Raport NIZP-PZH: żyjemy coraz dłużej
Polacy żyją coraz dłużej i rzadziej umierają na choroby krążenia, a ponadto systematycznie spada w Polsce umieralność noworodków – takie pozytywne obserwacje przytaczają autorzy najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, sporządzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Są też złe informacje: zbyt wiele osób w Polsce wciąż pali papierosy i nie odnotowujemy dużych postępów w zakresie wyleczalności nowotworów.
Raporty o sytuacji zdrowotnej ludności Polski NIPZ-PZH opracowuje od lat 70. (ubiegłego wieku). Takie sprawozdania publikowane są co cztery lata. Pozwalają one monitorować sytuację zdrowotną w kraju i oceniać skuteczność realizacji polityki zdrowotnej. Tegoroczny raport był finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i będzie stanowił jedno z najważniejszych narzędzi do wyznaczania priorytetów państwa w zakresie ochrony zdrowia obywateli.
- Stan zdrowia społeczeństwa polskiego systematycznie się poprawia na przestrzeni ostatnich lat. Wciąż jednak nie możemy dogonić Europy Zachodniej. Ma na to wpływ fakt, że w transformację wchodziliśmy w bardzo kiepskiej sytuacji zdrowotnej. Poprawa następuje jednak zbyt wolno – ocenia redaktor pracy prof. Bogdan Wojtyniak.
Zaznacza, że w raporcie widoczne są silne uwarunkowania czynników społecznych na zachowania prozdrowotne i stan zdrowia. W Polsce najistotniejszym jest poziom wykształcenia.
- Jeśli chodzi o osoby wysoko wykształcone, to one praktycznie są już w Europie: ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób z Zachodu. Niestety, przepaść pod tym względem dzieli osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników w Europie Zachodniej – dodaje profesor.
Anna Piotrowska