Zdrowie w parze

Mężczyźni, którzy żyją w związku, bardziej dbają o zdrowie. Tak silnej relacji nie widać w przypadku kobiet, a to one głównie motywują partnera do badań i dbania o siebie. Same często o tym zapominają, choć i tak wespół w zespół troska o zdrowie i ruch wychodzi lepiej.

Adobe Stock
Adobe Stock

Zdrowie par pozostaje gdzieś w tle. Gdy mówimy o zdrowiu, to głównie w kontekście jednostki. Tymczasem, jak pokazuje badanie Gedeon Ritcher Polska „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz”, wbrew powszechnym mniemaniom długoletni związek sprzyja dbaniu o zdrowie i motywuje do podtrzymywania aktywności fizycznej. 

Razem łatwiej dbać o zdrowie

Większość badanych uważa, że we dwoje łatwiej dbać o kondycję fizyczną (80 proc.) i przypomina sobie wzajemnie o badaniach profilaktycznych (72 proc.), omawia też wizyty lekarskie (75 proc.). Ankietowane pary uprawiają również razem sport – najczęściej spacer lub marsz (81 proc.) bądź jazdę na rowerze (54 proc.). Natomiast wspólne pływanie wybiera już tylko 15 proc., a taniec – 9 proc. Na siłownię razem chodzi 13 proc. respondentów.

Ponad połowa badanych uważa, że wspólne dbanie o zdrowy styl życia (68 proc.) i uprawianie sportu (57 proc.) sprzyja większej bliskości. 88 proc. ankietowanych ma też świadomość, z jakimi problemami zdrowotnymi boryka się ich partner, a 91 proc. deklaruje, że gdyby partner zachorował, zaopiekowaliby się nim. 

Mężczyzna dba o siebie dla innych

Komentując wyniki badania, eksperci zaznaczają, że mężczyzna dba o zdrowie głównie dla bliskich, nie dla siebie, z kolei kobieta pozostaje „pielęgniarką” w związku.

„Jeżeli chodzi o motywację męską w dbaniu o zdrowie, to jest ona głównie lokowana w innych. To znaczy dbam (o siebie) dla dziecka, dbam dla rodziny (…). W poradniach z reguły, jak przychodzą pary, to żona siada i zaczyna opowiadać, co dolega mężowi. Słucha lekarza, zapisuje, a później ordynuje w domu” – zaznaczył dr n. med. Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny, psycholog i psychoterapeuta z Instytutu Splot, nawiązując do poprzedniego badania „Zrozumieć męskość”.

Adobe Stock/Piotr Michniewicz

Polski mężczyzna w budowie – raport o współczesnej męskości

Nasz obraz męskości się zmienia. Jeszcze do niedawna była synonimem odwagi i siły, a „prawdziwy mężczyzna” miał „spłodzić syna, zasadzić drzewo, wybudować dom” – i zapewnić podporę finansową rodzinie. Czy przekonanie to pozostaje żywe? Jaka jest rzeczywistość współczesnego polskiego mężczyzny? Czy jest on bardziej wrażliwy i skory do rozmów o emocjach niż jego ojciec? 

Według badania to głównie kobiety troszczą się też o dietę, mimo że to mężczyźni częściej deklarują, że dbają o zdrowe odżywianie. 

W badaniu widać też pewną nierównowagę w związkach, która może rodzić konflikty. Chodzi o to, że to jednej stronie może bardziej zależeć na aktywnym życiu.

„Jeżeli jedna osoba nie motywuje, a druga ma gotowość i szuka motywacji, to jest to pole konfliktu: «Ty nie jesteś zmotywowany, jesz przed telewizorem, a ja chcę być fit»” – wyjaśnia ekspert.

Z kolei Marta Niedźwiecka, terapeutka i trenerka osobista, autorka podcastu „O zmierzchu”, zwraca uwagę, że kobiety nie będące w związkach „żyją dłużej i zdrowiej”. 

„Beneficjentami długotrwałych związków w układach heteroseksualnych są mężczyźni” – podkreśla. 

Problemy psychiczne przeżywane w samotności

Tyleż ciekawe co niepokojące jest to, że prawie co czwarta osoba w związku traktuje problemy natury psychicznej jako temat tabu. Ma to też odzwierciedlenie w gabinetach psychologa.

„Jeżeli chodzi o problemy z obszaru zdrowia psychicznego, to najczęściej dopiero skargi na to zdrowie słyszymy w terapii par” – podkreśla dr Kowalczyk. 

