Dlaczego urlop jest tak ważny i jak dobrze z niego skorzystać? 

Urlop jest nam niezbędny, żebyśmy mogli zdrowo i sprawnie funkcjonować. Poprawia satysfakcję z życia i zwiększa dobrostan. Planując wczasy, dobrze wziąć jedno wolne na dłużej i kilka krótszych. Ważne też, by zapewnić sobie w tym czasie zajęcia sprawiające nam frajdę, a nie zajmować się obowiązkami – radzi psycholożka Magdalena Marszałek z Uniwersytetu SWPS w Sopocie. 

zdj. P.Werewka
zdj. P.Werewka

Urlop od pracy to konieczność. Aby wydajnie funkcjonować, potrzebne są nam psychiczne i fizyczne zasoby, a te w naturalny sposób się wyczerpują. Przez to nasz poziom stresu rośnie i nie potrafimy go obniżyć. Jeśli zlekceważymy objawy wyczerpania i nie pozwolimy sobie na odpoczynek, mogą pojawić się m.in. symptomy wypalenia zawodowego. 

– W czasie urlopu regenerujemy się poprzez chwilowe uwolnienie się od wyzwań zawodowych oraz skupienie się na wybranych przez siebie, przyjemnych aktywnościach. Ta regeneracja dostarcza zasobów, które są niezbędne do optymalnego funkcjonowania – podkreśla Magdalena Marszałek z Uniwersytetu SWPS w Sopocie w komentarzu eksperckim na stronie SWPS.

Jak planować urlop, żeby naprawdę wypocząć? 

Wskazuje, że nie tylko badania, ale i osobiste doświadczenia pracowników przekonują, że w czasie urlopu wzrasta poziom dobrostanu. Mimo to już kilka, kilkanaście dni po powrocie do pracy opada on do stanu sprzed wakacji. Ta prawidłowość odnosi się zarówno do dłuższych, średnio dziewięciodniowych wczasów, jak i krótszych – ok. czterodniowych. Według Magdaleny Marszałek nawet to jest jednak cenne ze względu na możliwość odnowienia naszych zasobów. 

Jak dodaje psycholożka, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanować sobie jeden dłuższy, np. dwutygodniowy urlop, i kilka krótszych, np. trzy-, czterodniowych. 

– Dzięki temu zyskamy parę razy w ciągu roku poprawę dobrostanu i więcej szans na „doładowanie baterii”. O ile krótsze urlopy mogą być bardzo korzystne, to ten dłuższy pozwoli nam na wyjazd, zmianę otoczenia, dotarcie do źródeł pozytywnych emocji niedostępnych w miejscu, w którym na co dzień funkcjonujemy. Sprawi to, że zwiększone poczucie dobrostanu będzie trwać nie przez kilka, ale przez kilkanaście dni – wyjaśnia ekspertka w komentarzu.

Fot. PAP

Urlop na wagę zdrowia. Jedź na wakacje!

Jeśli praca uszlachetnia, to wakacje uzdrawiają. Badania naukowe wskazują, że urlopowy wypoczynek nie tylko działa korzystnie na układ krążenia, obniża stres i ryzyko zgonu, ale także pozytywnie wpływa na aktywność wielu genów. Lepiej jednak nie nadużywać alkoholu i nie przesadzać z jedzeniem, bo wtedy można sobie jednak zaszkodzić.

Magdalena Marszałek przytacza zarazem hipotezę, zgodnie z którą przedłużanie urlopu niekoniecznie maksymalizuje płynące z niego korzyści. Choć badania w tej kwestii wciąż trwają, być może lepiej zamiast brać ponad trzytygodniowy urlop, zaoszczędzić dni na dodatkowy, krótszy wypoczynek, który ponownie poprawi nam dobrostan. 

Obowiązki? Nie w czasie urlopu!

W czasie urlopu, zdaniem psycholożki z Uniwersytetu SWPS, nie wystarczy samo oderwanie się od pracy. Należy też poświecić czas na ulubione zajęcia – takie, które dostarczają nam pozytywnych emocji. Jakie? Dla każdego inne.  

Jedno jest pewne: warto wyjechać, by zmienić otoczenie i odłączyć się od środowiska, w którym funkcjonujemy na co dzień i które może nam się kojarzyć z pracą i obowiązkami.

Nie sposób naładować baterii, jeśli urlop poświęci się np. na załatwianie spraw w urzędach czy remont, zwłaszcza jeśli nie jest się fanem majsterkowania i robi się to z przymusu ekonomicznego. 

– Zużyjemy na to mnóstwo zasobów, więc może się okazać, że wrócimy do pracy niewypoczęci. Jeżeli w czasie urlopu nie zaangażujemy się w aktywności, które lubimy, to nie będzie tego elementu, który buduje nam dobrostan – przestrzega Magdalena Marszałek.

Ekspertka radzi, by zadbać o:

•    kontakt z przyrodą, która zapewnia pozytywne emocje i obniża napięcie. Zieleń sprawia też, że jesteśmy mniej pobudzeni i przez to zużywamy mniej energii. Dostępne badania pokazują też, że już cztery dni spędzone na łonie natury  poprawiają nasze zdolności poznawcze i sprawiają, że stajemy się bardziej kreatywni i lepiej potrafimy skupić naszą uwagę. 
•    realne odcięcie się od pracy. Według badań zakłócany pracą odpoczynek jest nieefektywny. Na wyjeździe należy wyłączyć w telefonie powiadomienia o służbowych mailach czy wiadomościach na czacie. Jeżeli mamy osobny telefon służbowy – w ogóle powinniśmy odłożyć go na czas urlopu.

Planujemy urlop? Zadbajmy o „miękkie wejście” i spokojny powrót

Przed urlopem warto domknąć różne sprawy i nie kończyć ich ostatniego dnia późnym wieczorem - ekspertka wskazuje, że należy zadbać o przekazanie obowiązków i dokończenie ważnych spraw w pracy.

Fot. Maciej Chmiel/PAP

Po urlopie trzeba odpocząć

W pierwszych dniach pracy po urlopie nie warto liczyć na wysoką wydajność. Badania brytyjskich naukowców pokazują, że 3/4 osób wracających do pracy po wakacyjnym odpoczynku przez co najmniej kilka dni czuje zmęczenie i irytację. To normalny i zdrowy objaw.

 

Według psycholożki warto również powrót zaplanować w taki sposób, żeby mieć czas na rozpakowanie się, pranie, domknięcie etapu wypoczynku i przestawienie w tryb pracy. Ekspertka przytacza także ustalenia naukowców, zgodnie z którymi ważne jest, żeby pierwszego dnia po urlopie nie być wystawianym na bardzo wysokie wymagania w pracy. 

Aby przedłużyć pourlopowy dobrostan, warto dzielić się wspomnieniami z wakacji, pokazać zdjęcia współpracownikom. To - jak zapewnia psycholożka - choćby na trochę podniesie nam nastrój.

oprac. bi

Źródła: 
- Informacja prasowa Uniwersytetu SWPS dostępna na https://swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/35747-urlop-czyli-jak-skutecznie-naladowac-baterie

Bibliografia podana przez ekspertkę:
- R.A. Atchley, D.L. Strayer, P. Atchley, 2012, Creativity in the Wild: Improving Creative Reasoning through Immersion in Natural Settings, “PLoS ONE” 7(12): e51474, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0051474
- J. de Bloom, S.A.E. Geurts i M.A.J. Kompier, 2013, Vacation (after-) effects on employee health and well-being, and the role of vacation activities, experiences and sleep, “Journal of Happiness Studies” 14, https://doi.org/10.1007/s10902-012-9345-3 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy