Zespół cieśni nadgarstka niedocenianą cechą RZS
Zespół cieśni nadgarstka (CTS) może zwiastować reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Z badań amerykańskich naukowców wynika, że przypadłość ta zdarza się dwukrotnie częściej u osób, które w późniejszym czasie słyszą diagnozę RZS.

Powiązanie tych chorób nie jest nowością, amerykańscy naukowcy sugerują jednak, że CTS może służyć jako wczesny wskaźnik ryzyka zachorowania na RZS.
Badacze przeanalizowali historie chorób 1335 pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, spełniających w latach 1980–2019 kryteria klasyfikacji American College of Rheumatology z 1987 r.
Jak ustalili naukowcy, łącznie u 13 proc. osób, u których rozwinęło się RZS, przed wystąpieniem RZS lub w momencie jego wystąpienia rozpoznano zespół cieśni nadgarstka (CTS – ang. Carpal Tunnel Syndrome), w porównaniu z 6 proc. osób bez RZS. U pacjentów chorych na RZS większość rozpoznań CTS wystąpiła co najmniej dwa lata przed rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów.
Zespół cieśni nadgarstka (CTS) to nieprawidłowość funkcji czuciowej i ruchowej w unerwionym obszarze nerwu pośrodkowego, która powstaje w wyniku jego ucisku przez kanał nadgarstka. Jest to najczęstszy zespół ucisku nerwu obwodowego w praktyce klinicznej stanowiący około 90 proc. wszystkich zespołów ucisku nerwu.
RZS rozwija się w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego, który atakuje błonę maziową stawów. W konsekwencji dochodzi do przewlekłego zapalenia, powstawania przerośniętej tkanki zapalnej oraz degradacji chrząstki i kości.
Pacjenci z RZS zwykle zgłaszają się z różnym stopniem bólu stawów i obrzęku, którym towarzyszy ograniczona ruchomość i poranna sztywność. Zdaniem amerykańskich naukowców po wystąpieniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka było zwiększone.
Ich zdaniem ponieważ zespół cieśni nadgarstka u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów ze względu na podobieństwo objawów nie zawsze jest oczywisty, każdy pacjent z RZS powinien zostać zbadany także pod kątem CTS.