Materiał promocyjny

Dieta w zespole jelita drażliwego (IBS)

Ciągle dokuczają Ci wzdęcia i bóle brzucha? Nawet po niewielkim posiłku masz uczucie pełności? Obserwujesz u siebie zaparcia i/lub biegunki? To może być zespół jelita drażliwego (IBS). Leczenie tego przewlekłego schorzenia w dużej mierze polega na stosowaniu odpowiednio skomponowanej diety. Co jeść przy zespole jelita drażliwego, a czego unikać? Czym dokładnie jest ta jednostka chorobowa? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

zdj. Freepik
zdj. Freepik

Zespół jelita drażliwego – podstawowe informacje

Zespół jelita drażliwego, inaczej IBS (od ang. irritable bowel syndrome) to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego, które występuje u ok. 10 proc. populacji. Jak już wspomnieliśmy na początku, charakteryzuje się ono m.in. przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, a także biegunkami lub zaparciami. Mogą występować też takie objawy, jak uczucie pełności w brzuchu czy wrażenie niecałkowitego wypróżnienia. Pomimo częstotliwości występowania, przyczyny IBS nie są do końca znane. Na pewno ogromną rolę odgrywają tutaj czynniki psychiczne, zwłaszcza stres. Duże znaczenie ma też styl życia i oczywiście dieta. I to właśnie na zmianie tej ostatniej, obok stosowania środków farmakologicznych, opiera się leczenie zespołu jelita drażliwego.

Jak wygląda dieta w zespole jelita drażliwego?

Na początku należy podkreślić, że nie istnieje jedna konkretna dieta w zespole jelita drażliwego. IBS zgodnie z najnowszymi danymi występuje pod czterema postaciami klinicznymi[1]: IBS-C (z zaparciem), IBS-D (z biegunką), IBS-M (postać mieszana) i IBS-U (postać nieokreślona). Co za tym idzie, zalecenia dietetyczne będą uzależnione od typu IBS. To nie wszystko, wiele zależeć może też od ewentualnych chorób współistniejących u pacjenta czy nawet od jego preferencji żywieniowych.

W kontekście zespołu jelita drażliwego szczególnie dużo mówi się o diecie low FODMAP i high FODMAP. 

Polega ona na sięganiu po produkty z niewielką zawartością fermentujących oligo-, di- oraz monosacharydów, a także polioli (low FODMAP), a rezygnowaniu z tych, które nasilają dolegliwości IBS (high FODMAP).

Co jeść przy zespole jelita drażliwego?

Produkty low FODMAP to m.in.:
•    warzywa: marchew, szczypiorek, papryka, dynia, pomidory, ziemniaki, ogórki, szpinak, cukinia, seler, bakłażan;
•    owoce: maliny, banany, truskawki, jagody, mandarynki, pomarańcze, kiwi, grejpfruty;
•    mleko i nabiał: pozbawione laktozy mleka, sery twarde i jogurty lub ich roślinne zamienniki;
•    zboża: owies, gryka, kukurydza, komosa ryżowa, ryż, jęczmień;
•    rośliny strączkowe: ciecierzyca z puszki.

Dieta przy IBS. Czego nie można jeść?

Do produktów high FODMAP należą np.:
•    warzywa: kapusta, cebula, kalafior, szparagi, brukselka, buraki, karczochy, czosnek;
•    owoce: wiśnie, gruszki, jabłka, śliwki, nektarynki, mango, brzoskwinie, arbuzy, morele;
•    mleko i nabiał: mleko kozie, owcze, kozie, lody mleczne, jogurty i miękkie sery;
•    zboża: żyto i pszenica (dozwolone, ale w małych ilościach);
•    rośliny strączkowe: fasola, groch, soczewica, soja, ciecierzyca.

Niezależnie od konkretnych wytycznych, warto pilnować regularności posiłków i spożywania ich o w miarę stałych porach. Kolację najlepiej jeść minimum 2-3 godziny przed snem. Należy również zwracać uwagę na dostarczanie organizmowi dostatecznej ilości wody, jednocześnie rezygnując z soków owocowych. Chcesz uporać się z objawami IBS dzięki diecie? Dowiedz się więcej o tym schorzeniu i skorzystaj z porady dietetyka na stronie: https://madebydiet.com/ibs-czyli-zespol-jelita-drazliwego/ 

Źródło informacji: Made By Diet®

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

    Wielkanocny stół w Polsce trudno sobie wyobrazić bez świeżej zielonej rzeżuchy. Kiełki tej rośliny to jednak nie tylko ozdoba czy dodatek do dań. Naukowcy odkryli, że rzeżucha, czyli pieprzyca siewna (Lepidium sativum), zawiera związek o nazwie lepidyna B, który może odegrać istotną rolę w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

  • Adobe Stock/Thanawadee

    Autofagia i post

    Autofagia promowana jest jako sposób na „oczyszczenie” i „uleczenie” organizmu. Pojawiają się głosy, że wystarczy kilkadziesiąt godzin postu, by ją uruchomić. Tymczasem te złożone procesy komórkowe trwają nieprzerwanie. Nie można nimi tak po prostu sterować. To mrzonka, co więcej – potencjalnie niebezpieczna, bo autofagia nie zawsze oznacza korzyści zdrowotne – wyjaśnia dr n. o zdr. Damian Parol, dietetyk i psychodietetyk.

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock/Andrii

    Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski

    Sytuacja chorych z chorobą Parkinsona w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Pilotaż zawierający programu opieki koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowany już kilka lat temu, wciąż leży w ministerialnej szufladzie, a nowy plan finansowy dla programów lekowych w neurologii praktycznie zredukował możliwości leczenia chorych z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Są w leczeniu tej choroby pewne sukcesy, ale brakuje nam kompleksowego myślenia. Konieczne jest uporządkowanie systemu opieki nad tymi chorymi – apelowali specjaliści podczas debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona.

  • Urządzenia „na palec”, opaski mierzące glikemię – w terapii to niebezpieczne

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Glejak wielopostaciowy – nowotwór z setkami mutacji

  • Autofagia i post

  • Photographee.eu/Adobe Stock

    Bullying karmi się ciszą i samotnością

    Przemoc rówieśnicza polegająca na długotrwałym nękaniu czy poniżaniu obecna jest niemalże w każdej klasie liceum lub technikum. Nie zależy od wielkości szkoły czy lokalizacji. Sprzyjają jej złe relacje w klasie. Karmi się samotnością i ciszą. By osoba jej doświadczająca odważyła się o niej mówić, potrzebuje wsparcia, czasem anonimowości. System RESQL to zapewnia. Szkoły, które go wprowadziły, dzielą się doświadczeniem.

  • Plaga niewydolności serca

  • Pornografia, agresja i wulgarne treści - na to natykają się dzieci skrollując telefon