Raport NIZP-PZH: żyjemy coraz dłużej

Polacy żyją coraz dłużej i rzadziej umierają na choroby krążenia, a ponadto systematycznie spada w Polsce umieralność noworodków – takie pozytywne obserwacje przytaczają autorzy najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, sporządzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

PAP
PAP

Są też złe informacje: zbyt wiele osób w Polsce wciąż pali papierosy i nie odnotowujemy dużych postępów w zakresie wyleczalności nowotworów.

Raporty o sytuacji zdrowotnej ludności Polski NIPZ-PZH opracowuje od lat 70. (ubiegłego wieku). Takie sprawozdania publikowane są co cztery lata. Pozwalają one monitorować sytuację zdrowotną w kraju i oceniać skuteczność realizacji polityki zdrowotnej. Tegoroczny raport był finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i będzie stanowił jedno z najważniejszych narzędzi do wyznaczania priorytetów państwa w zakresie ochrony zdrowia obywateli.

- Stan zdrowia społeczeństwa polskiego systematycznie się poprawia na przestrzeni ostatnich lat. Wciąż jednak nie możemy dogonić Europy Zachodniej. Ma na to wpływ fakt, że w transformację wchodziliśmy w bardzo kiepskiej sytuacji zdrowotnej. Poprawa następuje jednak zbyt wolno – ocenia redaktor pracy prof. Bogdan Wojtyniak.

Zaznacza, że w raporcie widoczne są silne uwarunkowania czynników społecznych na zachowania prozdrowotne i stan zdrowia. W Polsce najistotniejszym jest poziom wykształcenia.

- Jeśli chodzi o osoby wysoko wykształcone, to one praktycznie są już w Europie: ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób z Zachodu. Niestety, przepaść pod tym względem dzieli osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników w Europie Zachodniej – dodaje profesor.

Anna Piotrowska

ZOBACZ PODOBNE

  • grafika: Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”

    Większość seniorów chciałoby apteki dyżurującej w ich okolicy

    Materiał promocyjny

    Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek. Ten problem dotyka, szczególnie osoby starsze oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. 90 proc. respondentów w wieku powyżej 56 lat chciałoby, by dyżurująca apteka była w ich najbliższej okolicy. Z kolei 80 proc. badanych przy wyborze apteki kieruje się kryterium odległości - wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

  • zdj. Stanisław Błachowicz, Adocbe Stock

    Słodko-cukierkowe e-papierosy jednorazowe plagą wśród młodzieży

    Aż 75 proc. 16-17 latków inicjację nikotynową przeszło przed 15. rokiem życia. Większość z nich – 58 proc. - sięgnęła po e-papierosy, głównie z ciekawości smaku. Największym wzięciem cieszą się te o smakach owocowych lub w typie słodyczy. Dlatego państwo polskie powinno podjąć zdecydowane kroki w kierunku ograniczenia dostępności tej używki.

  • Fot. Adobe Stock; Angelov

    Dlaczego w Polsce pacjenci wciąż mają kolejki a szpitale technologię?

    Pieluchomajki z sensorem, wojskowe kombajny medyczne, tomografia spektralna umożliwiająca analizę pierwiastków w ciele - w tej chwili na świecie mamy ok. 0,5 mln różnych cyfrowych wyrobów medycznych. W Polsce wartość tego rynku w 2020 r wyniosła 10 mld zł, jego światowa wartość w 2024 - 0,5 biliona dolarów. Jest się, o co bić. Tylko czy zawsze wygranym w tej bitwie jest pacjent?

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Nieproste mechanizmy reakcji na przemoc

    Dlaczego jedne ofiary napaści na tle seksualnym się bronią, a inne nie? Jakie mechanizmy psychologiczne stoją za postawą czynną lub bierną? Po dokonanym w centrum Warszawy brutalnym gwałcie na 25-letniej Białorusince Lizie rozgorzała dyskusja: dlaczego nie krzyczała? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B