Jak zauważają eksperci, na psychikę rzutują nie tylko trudności w komunikacji w życiu codziennym, ale przede wszystkim to, jak osoba czuje się w relacji.

„Jeżeli ludzie są nieszczęśliwi i udają, to nie będą mieli woli komunikowania sobie, że są głęboko nieszczęśliwi, bo istnieje ten skrypt trwania ze sobą z różnych powodów. Mogą się nawet kochać i być nieszczęśliwi” – zaznacza Niedźwiecka.

To przemilczanie w związku tematu złej kondycji psychicznej może wypływać z obawy, że będzie to argument przeciwko osobie. Jak twierdzi psycholog, staje się to niestety często „orężem w konflikcie”. Poza tym druga strona nie potrafi odnaleźć się w takiej sytuacji. Stąd wiele problemów natury psychicznej przeżywanych jest w samotności. 

„Ludzie przeżywają samotnie bardzo poważne doświadczenia indywidualne: epizody depresyjne, lękowe, bardzo często depresję maskowaną, która jest głównie doświadczeniem mężczyzn w Polsce. Ale kobiety też bardzo szybko do tej grupy dołączają, bo ledwo żyją, ale nadal pracują i wykonują wszystkie obowiązki, bo taka jest ich rola” – wylicza terapeutka.

Zdrowie intymne

Dodatkowo zdecydowana większość badanych (86 proc.) uważa, że zdrowie intymne jest ich wspólną sprawą, ale tylko 17 proc. wykonało badania na wykrycie chorób przenoszonych drogą płciową przed rozpoczęciem współżycia.

„To też wiele mówi o tym, że myślimy o zdrowiu w dosyć wycinkowy sposób, czyli w zdrowiu nie ma tak do końca profilaktyki, nie ma obszaru związanego z seksualnością, psychiką. To raczej będzie «badanie na miażdżycę»(…), a mniej takie kompleksowe spojrzenie” – puentuje terapeutka.
____________________________________________________
W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI w kwietniu 2025 roku wzięło udział 1082 pozostających w związkach osób w wieku 18-69 lat.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Konferencja prasowa poświęcona prezentacji wyników raportu „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz”. 


https://zdrowa-ona.pl/anatomia-relacji/

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Opłaca się schudnąć w średnim wieku

    Utrata wagi w wieku średnim, bez interwencji chirurgicznej lub farmakologicznej, może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych na starość – sugerują badania fińskich naukowców.

  • Adobe Stock/yanlev

    Trening w ciąży

    Ciąża nie powinna uziemiać, bo ruch to zdrowie dla kobiety i dziecka. Nie wszystkie jednak ćwiczenia i sporty są w tym okresie wskazane. Można np. ćwiczyć mięśnie brzucha, choć nie każdą ich grupę; pływać, ale nie wszystkimi stylami. Na jakie konkretnie rzeczy uważać, podejmując wysiłek fizyczny, wyjaśnia mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny.

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

    Wodolecznictwo przeżywa renesans i jest stosowane w różnych dolegliwościach – od schorzeń skóry po depresję. Zanurzeniu w wodzie towarzyszyć może zarówno ukojenie, jak i szok czy euforia. Duże znaczenie dla zdrowia mają przy tym zawarte w wodzie sole i drobnoustroje. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na kąpiel w morzu czy strumieniu.

  • AdobeStock

    Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

    Jest dobra wiadomość - nie musimy codziennie robić 10 tys. kroków i „zaliczać” kilka treningów w tygodniu, aby być zdrowym. Specjaliści obalają ten popularny mit i przekonują, że każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/michalsen

    Świat nie siedzi w cieniu – a powinien

    Co trzeci diagnozowany nowotwór na świecie to rak skóry. Można jednak minimalizować ryzyko wystąpienia choroby, stosując kremy z filtrem czy ograniczając ekspozycję na słońce, szczególnie w porze, gdy promieniowanie jest najmocniejsze. Jak wygląda przestrzeganie tych zasad na pięciu kontynentach, opisuje badanie opublikowane w „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”.

  • Dlaczego sepsa zabija?

  • Trening w ciąży

  • Pierwsza szczepionka na rzeżączkę od sierpnia w Anglii

  • Kryzys wieku średniego – prawda czy mit?

  • Adobe Stock

    Opłaca się schudnąć w średnim wieku

    Utrata wagi w wieku średnim, bez interwencji chirurgicznej lub farmakologicznej, może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych na starość – sugerują badania fińskich naukowców.

  • Komu szkodzi cynamon

  • Bądź ciałozmienna

Serwisy ogólnodostępne PAP