Czy obfite miesiączki są powodem do niepokoju?

Obfite miesiączki, określane w terminologii medycznej hipermenorrhoea, należą do częściej diagnozowanych zaburzeń kobiet w wieku rozrodczym. Mówi się o nich wówczas, gdy kobieta traci ponad 100 ml krwi w trakcie menstruacji. Nie zawsze są jednak objawem zaburzenia lub choroby.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Jak poznać, że miesiączka jest zbyt obfita?

Krwawienia miesiączkowe zazwyczaj trwają do 7 dni, jeśli zakładamy, że cykl kobiety jest regularny. Przyjmuje się, że przy prawidłowo funkcjonującym organizmie kobieta traci od 30 do 80 ml krwi, a wszelkie wartości powyżej maksymalnej powodują, że miesiączki można uznać za obfite. Nie zawsze jednak większe krwawienie oznacza nieprawidłowości lub chorobę. To charakterystyczna reakcja organizmu młodych kobiet, które dopiero zaczęły miesiączkować. W ich przypadku zwykle okres reguluje się wraz z kolejnymi cyklami. Obfite krwawienia pojawiają się też przed menopauzą i są związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie. Jeśli nie towarzyszą im dodatkowe objawy, nie są powodem do niepokoju, chociaż warto o tym fakcie powiedzieć specjaliście. Więcej informacji na temat przyczyn obfitych miesiączek dostępnych jest na stronie: https://www.ketonal.pl/obfite-miesiaczki-czy-to-powod-do-niepokoju.

Jak można radzić sobie z obfitymi miesiączkami?

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Bolesne miesiączki – objaw endometriozy

Silne bóle miesiączkowe? Nie lekceważ ich! To może być endometrioza. Wczesne wykrycie tej choroby to nie tylko szansa na zmniejszenie dolegliwości, ale też zapobieżenie powikłaniom.

Jeśli przyczyną obfitych krwawień nie jest choroba, to zwykle w celu ich uregulowania stosuje się terapię hormonalną. Często wystarczają tabletki antykoncepcyjne, przepisywane przez ginekologa, które regulują cykl i zmniejszają objawy charakterystyczne dla menstruacji, również ilość traconej krwi. Warto mieć na uwadze, że jeśli odstawimy tabletki, obfitość krwawień może się ponownie zwiększyć. W przypadku kobiet w okresie przed menopauzą konieczny może okazać się zabieg łyżeczkowania macicy.

Czy obfitym krwawieniom towarzyszy ból?

Ból jest objawem towarzyszącym menstruacji i powodują go głównie skurcze macicy. Śluzówka macicy, w której nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa, ulega złuszczeniu i wydaleniu z krwią przez organizm. Odczuwanie bólu mogą też zwiększyć wahania hormonów w tym czasie, które sprawiają, że ciało kobiety staje się tkliwe i bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. W trakcie menstruacji ból jest szczególnie odczuwany w podbrzuszu, ale także w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Czasem towarzyszą mu ból głowy, a nawet mdłości. W doraźnym minimalizowaniu nieprzyjemnych dolegliwości pomagają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancje czynne, które wpływają na ich skuteczne działanie, to m.in.: ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. Przed zażyciem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, w której zawarte są zalecenia dotyczące dawkowania preparatu i przeciwwskazania do jego stosowania. Prawidłowo stosowane leki przeciwbólowe zmniejszają intensywność całego zespołu objawów związanych z menstruacją i pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania. 

Źródło informacji prasowej: sandoz.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Artlist.io

    Eksperci postulują o dedykowane poradnictwo i darmową antykoncepcję do 25 r.ż.

    Materiał promocyjny

    10 października przedstawiciele koalicji „Prawo do Antykoncepcji” podpisali deklarację, w której postulują m.in. powstanie sieci poradni dedykowanych antykoncepcji i edukacji seksualnej. Domagają się także, by antykoncepcja dla osób do 25 r.ż. była bezpłatna.

  • PAP – Kadr z filmu

    38 proc. Polaków nie ma wystarczającej wiedzy na temat antykoncepcji

    Materiał promocyjny

    Z raportu „Exploring Contraceptive Awareness” przeprowadzonego przez Kantar wynika, że dla 57 proc. badanych internet jest głównym źródłem informacji o antykoncepcji, natomiast jedynie 21 proc. czerpie wiedzę ze szkoły. „Tylko systemowa edukacja seksualna w szkołach może przynieść zmianę” - mówiła Anja Rubik, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Sexed.pl, podczas konferencji „Antykoncepcja w Polsce: Między mitem a rzeczywistością”.

  • zdj. AdobeStock/witsarut

    Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

    Stres odbija się na płodności mężczyzn. Przy tym wywołane nim zmiany w ruchliwości plemników występują po stresującym zdarzeniu, a nie w jego trakcie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications”.

  • Grafika:Gedeon Richter Polska

    Gedeon Richter Polska oddaje głos mężczyznom

    Materiał promocyjny

    Badanie Gedeon Richter Polska poświęcone jest mężczyznom - ich zdrowiu, emocjom i samoakceptacji. Najnowszy raport „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny” obala popularne stereotypy o twardych, pozbawionych wrażliwości mężczyznach

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy