Proste sposoby na upały

Uwaga - gdy jest zbyt gorąco, wentylator może nawet zaszkodzić – przestrzegają specjaliści. Istnieją jednak różne, proste metody, które w razie naprawdę wysokich temperatur pomogą zachować zdrowie i komfort.

AdobeStock
AdobeStock

Upały stają się coraz groźniejsze

Eksperci WHO podkreślają, że zbyt wysokie temperatury to główna przyczyna zgonów związanych z pogodą. Mogą też nasilić przebieg licznych schorzeń, w tym chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, astmy oraz problemów psychicznych. Ponadto upały sprzyjają wypadkom. Przy tym może dojść do udaru cieplnego, a to to groźne, wymagające interwencji lekarza zdarzenie, które może zakończyć się śmiercią.

Specjaliści zwracają jednocześnie uwagę, że ze względu na zmiany klimatu liczba osób narażonych na ekstremalne upały rośnie na świecie w tempie wykładniczym. Między okresem 2000-2004 a 2017-2021 spowodowana upałami śmiertelność osób powyżej 65. roku życia wzrosła aż o 85 proc. W Europie, latem, z powodu wysokich temperatur umiera nawet 60 tys. osób. Polska?

Proste sposoby mogą uratować zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia ma kilka podstawowych zaleceń na to, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy widoczne na termometrze wartości zaczynają niepokoić. Niektóre rady są naprawę proste i oczywiste, ale czasami można o nich zapomnieć. 

Po pierwsze, w czasie gorących dni lepiej unikać intensywnej aktywności fizycznej. 

Fot. PAP

Afrykańskie upały w Polsce - jak je bezpiecznie przetrwać

Wysokie temperatury powietrza stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, a także życia ludzi. Upał jest groźny zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, osób przewlekle chorych, małych dzieci i niemowląt. Przypominamy, jak chronić organizm przed skwarem.

Poza domem, w miarę możliwości warto szukać cienia, bo subiektywnie odczuwana na ciele temperatura, w słońcu może być nawet o 15 st. C. wyższa. 

Eksperci polecają też spędzanie 2-3 godzin dziennie w chłodnym miejscu, jeśli takie można znaleźć. W domu można także wiele zrobić, aby poprawić swój komfort termiczny.

Otwarcie okien w nocy pomoże wychłodzić wnętrze, które dzięki temu będzie utrzymywać niższą temperaturę w ciągu dnia. W czasie upalnego dnia, okna lepiej zamknąć i zasłonić żaluzjami lub roletami. 

Pomoże też wyłączenie jak największej liczby urządzeń elektrycznych, ponieważ w czasie swojej pracy generują ciepło. 

Można korzystać z wentylatorów, ale eksperci zwracają na kluczowy szczegół. Otóż jeśli temperatura powietrza przekracza 40 st. C, wentylator zamiast chłodzić, dodatkowo ogrzewa ciało. Urządzenie takie dobrze jest łączyć z klimatyzacją – zwracają uwagę specjaliści. Aby zaoszczędzić elektryczność, doradzają ustawienie temperatury w pokoju na 27 st. C i dodatkowe chłodzenie się właśnie wentylatorem. Może to spowodować nawet 70 proc. oszczędność zużycia energii, w porównaniu do użycia samej klimatyzacji.

Fot. PAP

Klimatyzacja w aucie bezpieczna, ale...

… pod warunkiem, że o nią dbamy. Nie tylko obniża temperaturę, ale i dobrze oczyszcza powietrze. Koniecznie trzeba ją w odpowiedni sposób serwisować. W upały nie obniżajmy temperatury w aucie do bardzo niskiego poziomu, bo grozić nam będą infekcje.

Eksperci z WHO podają też rady odnośnie bezpośredniego traktowania organizmu. Podkreślają wagę chłodzenia i nawodnienia. Pomogą w tym np. chłodne prysznice i kąpiele. Na skórę można nałożyć wilgotne kompresy, spryskać ją wodą, albo założyć wilgotną odzież z lekkiego materiału. 

Koniecznie trzeba pić odpowiednią ilość wody – m.in. 2-3 litry dziennie, najlepiej szklankę na godzinę.

