Menopauza+migrena = większe ryzyko chorób serca

Badanie opublikowane w czasopiśmie Menopause sugeruje, że kobiety cierpiące zarówno na migrenę, jak i typowe objawy menopauzy, mogą być obarczone większym ryzykiem chorób układu krążenia.

zdj. PAP
zdj. PAP

Naukowcy obserwowali prawie 2000 kobiet przez 30 lat i odkryli, że u tych, które cierpiały na przewlekłe migreny, uderzenia gorąca i nocne poty, ryzyko wystąpienia chorób serca było 1,5-krotnie większe, a ryzyko udaru mózgu 1,7-krotnie większe w porównaniu z kobietami, u których nie wystąpiła kombinacja objawów.  

Jednak zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Menopause tylko około 7 procent kobiet cierpiało w przeszłości zarówno na migrenę, jak i utrzymujące się uderzenia gorąca.

„W przypadku podgrupy, u której występują zarówno migreny, jak i wczesne, uporczywe uderzenia gorąca i nocne poty, a także u osób, które obecnie doświadczają migreny we wczesnej dorosłości, odkrycia te wskazują na dodatkową potrzebę kontrolowania ryzyka i wczesnego reagowania na objawy” – mówi kierowniczka badania Catherine Kim, lekarz medycyny, MPH z Uniwersytetu Michigan.

Jednocześnie specjaliści uspokajają, że u zdecydowanej większości kobiet wystarczy skupienie się na profilaktyce oraz korygowaniu niezdrowych nawyków i czynników ryzyka. Aby zmniejszyć ryzyko oprócz regularnych badań kontrolnych kobiety powinny starać się więcej spać, regularnie ćwiczyć i stosować zdrową dietę.

Oprac.mw

Źródło:
https://journals.lww.com/menopausejournal/abstract/9900/migraines,_vasomotor_symptoms,_and_cardiovascular.284.aspx
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy