Chorzy na dystrofię mięśniową Duchenne’a proszą o wsparcie papieża Franciszka
Polscy pacjenci chorujący na dystrofię mięśniową Duchenne’a i ich rodziny od ponad pięciu lat czekają na refundację leku ataluren, który działa na przyczynę choroby - daje szansę na przedłużenie okresu samodzielności, znacznie lepszy stan funkcjonowania i samopoczucia - przypomina Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy. Pacjenci i ich bliscy z prośbą o wsparcie i pomoc w dostępie do leczenia zwrócili się do papieża Franciszka. (Komunikat)
- Chorzy na DMD nie mają już więcej czasu, dla nich każdy dodatkowy dzień oczekiwania na leczenie to nieodwracalna strata nie do powetowania. Lek należy podać jak najwcześniej, jeszcze w momencie, gdy pacjent chodzi, wtedy jego skuteczność jest większa… Zrozpaczeni rodzice chorych chłopców postanowili szukać pomocy u Ojca Świętego - stojąc w obliczu rozpaczy, całkowitego odrzucenia i niezrozumienia ze strony najważniejszych osób i polskich instytucji państwowych, wystosowali do papieża Franciszka emocjonalny list, prosząc go o wsparcie w tej trudnej dla nich sytuacji - mówi Agnieszka Volkov, prezes Fundacji Parent Project Muscular Dystrophy.
Wniosek o refundację atalurenu wpłynął do Ministerstwa Zdrowia 23 lutego 2019 r (wcześniej po raz pierwszy w 2016 roku). Oba wnioski przeszły ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Prezes agencji nie zarekomendował objęcia refundacją atalurenu, m.in. ze względu na brak wiarygodnych badań naukowych, brak wyników wskazujących na skuteczność technologii lekowej oraz na brak uzasadnienia dla stosunku kosztów i korzyści. Ponadto Komisja Ekonomiczna jednogłośnie wydała uchwałę negatywną dla leku ataluren we wnioskowanym wskazaniu. W odczuciu pacjentów oraz ich rodzin powyższe decyzje są niezwykle dla nich krzywdzące, zwłaszcza że najnowsze dane (z września 2021 roku) z badania obserwacyjnego z rejestru STRIDE*, obejmującego pacjentów z 13 krajów Europy i Izraela i w którym gromadzone są rzeczywiste dane z długotrwałej obserwacji stosowania atalurenu w praktyce klinicznej wykazały, że preparat o ponad 5 lat przedłuża zdolność chodzenia u chorych.
Rodzice chorych dzieci nie są w stanie zrozumieć decyzji urzędniczych i zadają sobie pytanie: „Jeżeli nauka i nowoczesna medycyna daje możliwość leczenia pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a to dlaczego takiej możliwości nie daje polskie państwo? Przecież istnieje konstytucyjne prawo do leczenia”.
* Rejestr STRIDE (Strategic Targeting of Registries and International Database of Excellence) jest ciągłym, wieloośrodkowym badaniem obserwacyjnym bezpieczeństwa i skuteczności terapii lekiem ataluren w rutynowej opiece nad pacjentem z nmDMD. Jest to pierwsze repozytorium rzeczywistych danych z długotrwałego stosowania leku ataluren w rutynowej praktyce klinicznej. Pacjenci włączeni do programu leczenia są obserwowani przez co najmniej pięć lat od daty rozpoczęcia leczenia lub do czasu wycofania z badania.2 Na dzień 31 stycznia 2021 r. zarejestrowano 286 pacjentów z 13 krajów Europy i Izraela.
KONTAKT:
Agnieszka Volkov
prezes Fundacji Parent Project Muscular Dystrophy
e-mail: agnieszka.volkov@parentproject.org
tel. 504 122 693
Źródło komunikatu: Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy
Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.