W Słupsku konferencja o pielęgniarkach i położnych - już 19 stycznia

W czasie konferencji „Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów” organizowanej przez pomorskie okręgowe rady pielęgniarek i położnych będzie można porozmawiać z ekspertami i urzędnikami o doświadczeniach kadry biorącej udział w szkoleniach i zmieniającej się wizji zawodu pielęgniarki, pielęgniarza i położnych. 

Infografika: Organizator konferencji
Infografika: Organizator konferencji

Konferencja odbędzie się 19 stycznia w Urzędzie Miejskim w Słupsku (Ratusz), na pl. Zwycięstwa 3.
 
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wspólnie z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych realizuje projekt pt. „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych”, którego celem jest przeszkolenie 35 000 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych z całej Polski, czyli aż 10 procent stanu pielęgniarskiego. W ofercie jest szesnaście kursów: trzynaście specjalistycznych i trzy kwalifikacyjne. Można wybrać spośród m.in.: komunikowania interpersonalnego w pielęgniarstwie, resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy pielęgnowania pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie. Każdy z kursów zawiera także moduł covidowy.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Czy roboty zastąpią pielęgniarki i opiekunów?

Społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy. To często duży problem dla i tak już nadwerężonej służby zdrowia. Wiele wskazuje na to, że ludźmi coraz częściej będą więc zajmowały się roboty. Potrafią już pomagać pielęgniarkom, dotrzymywać towarzystwa, przypominać o lekach, a nawet oferować prostą pomoc psychologiczną.

Województwo pomorskie stawia na rozwój zawodowy pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Dzięki bezpłatnym kursom finansowanym z funduszu europejskiego każdy przedstawiciel tego zawodu do końca roku może zwiększyć swoje kwalifikacje. Unijny projekt wpisuje się w nadchodzące zmiany w systemie opieki zdrowotnej i przygotowuje personel medyczny do skuteczniejszej walki z pandemią.

W słupskiej konferencji udział wezmą m.in.:

  • dr n. med. Kazimiera Hebel z Katedry Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego w Instytucie Nauk o Zdrowiu Akademii Pomorskiej w Słupsku,
  • dr n. med. Jolanta Olszewska z Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

O właściwym wykorzystaniu kadr pielęgniarek i położnych w aspekcie dostępności do świadczeń zdrowotnych – zwłaszcza w kontekście zagrożenia epidemicznego mówić będzie dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska z Zakładu Zarządzania w Pielęgniarstwie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po prelekcjach ekspertów odbędzie się debata, w której udział wezmą:

  • Krystyna Danilecka - Wojewódzka - prezydent Miasta Słupsk,
  • Dariusz Drelich, wojewoda pomorski,
  • Kamila Zielińska - Departament Zdrowia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
  • Andrzej Sapiński - prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku,
  • Mariola Łodzińska -  wiceprezes NRPiP,
  • prof. Aleksandra Śnieg - Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie,
  • Marzena Olszewska - Fryc -  wiceprzewodnicząca ORPiP w Gdańsku,
  • Sebastian Irzykowski - przewodniczący ORPiP w Słupsku.  

………………………………………………………………………………………
Podczas Konferencji przewidziany jest również briefing dla mediów ogólnopolskich i lokalnych (12.30-13.00).

Kontakt dla mediów:
Koordynator Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych z województwa pomorskiego: Sebastian Irzykowski, tel.508 372 777, biuro@oipip.slupsk.pl

Rejestracja redakcji do udziału w konferencji : Ewelina Kurdel, tel. 501941073, ewelina.kurdel@słuzbazdrowia.com.pl

Szczegóły dotyczące projektu pt. „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych” dostępne są na stronie: www.nipip.pl.

Infografika: nadawca informacji prasowej
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy