Szkoła rodzenia - czego można się tam nauczyć?

Szkoła rodzenia stworzona jest zarówno dla rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, jak i tych mających już to za sobą. Regularnie pojawiają się nowe zalecenia dla ciężarnych, ponadto warto odświeżać swoją wiedzę i umiejętności. Można również wymienić się doświadczeniami z uczestnikami zajęć oraz zadać pytania specjalistom. Dzięki temu przyszli rodzice lepiej przygotują się do porodu i czekających ich obowiązków.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia? Program szkoły rodzenia obejmuje wykłady, ćwiczenia, dyskusje i warsztaty. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach, dzięki czemu panuje na nich kameralna atmosfera. Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, ale może naprawdę pomóc w przygotowaniach do porodu i opiece nad maluszkiem. Pozwala zdobyć rzetelną wiedzę i niezbędne umiejętności, co docenią zwłaszcza rodzice, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Zajęcia prowadzone są przez położne, zwykle we współpracy z lekarzami (ginekologami i neonatologami), psychologami, ratownikami medycznymi i fizjoterapeutami.

Czego można nauczyć się na zajęciach z położną?

Szkoła rodzenia w Warszawie (https://porody.medicover.pl/ciaza/szkola-rodzenia-z-kursem-pierwszej-pomocy-malemu-dziecku/) może być prowadzona w szpitalu położniczym, dzięki czemu uczestnicy mogą zobaczyć, jak wygląda oddział i poznać personel. Położna pokaże sale porodowe, omówi poszczególne fazy porodu, a także opowie o niektórych urządzeniach medycznych używanych podczas porodu. Oprócz tego wyjaśni, jakie prawa przysługują ciężarnym, co da im poczucie bezpieczeństwa.

Uczestniczki zajęć dowiedzą się, jak będzie wyglądała druga połowa ciąży i poród. Oprócz tego poznają metody relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, dzięki czemu opanują stres i nauczą się łagodzić dolegliwości bólowe. Położna podpowie przyszłym mamom, jak mogą o siebie zadbać i przygotować się do porodu. Oprócz tego w czasie zajęć dowiedzą się, jak powinna wyglądać dieta ciężarnej oraz jakie ćwiczenia są bezpieczne.

W szkole rodzenia przyszły rodzic zdobędzie lub poszerzy wiedzę na temat przewijania, kąpania, karmienia, podnoszenia i układania maluszka do snu. Nauczy się, jak reagować w nagłych przypadkach. Podczas zajęć szczególną uwagę poświęca się pielęgnacji w czasie połogu, depresji poporodowej, karmieniu piersią i problemom laktacyjnym.

Szkoła rodzenia - kiedy zapisać się na zajęcia?

Do szkoły rodzenia warto zapisać się w 21-26. tygodniu ciąży, kiedy przyszła mama czuje się lepiej, a jednocześnie ma wystarczająco dużo czasu, żeby zrealizować cały program. Kurs zwykle trwa 5-6. tygodni, a 90-minutowe zajęcia odbywają się 1-3 razy w tygodniu. Wiele ośrodków organizuje też spotkania w weekendy, dzięki czemu można je łatwo wpasować w swój harmonogram. Szkoła rodzenia powinna zakończyć się 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Pod koniec ciąży przyszłe mamy mogą mieć problem z poruszaniem się czy dłuższym siedzeniem w jednej pozycji. Ponadto maluszek może przyjść wcześniej na świat, a wtedy nie uda się dokończyć kursu.

Zanim przyszła mama zapisze się do szkoły rodzenia, warto aby porozmawiała o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto wówczas zapytać, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do chodzenia na zajęcia. Jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia, specjalista najprawdopodobniej odradzi uczestnictwo w szkole rodzenia. Czasami, jeśli przyszła mama nie musi cały czas leżeć, może brać udział w wykładach i warsztatach.

Więcej na: https://porody.medicover.pl/ 

Źródło informacji prasowej: porody.medicover.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy