Są wytyczne, jak system zdrowia ma reagować na sygnał o przemocy

Właśnie została wydana wersja w języku polskim wytycznych, które mają ułatwić pracownikom ochrony zdrowia odpowiednią reakcję w przypadkach przemocy wobec kobiet i dziewcząt w sytuacjach kryzysowych. Opracowana została przez Biuro Krajowe Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce wspólnie z partnerami krajowymi. WHO podkreśla, że to dzieci i kobiety najbardziej są narażone na przemoc.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

WHO wskazuje, że przemoc ze strony partnera intymnego i przemoc ze strony partnera, z którym kobieta nie utrzymuje relacji intymnej są dwiema najczęściej występującymi formami przemocy wobec kobiet, których rozpowszechnienie w regionie europejskim wśród kobiet w wieku 15-49 lat sięga 26 proc.

Organizacja zwraca uwagę na to, że ryzyko rośnie podczas sytuacji kryzysowych, m.in. w czasie konfliktów i klęsk żywiołowych. Kobiety i dzieci są wówczas bardziej narażone nie tylko na przemoc seksualną i przemoc ze strony partnerów, z którymi pozostają w relacjach intymnych, ale i na inne formy przemocy, w tym wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi.

Wojna a przemoc wobec kobiet i dzieci

A przecież za granicą Polski toczy się wojna. Szacuje się, że od początku kryzysu w Ukrainie w lutym 2022 r. około 8,5 mln uchodźców opuściło swoją ojczyznę, szukając schronienia w krajach sąsiednich. Polscy obywatele okazali bezprecedensowe wsparcie osobom  przekraczającym granice, wśród których były głównie kobiety i dzieci poszukujące ochrony i bezpieczeństwa. Polska udzieliła dotychczas czasowego schronienia 1,5 mln uchodźcom z Ukrainy.

Należy tu pamiętać, że wskaźniki przemocy wobec kobiet i dziewcząt w Ukrainie były wysokie już przed rozpoczęciem konfliktu. W 2018 r. WHO przeprowadziła największe badanie dotyczące przemocy wobec kobiet w Ukrainie, które wykazało, że niemal jedna na pięć kobiet (18 proc.) w wieku 15-49 lat biorących udział w badaniu przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy fizycznej i/lub seksualnej ze strony partnera, a 9 proc. stwierdziło, że doświadczyło przemocy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety - uchodźczynie mieszkające na obszarach objętych  konfliktami w jeszcze większym stopniu zagrożone są przemocą. Kobiety, które doznały  przemocy, częściej starają się skorzystać z pomocy medycznej, nawet jeśli nie wskazują przemocy jako głównej przyczyny.

 - Personel ochrony zdrowia znajduje się w wyjątkowej sytuacji, mając  możliwość identyfikowania kobiet, które doświadczyły przemocy, zapewnienia  im odpowiedniej opieki, skierowania ich do instytucji i organizacji, które udzielą dalszego wsparcia, m.in. pomocy prawnej i potencjalnie przyczynią się do zapobiegania dalszej krzywdzie w przyszłości - powiedziała dr Paloma Cuchί, przedstawiciel WHO w Polsce. - Przemoc, w tym przemoc w sytuacjach kryzysowych, jest kwestią bardzo złożoną, obejmującą różne aspekty zdrowia i dobrostanu, a jednocześnie ściśle związaną z zagadnieniami równości i sprawiedliwości. Zrozumienie tych zależności ma kluczowe znaczenie - dodała.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Przemoc w rodzinie - jak media mogą pomóc, by było jej mniej

Zawieranie w medialnych relacjach o przemocy w rodzinie praktycznych informacji, które mogą wykorzystać ofiary lub świadkowie, może pomóc zarówno w zmniejszeniu tego problemu, jak i radzeniu sobie w tej trudnej sytuacji. O takie działanie apelują specjaliści zajmujący się przemocą domową.  


Współpracując z czołowymi naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego, WHO dokonała z przeglądu i tłumaczenia  trzech zasadniczych dokumentów zawierających wytyczne WHO. Wytyczne stanowić mają wsparcie dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Mają wyposażyć pracowników pierwszej linii w odpowiednie narzędzia
i wskazówki, które umożliwią im zapewnienie najwyższej jakości opieki zdrowotnej osobom, które doznały przemocy seksualnej: 
1)   Opieka medyczna dla kobiet, które doznały przemocy w relacji intymnej i przemocy na tle seksualnym. Przewodnik kliniczny. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/367629/WHO-EURO-2023-7505-47272-69339-pol.pdf?sequence=2&isAllowed=y
2)  Udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży, które zostały wykorzystane seksualnie. Wytyczne kliniczne opracowane przez WHO. https://apps.who.int/iris/handle/10665/367637
3)  Postępowanie kliniczne w przypadkach zgwałcenia i przemocy w relacjach intymnych: zasady opracowania protokołów postępowania w warunkach kryzysów humanitarnych.
https://apps.who.int/iris/handle/10665/367834

Wytyczne WHO zawierają protokoły postępowania w przypadkach napaści na tle seksualnym i przemocy ze strony partnera. Obejmują również protokoły dla menedżerów i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej, których zastosowanie pozwoli  na wzmocnienie zdolności systemu ochrony zdrowia  do reagowania w przypadkach przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Eksperci w dziedzinie zdrowia dokonali przeglądu merytorycznego tłumaczenia wytycznych na język polski, dbając o to, aby publikacje były przydatne dla personelu ochrony zdrowia, który może mieć kontakt z osobami, które doświadczyły przemocy i aby wskazywały działania spójne z przepisami polskiego prawa.

Rys. Sever Salamon

Przemoc wobec osób starszych. Najczęściej ze strony opiekuna

 
- WHO zaleca, aby w ramach ścieżki kształcenia personel ochrony zdrowia zapoznał się
z zasadami postępowania w sytuacjach przemocy wobec kobiet. W związku z powyższym uczelnie odgrywają kluczową rolę, zapewniając pracownikom ochrony zdrowia odpowiednie umiejętności i wiedzę umożliwiające właściwe reagowanie w przypadkach przemocy wobec kobiet - wyjaśnił profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog z Uniwersytetu Warszawskiego
i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Z niecierpliwością czekam na moment, gdy więcej pracowników ochrony zdrowia w Polsce posiądzie umiejętności w zakresie rozpoznawania oznak przemocy, udzielania wsparcia na pierwszej linii, przeprowadzania obdukcji, zapewniania opieki medycznej osobom, które doznały przemocy i kierowania ich w razie potrzeby do innych jednostek - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

jw, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy