Nicnierobienie ma wiele korzyści

Coraz więcej osób wybiera w wolnym czasie samotny relaks, podróże i zwyczajne „nicnierobienie” – pokazują dane z raportu Human Answer Institute i Zymetrii.

Adobe Stock
Adobe Stock

Zaczynamy doceniać nicnierobienie. Wypełnione po brzegi kalendarze, niekończąca się lista rzeczy do zrobienia i życie w ciągłym niedoczasie – tak wygląda codzienność wielu z nas. Dlatego nie dziwi, że coraz głośniej mówi się o czterodniowym tygodniu pracy, a hashtag #SlowLiving został użyty na Instagramie ponad sześć milionów razy! 

Human Answer Institute jak co roku przeprowadził badanie, jak Polscy będą spędzać wolny czas w majówkę. Tradycyjnie na pierwszym miejscu jest wspólne spędzanie czasu – z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi – przy grillu, na festynach czy aktywności turystycznej (28 proc.). Jednak z badań wynika, że przepracowanie i przemęczenie skutkuje chęcią spędzania czasu bez jakiejkolwiek aktywności.

17 proc. badanych najchętniej wybiera leżenie pod kocem i czytanie książek, a 13 proc. – podróże po świecie, poznawanie innych kultur, zwyczajów i kuchni. Coraz większą popularnością cieszy się aktywność fizyczna (13 proc., wzrost o 2 pp.). Największą dynamikę wzrostu ma jednak zupełne „nicnierobienie” – wskazywane przez 8 proc. respondentów (wzrost o 3 pp.).

zdj. P.Werewka

Dlaczego urlop jest tak ważny i jak dobrze z niego skorzystać? 

Urlop jest nam niezbędny, żebyśmy mogli zdrowo i sprawnie funkcjonować. Poprawia satysfakcję z życia i zwiększa dobrostan. Planując wczasy, dobrze wziąć jedno wolne na dłużej i kilka krótszych. Ważne też, by zapewnić sobie w tym czasie zajęcia sprawiające nam frajdę, a nie zajmować się obowiązkami – radzi psycholożka Magdalena Marszałek z Uniwersytetu SWPS w Sopocie. 

Jak oceniają autorzy raportu, coraz częściej potrzebujemy zatrzymania się, przestrzeni dla siebie i odpoczynku od nadmiaru bodźców. 

„Tradycja i rodzina są wciąż ważne, ale ulegają ewolucji. Widoczna jest rosnąca potrzeba indywidualnego relaksu, rozwoju i dbałości o własne samopoczucie.

Równolegle ważna jest też otwartość na nowe doświadczenia i świadomość zdrowego stylu życia. Warte odnotowania jest też zmęczenie i mniejsze zainteresowanie mediami społecznościowymi oraz akceptacja «nicnierobienia». Styl życia Polaków staje się lustrem naszych emocji, wartości i codziennych napięć – a sposób, w jaki odpoczywamy, mówi dziś więcej niż kiedykolwiek wcześniej” – czytamy we wstępie do raportu.

Zdaniem autorów opracowania majówka jest soczewką, przez którą widać szersze potrzeby i nastroje społeczne – zarówno emocjonalne, jak i kulturowe

„Czas wolny to dziś nie tylko przywilej, ale też waluta. To, na co go poświęcamy, pokazuje naszą kondycję psychiczną i emocjonalną, ale też wartości, którymi się kierujemy. Sposób, w jaki odpoczywamy, świadczy o nas. Coraz częściej widzimy potrzebę wyciszenia, autonomii i oderwania się od świata, który nieustannie wymaga aktywności. «Nicnierobienie» przestaje być oznaką lenistwa – to świadoma forma troski o siebie, czasem wręcz swoisty akt samoobrony. Dane udowadniają przy tym, że potrzebujemy dziś nie tylko odpoczynku, ale nowej jakości relacji – z bliskimi, ze światem, z samym sobą. I to jest wyzwanie nie tylko dla jednostek, ale też dla instytucji, pracodawców i twórców przestrzeni publicznej” – ocenia Katarzyna Życińska, współzałożycielka Human Answer Institute.

Adobe

8 powodów, by porządnie się wyspać

Sen jest momentem wzmożonej aktywności naprawczej w organizmie. Stan wyciszenia i głębokiego odpoczynku daje ciału czas na regenerację, wzmacnia układ odpornościowy i pozwala na prawidłowe przetwarzanie informacji w mózgu.

Zatrzymaj się, nic nie rób, odpocznij – sposób na zdrową psychikę

Kiedy jesteśmy tak przyzwyczajeni do działania na wysokim poziomie produktywności, zwolnienie tempa może wydawać się niekomfortowe. A jednak – jak pokazują badania - wyeliminowanie rozpraszaczy, poświęcenie czasu na nicnierobienie, a nawet oddanie się marzeniom – czyli po prostu pozwolenie myślom na błądzenie – poprawia zdrowie psychiczne, produktywność i kreatywność. 

Zwolnienie tempa życia ma wiele korzyści. Zdaniem specjalistów nicnierobienie pozwala nam na:

•    Zresetowanie się i nabranie energii. Niewypełnione chwile mogą ukoić nasz przepracowany układ nerwowy, przenosząc nas z walki lub ucieczki do uczucia spokoju.
•    Przetwarzanie emocji i czas na refleksję.
•    Kreatywność. Przerwy i czas wolny pozwalają umysłowi błądzić — pojawiają się nowe pomysły, znajdujemy rozwiązania naszych problemów, a inspiracja płynie.
•    Poprawę koncentracji. Znalezienie czasu na odpoczynek prowadzi do większej produktywności i uwagi, gdy wracamy do naszych zadań.

Może zatem warto czasem naprawdę nic nie robić.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Raport Zymetria, Human Answer Institute, 2025. 
https://humananswerinstitute.pl

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Afazja – odbiera język, zostawia rozum

    Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że słowa już nie są ci posłuszne. Próbujesz się komunikować, ale w oczach bliskich widzisz tylko niezrozumienie; w głowie kłębią się myśli, ale nie sposób ich przekazać. Taki koszmar stał się rzeczywistością dla tysięcy ludzi dotkniętych afazją – zaburzeniem neurologicznym, które odbiera człowiekowi język, choć nie wpływa na inteligencję. 

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

    Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego zamiast syropu glukozowo-fruktozowego (HFCS) w swoich napojach sprzedawanych w USA. W Europie producent tego napoju w klasycznej wersji używa cukru, ale HFCS występuje w wielu innych produktach. O to, czy jego ograniczenie może zatrzymać epidemię otyłości i poprawić zdrowotność społeczeństwa, wciąż spierają się naukowcy. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Edukacja diabetologiczna 2D

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

  • Jak grillować zdrowiej

  • Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

Serwisy ogólnodostępne PAP