Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.03.2023 , 09:23 Aktualizacja: 16.03.2023, 09:29
Informacja prasowa

Szkoła rodzenia - czego można się tam nauczyć?

Szkoła rodzenia stworzona jest zarówno dla rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, jak i tych mających już to za sobą. Regularnie pojawiają się nowe zalecenia dla ciężarnych, ponadto warto odświeżać swoją wiedzę i umiejętności. Można również wymienić się doświadczeniami z uczestnikami zajęć oraz zadać pytania specjalistom. Dzięki temu przyszli rodzice lepiej przygotują się do porodu i czekających ich obowiązków.

Fot. Pexels Fot. Pexels

Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia? Program szkoły rodzenia obejmuje wykłady, ćwiczenia, dyskusje i warsztaty. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach, dzięki czemu panuje na nich kameralna atmosfera. Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, ale może naprawdę pomóc w przygotowaniach do porodu i opiece nad maluszkiem. Pozwala zdobyć rzetelną wiedzę i niezbędne umiejętności, co docenią zwłaszcza rodzice, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Zajęcia prowadzone są przez położne, zwykle we współpracy z lekarzami (ginekologami i neonatologami), psychologami, ratownikami medycznymi i fizjoterapeutami.

Czego można nauczyć się na zajęciach z położną?

Szkoła rodzenia w Warszawie (https://porody.medicover.pl/ciaza/szkola-rodzenia-z-kursem-pierwszej-pomocy-malemu-dziecku/) może być prowadzona w szpitalu położniczym, dzięki czemu uczestnicy mogą zobaczyć, jak wygląda oddział i poznać personel. Położna pokaże sale porodowe, omówi poszczególne fazy porodu, a także opowie o niektórych urządzeniach medycznych używanych podczas porodu. Oprócz tego wyjaśni, jakie prawa przysługują ciężarnym, co da im poczucie bezpieczeństwa.

Uczestniczki zajęć dowiedzą się, jak będzie wyglądała druga połowa ciąży i poród. Oprócz tego poznają metody relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, dzięki czemu opanują stres i nauczą się łagodzić dolegliwości bólowe. Położna podpowie przyszłym mamom, jak mogą o siebie zadbać i przygotować się do porodu. Oprócz tego w czasie zajęć dowiedzą się, jak powinna wyglądać dieta ciężarnej oraz jakie ćwiczenia są bezpieczne.

W szkole rodzenia przyszły rodzic zdobędzie lub poszerzy wiedzę na temat przewijania, kąpania, karmienia, podnoszenia i układania maluszka do snu. Nauczy się, jak reagować w nagłych przypadkach. Podczas zajęć szczególną uwagę poświęca się pielęgnacji w czasie połogu, depresji poporodowej, karmieniu piersią i problemom laktacyjnym.

Szkoła rodzenia - kiedy zapisać się na zajęcia?

Do szkoły rodzenia warto zapisać się w 21-26. tygodniu ciąży, kiedy przyszła mama czuje się lepiej, a jednocześnie ma wystarczająco dużo czasu, żeby zrealizować cały program. Kurs zwykle trwa 5-6. tygodni, a 90-minutowe zajęcia odbywają się 1-3 razy w tygodniu. Wiele ośrodków organizuje też spotkania w weekendy, dzięki czemu można je łatwo wpasować w swój harmonogram. Szkoła rodzenia powinna zakończyć się 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Pod koniec ciąży przyszłe mamy mogą mieć problem z poruszaniem się czy dłuższym siedzeniem w jednej pozycji. Ponadto maluszek może przyjść wcześniej na świat, a wtedy nie uda się dokończyć kursu.

Zanim przyszła mama zapisze się do szkoły rodzenia, warto aby porozmawiała o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto wówczas zapytać, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do chodzenia na zajęcia. Jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia, specjalista najprawdopodobniej odradzi uczestnictwo w szkole rodzenia. Czasami, jeśli przyszła mama nie musi cały czas leżeć, może brać udział w wykładach i warsztatach.

Więcej na: https://porody.medicover.pl/ 

Źródło informacji prasowej: porody.medicover.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2973

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.