Wentylator tak, ale jak nie jest zbyt gorąco

Jak pokazali naukowcy z Texas Health Presbyterian Hospital Dallas, niektóre zachodzące w czasie upałów, związane z chłodzeniem ciała zjawiska mają nieintuicyjny przebieg. W badaniu wzięła udział bardzo małą grupa – tylko dziewięć osób – więc można je traktować jako ciekawostkę i pewną wskazówkę. Zdrowi ochotnicy w wieku od 64 do 72 lat, w kolejnych wzięli udział w trzech 120-minutowych sesjach oddziaływania wysokiej temperatury osiągającej ponad 42 st., przy umiarkowanej wilgotności. W jednej sesji uczestnicy po prostu mieli na sobie suchą koszulkę, w drugiej – nosili koszulkę zmoczoną 500 ml wody z kranu, a trzeciego dnia mieli na sobie taką samą koszulkę i dodatkowo korzystali z wentylatora. 

Naukowcy zmierzyli temperaturę wnętrza ciała oraz skóry badanych, a także utratę wody z organizmu, tętno oraz ciśnienie krwi. Przy zastosowaniu samej mokrej koszulki wzrost temperatury wnętrza ciała, w minutach od 30. do 90. był mniejszy, niż w sesji z suchymi koszulkami. Jednocześnie, w przedziale od 30. do 120. minuty był on mniejszy w porównaniu do sesji z wilgotnymi koszulkami i wentylatorem. Okazało się przy tym, że utrata potu była najwyższa, kiedy zastosowano mokre koszulki razem wentylatorami, a najniższa w sesji tylko z mokrymi koszulkami. Po 60 minutach, w sesji z mokrymi koszulkami zanotowano niższe tętno, niż przy użyciu mokrych koszulek i wentylatorów. Naukowcy nie zanotowali różnic w ciśnieniu krwi. 

Fot. PAP

Chłodzenie się wentylatorem może zaszkodzić zdrowiu?

„U osób starszych przebywających w gorącym i umiarkowanie wilgotnym środowisku, użycie wentylatora w połączeniu z mokrą koszulką zwiększa utratę potu, nie zmniejszając jednocześnie obciążenia cieplnego w porównaniu z suchą koszulką. Natomiast noszenie mokrej koszulki bez użycia wentylatora ogranicza utratę potu i łagodzi obciążenie cieplne w porównaniu zarówno z suchą koszulką, jak i z kombinacją wentylatora i mokrej koszulki” – podsumowują wyniki naukowcy. „Rezultaty te sugerują, że noszenie mokrej koszulki jest skuteczną strategią radzenia sobie z wysoką temperaturą dla osób starszych podczas fal upałów, gdy klimatyzacja jest niedostępna” – dodają. 

Warto zwrócić uwagę, że temperatura była naprawdę wysoka (ponad 42 st. C.). Wyniki te zgadzają się w więc poniekąd z zaleceniami WHO, według których nie warto stosować wentylatorów, gdy temperatura przekracza 40 st. C. Z pewnością warto mieć te dane na uwadze, podobnie jak inne zalecenia podawane np. przez Światową Organizację Zdrowia. Proste i łatwe kroki mogą bowiem pomóc w uniknięciu nawet poważnych kłopotów.

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia.

    Materiał promocyjny

    Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowaniach 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.           

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • iStock

    Tak klimat uderza w nasze zdrowie

    Materiał promocyjny

    Zmiana klimatu oznacza realne zagrożenia dla zdrowia Polek i Polaków. Rosnąca liczba i długość fal upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe i coraz częstsze przypadki chorób wektorowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak się na to przygotować.

  • fot. kadr z filmu

    Szczepienia ochronne kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju

    Materiał promocyjny

    Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

    Kobieta, która urodziła siłami natury, może już we wczesnym okresie połogu rozpocząć ćwiczenia oddechowe i zapobiegające zakrzepom. Jak to wygląda w przypadku kobiet po cesarskim cięciu? – wyjaśnia mgr Katarzyna Kowalska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z warszawskiego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny.

  • Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

  • Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

  • Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

  • Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP