Nie można pić kawy ani palić przed pomiarem ciśnienia tętniczego?

To FAKT. Wystarczy wypić filiżankę kawy, mocnej herbaty czy zapalić papierosa, by otrzymać fałszywy, zawyżony wynik pomiaru ciśnienia. Dlatego zaleca się, by przed pomiarem unikać nie tylko używek, ale także ćwiczeń fizycznych.

Stymulujących substancji i aktywności należy unikać w okresie co najmniej 30 minut bezpośrednio poprzedzających pomiar ciśnienia tętniczego. Ważne jest też, by nie mierzyć ciśnienia tuż po posiłku, bo wtedy dodamy do wyniku 10-15 mm Hg. Ostatnie 5 minut przed badaniem powinniśmy poświęcić na odpoczynek. Najlepiej w tym celu usiąść, z podpartymi plecami, w cichym i spokojnym miejscu.

Eksperci zalecają, aby pomiar ciśnienia wykonywać rano, na czczo, przed przyjęciem jakichkolwiek leków. Ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej (wówczas konieczne jest oparcie pleców, zachowanie lekko rozsuniętych nóg, stabilne położenie stóp na podłodze) lub leżącej.

Aby pomiar był wiarygodny, warto pamiętać także o tym, by opaskę ciśnieniomierza zakładać na nagie ramię, ok. 5 cm powyżej zgięcia łokcia. Mankiet nie powinien być założony ani zbyt luźno, ani zbyt ciasno. W szczelinie między ramieniem a mankietem powinny się zmieścić tylko dwa palce.

Ręka, na której dokonuje się pomiaru, powinna być oparta na stole lub łóżku i znajdować się na wysokości serca. Ciśnienie trzeba mierzyć zawsze na tej samej ręce. W czasie pomiaru warto się rozluźnić i nie rozmawiać.

Prawidłowe ciśnienie to 90/60 do 140/90 mm Hg. Jeśli masz równe lub wyższe od górnej granicy lub niższe niż dolna, koniecznie udaj się do lekarza.

gap (www.zdrowie.pap.pl)

Źródło:

„Poziom glukozy i ciśnienia tętniczego pod kontrolą”, dzienniczek osoby z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym”, opracowanie: dr Marcin Barylski

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy