76/100 tys. w Polsce
  • 4,62/100 tys.  w Brazylii;
  • 3,15/100 tys. w Hiszpanii,
  • 3,09/100 tys. w USA
  • 1,8/100 tys. na Ukrainie,
  • 1,7/100 tys. w Czechach,
  • 1,25/100 tys. w Rosji

Współczynnik zgonów miał niższą niż w Polsce wartość na Białorusi - 0,72, Litwie - 0,18 i w Niemczech - 0,16.

Choć dane z Polski mogą napawać ostrożnym optymizmem, to nie zwalnia to nas z zasad bezpieczeństwa: ograniczania bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, zachowywania co najmniej 1,5 metra odległości od innych oraz częstego mycia rąk bieżącą wodą z mydłem.

W Polsce koronawirusem od 4 marca zakaziły się 95 773 osoby, z których 2 570 zmarło - przekazało 2 października Ministerstwo Zdrowia. Na całym świecie odnotowano już ponad 34,3 mln przypadków infekcji, a na COVID-19 zmarło ponad milion chorych - informuje ECDC. Bilans ofiar pandemii w Europie wynosi ponad 5,5 mln zakażeń i ponad 233 tys. zgonów.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: ECDC

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?